Příznivci vězněného bývalého pákistánského premiéra Imrana Chána se v Islámábádu střetli s policií, zemřelo nejméně šest lidí, z nichž čtyři byli příslušníci bezpečnostních sil a dva policisté, napsal server Business Recorder (BR). Agentura AP informovala, že zranění utrpěly desítky lidí. Tisíce Chánových stoupenců se vydaly do hlavního města Islámábádu a žádají politikovo propuštění. Jejich konvoj na silnici měřil až 15 kilometrů.
Příznivci pákistánského expremiéra se střetli s policií, nejméně šest mrtvých
Ministr vnitra Muhsín Nakví uvedl, že šest členů bezpečnostních sborů zemřelo poté, co je během protestů přejelo auto. Premiér Šahbáz Šaríf násilí odsoudil a prohlásil, že „anarchisté“ se úmyslně zaměřují na policisty a příslušníky bezpečnostních sil. Nakví mezitím pohrozil, že pokud demonstranti začnou střílet, policie odpoví ostrou palbou.
Nejméně 119 dalších osob utrpělo zranění. Nedaleko Islámábádu a na jiných místech provincie Paňdžáb při střetech mezi policií a demonstranty došlo k poškození dvaadvaceti policejních vozidel. Úřady povolaly armádu, aby potlačila protesty, napsal server BR.
Policie se demonstranty pokusila rozehnat slzným plynem. AP informovala o tom, že dav zbil kameramana, který pro tuto agenturu protesty natáčel, a vzal mu kameru. Muž skončil v nemocnici se zraněním hlavy.
Vězněný Chán
Za protesty stojí Chánova strana Hnutí za spravedlnost (PTI). Protestující vedle propuštění expremiéra žádají zrušení výsledků parlamentních voleb z letošního února, které považují za zmanipulované, což vláda odmítá. Chán své stoupence vyzval, aby zamířili k parlamentu a zůstali tam, dokud nebudou jejich požadavky splněny.
Chánova strana v únorových volbách zvítězila, ale nezískala většinu. Druhá skončila Pákistánská muslimská liga (PML-N) dalšího expremiéra Naváze Šarífa, která nakonec složila vládu.
Uvězněný Chán, bývalý kapitán a hvězda pákistánského kriketového týmu, byl premiérem země v letech 2018 až 2022, kdy mu parlament vyslovil nedůvěru. Politik, který je od srpna 2023 ve vězení, čelí trestnímu stíhání ve více než 150 kauzách včetně případů korupce či vyzrazení obsahu tajného dokumentu. V některých případech ho soud již poslal za mříže, uložil mu mimo jiné tresty ve výši čtrnáct, deset a sedm let odnětí svobody.