Příznivci pákistánského expremiéra se střetli s policií, nejméně šest lidí je mrtvých

Příznivci vězněného bývalého pákistánského premiéra Imrana Chána se v Islámábádu střetli s policií, zemřelo nejméně šest lidí, z nichž čtyři byli příslušníci bezpečnostních sil a dva policisté, napsal server Business Recorder (BR). Agentura AP informovala, že zranění utrpěly desítky lidí. Tisíce Chánových stoupenců se vydaly do hlavního města Islámábádu a žádají politikovo propuštění. Jejich konvoj na silnici měřil až 15 kilometrů.

Ministr vnitra Muhsín Nakví uvedl, že šest členů bezpečnostních sborů zemřelo poté, co je během protestů přejelo auto. Premiér Šahbáz Šaríf násilí odsoudil a prohlásil, že „anarchisté“ se úmyslně zaměřují na policisty a příslušníky bezpečnostních sil. Nakví mezitím pohrozil, že pokud demonstranti začnou střílet, policie odpoví ostrou palbou.

Nejméně 119 dalších osob utrpělo zranění. Nedaleko Islámábádu a na jiných místech provincie Paňdžáb při střetech mezi policií a demonstranty došlo k poškození dvaadvaceti policejních vozidel. Úřady povolaly armádu, aby potlačila protesty, napsal server BR.

Policie se demonstranty pokusila rozehnat slzným plynem. AP informovala o tom, že dav zbil kameramana, který pro tuto agenturu protesty natáčel, a vzal mu kameru. Muž skončil v nemocnici se zraněním hlavy.

Vězněný Chán

Za protesty stojí Chánova strana Hnutí za spravedlnost (PTI). Protestující vedle propuštění expremiéra žádají zrušení výsledků parlamentních voleb z letošního února, které považují za zmanipulované, což vláda odmítá. Chán své stoupence vyzval, aby zamířili k parlamentu a zůstali tam, dokud nebudou jejich požadavky splněny.

Chánova strana v únorových volbách zvítězila, ale nezískala většinu. Druhá skončila Pákistánská muslimská liga (PML-N) dalšího expremiéra Naváze Šarífa, která nakonec složila vládu.

Uvězněný Chán, bývalý kapitán a hvězda pákistánského kriketového týmu, byl premiérem země v letech 2018 až 2022, kdy mu parlament vyslovil nedůvěru. Politik, který je od srpna 2023 ve vězení, čelí trestnímu stíhání ve více než 150 kauzách včetně případů korupce či vyzrazení obsahu tajného dokumentu. V některých případech ho soud již poslal za mříže, uložil mu mimo jiné tresty ve výši čtrnáct, deset a sedm let odnětí svobody.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael začal pouštět Palestince zpět na sever Pásma Gazy

Izrael začal pouštět Palestince vyhnané válkou zpět na sever Pásma Gazy. Informují o tom agentury AP a AFP. Krok předpokládá dohoda o příměří mezi Izraelem a teroristickým hnutím Hamás, jeho realizaci však v posledních dnech bránil spor kolem propouštění rukojmí. Hnutí v pondělí předalo Izraeli seznam, podle kterého je z 33 rukojmí určených k propuštění naživu 25.
06:42Aktualizovánopřed 1 hhodinou

EU prodloužila sankce vůči Rusku

Členské státy Evropské unie (EU) se shodly na prodloužení ekonomických sankcí vůči Rusku, které téměř před třemi lety plnohodnotně napadlo Ukrajinu. Na síti X to potvrdila šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. Vůči prodloužení o dalších šest měsíců mělo do poslední chvíle výhrady Maďarsko, nakonec je odvolalo.
12:11Aktualizovánopřed 1 hhodinou

V Osvětimi si přeživší i hosté připomínají osvobození vyhlazovacího tábora

V polském městě Osvětim se v pondělí koná pietní akt k 80 letům od osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora. Akce se vedle některých přeživších účastní například polský prezident Andrzej Duda, dorazit mají i britský král Karel III., český prezident Petr Pavel, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo německý kancléř Olaf Scholz.
před 2 hhodinami

Konžští povstalci vstoupili do dvoumilionové metropole

Rwandou podporovaní povstalci na východě Konga v pondělí vstoupili do města Goma. Stovka vojáků konžské armády v regionální metropoli po výzvě rebelů složila zbraně. Rada bezpečnosti OSN vyzvala povstalecké jednotky k zastavení ofenzivy a „vnější síly“ k okamžitému stažení, informovaly agentury. Oblast je důležitá kvůli velkým zásobám nerostného bohatství, zejména coltanu důležitého při výrobě mobilních telefonů, notebooků, vojenského zařízení či jaderných reaktorů.
před 3 hhodinami

Čínské „umělé slunce“ hlásí nový rekord ve výrobě energie z jaderné fúze

Sen o energii zdarma, kterou lidstvo bude vyrábět stejně snadno jako Slunce, je snem už téměř tři čtvrtě století. Čínští fyzici teď výrazně zlepšili fúzní reaktor, který po modernizaci překonal rekord v udržení stabilní vysoké teploty.
před 3 hhodinami

Kolumbie souhlasila s přijímáním vyhoštěných migrantů, USA cla nezavedou

Kolumbie souhlasila s přijímáním migrantů vyhoštěných ze Spojených států, uvedl v neděli večer Bílý dům. Podle něj se tak odkládá plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na uvalení cel na dovoz z Kolumbie kvůli tomu, že jihoamerická země odmítla přijmout dva americké deportační lety. Podle agentury AP označil Bílý dům tento krok za „varování ostatním zemím, které by se mohly pokusit bránit plánům nové administrativy“.
05:26Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hosté Událostí, komentářů týdne debatovali o Trumpově začátku v úřadu

Hosté pořadu Události, komentáře týdne hovořili o dění posledních dní, zejména o práci staronového prezidenta USA Donalda Trumpa. Vedli také debatu o omezení doby poslanců za řečnickým pultem. Ekonom a výkonný ředitel Institutu Václava Klause Jiří Weigl, šéfredaktor deníku Echo24 Dalibor Balšínek, moderátorka Ester Kočičková, spisovatelka a scénáristka Natálie Kocábová a ekonom Tomáš Sedláček mluvili také o proevropských demonstracích na Slovensku.
před 7 hhodinami

Smrt a zmar. Před 80 lety sovětské vojáky šokoval koncentrační tábor Auschwitz

Na smrt vyhublí, zbídačení vězni a na každém kroku mrtvá těla. Takový pohled se naskytl sovětským vojákům, kteří přesně před osmdesáti lety 27. ledna 1945 dorazili do nacistického vyhlazovacího tábora Osvětim. Komplex táborů Osvětim, nebo také Auschwitz se poté stal největším symbolem nacistického vraždění během druhé světové války. Bylo zde zmařeno nejméně 1,1 milionu životů, většinou židovských.
před 8 hhodinami
Načítání...