Prodemokratická hymna zakázána. Peking utahuje sevření Hongkongu a otevírá nový bezpečnostní úřad

Události: Situace v Hongkongu (zdroj: ČT24)

Peking nadále zpřísňuje pravidla v Hongkongu. Nejvyšší hongkongští představitelé se zástupci čínské komunistické strany otevřeli v oblasti nový národní bezpečnostní úřad. Kancelář pekingského Úřadu pro zajištění národní bezpečnosti v Hongkongu začíná fungovat týden poté, co zde čínská vláda prosadila nový bezpečnostní zákon. Krátce po ceremonii zakázaly úřady na školách píseň „Sláva Hongkongu“, neoficiální hymnu prodemokratického hnutí.

Hongkonský ministr školství Kevin Yeung ve středu prohlásil, že Sláva Hongkongu, loni napsaná píseň, která se stala populární během pouličních protestů v roce 2019, bude na všech školách zakázána. V odpovědi na otázku v parlamentu uvedl Yeung, že „jednotlivci a skupiny se skrytými motivy úmyslně podněcovali studenty, aby vyjadřovali jejich politický postoj“. Z toho důvodu bylo podle Yeunga nutné zakročit.

Školy by proto již neměly dovolit studentům hrát, zpívat nebo vysílat žádné písně, které by „narušily normální chod škol, ovlivnily emoce studentů anebo vyjadřovaly politické podtexty. Například píseň Sláva Hongkongu úzce souvisí se sociálními a politickými incidenty, násilím a nelegálními aktivitami, které trvají v Hongkongu měsíce. Školy proto nesmí dovolit studentům tuto píseň hrát, zpívat nebo vysílat,“ sdělil Yeung.

Zákaz přišel poté, co Čína otevřela nové sídlo národního bezpečnostního úřadu v centru města. Slavnostního otevření se zúčastnila i správkyně Hongkongu Carrie Lamová a její dva předchůdci. Na místě panovala přísná bezpečnostní opatření, napsala agentura AP. 

Úřad začíná fungovat týden poté, co Čína v Hongkongu prosadila nový bezpečnostní zákon. Ten vstoupil v platnost 30. června. Definuje čtyři trestné činy, u kterých bude uplatňován a jimiž jsou separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráce s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Nový zákon podle kritiků znamená konec principu „jedna země, dva systémy“, kterým Čína Hongkongu při jeho převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva na dobu padesáti let.

Maximálním trestem za závažné porušení právní úpravy je doživotní vězení, podezřelí v některých případech mohou být souzeni v pevninské Číně. Hongkongská vláda již dříve uvedla, že porušením zákona může být právě i použití sloganu „Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!“, který si oblíbili demonstranti.

Policie také na základě zákona získala značné pravomoci, například může provádět prohlídky bez příkazu a nařídit poskytovatelům internetových služeb odstranění obsahu, který by odporoval novému zákonu. Na to už zareagovala celá řada technologických společností včetně Facebooku, Googlu a Twitteru, které oznámily, že přestanou zpracovávat žádosti policie o data uživatelů v Hongkongu. Microsoft a Zoom oznámily, že se zachovají stejně.