Předseda europarlamentu chce Babišovy výroky řešit s šéfy Rady a Komise

Předseda Evropského parlamentu David Sassoli se kvůli výrokům českého premiéra Andreje Babiše (ANO) na adresu europoslanců obrátí na šéfy Evropské komise Ursulu von der Leyenovou a Evropské rady Charlese Michela. Sdělila to mluvčí předsedy europarlamentu. Sassoli a šéfové parlamentních frakcí se věcí zabývali na žádost předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Moniky Hohlmeierové, kterou Babiš označil za pomatenou. Ve čtvrtek by měl EP hlasovat o usnesení, v němž podle dosavadních informací Babiše za urážky a možný střet zájmů zkritizuje.

Německá europoslankyně se na Sassoliho obrátila kvůli Babišově reakci na kontrolní misi, kterou spolu s dalšími členy výboru poslední únorový týden podnikla v Praze, aby zjišťovala fakta o premiérově možném střetu zájmů. Podle Hohlmeierové dospěla návštěva k závěru, že Česko nemá jasná pravidla pro řešení situací, které by mohly být vnímány jako konflikt zájmů.

Premiér poté nazval české europoslance a členy mise Mikuláše Peksu (Piráti) a Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL) vlastizrádci, samotnou Hohlmeierovou označil za pomatenou. Babiš se později za svá slova na adresu českých členů Evropského parlamentu omluvil.

„Předseda EP bere tuto věc velmi vážně. Diskutovala o ní konference předsedů a dospěla k všeobecné shodě, že postoj k delegaci byl nepřijatelný,“ sdělila mluvčí Delphine Colardová.

Sassoli nyní bude podle mluvčí záležitost řešit s předsedkyní Komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem Rady Charlesem Michelem. Belgičan Michel jako šéf Evropské rady předsedá unijním summitům, tedy pravidelným jednáním hlav států a vlád zemí Unie.

Návrh usnesení kritizuje urážky i možný střet zájmů

Evropští poslanci se chystají Babišovy slovní útoky odsoudit. Vyplývá to z návrhu usnesení, o němž bude europarlament hlasovat příští čtvrtek. Babiše v něm kritizují rovněž za to, že se stále nezbavil podezření ze střetu zájmů a ovládá podle nich holding Agrofert.

EP v návrhu rezoluce „rázně odsuzuje užití urážlivých výrazů“ Babišem a označuje za nepřijatelné, že europoslanci kvůli své práci dostávají výhrůžky.

Rezoluce vychází z debaty o zneužívání peněz z unijního rozpočtu, kterou poslanci vedli v lednu a v níž řada z nich situaci v Česku kritizovala. Usnesení vyjadřuje politování nad tím, že Babiš stále kontroluje Agrofert a přitom má zároveň vliv na rozdělování evropských peněz v Česku, což „zpochybňuje nezávislý a objektivní výkon jeho funkce“.

Poslanci v návrhu rovněž vítají obnovení vyšetřování kauzy Čapí hnízdo, v níž je premiér podezřelý ze zneužití evropských dotací na stavbu stejnojmenné farmy. Babiš obvinění odmítá.

Návrh poslanecké rezoluce také vyzývá Evropskou komisi, aby navrhla nástroj, který by konfliktům zájmů napříště efektivně zabránil. Členské země by podle poslanců měly přijmout společný etický standard pro politiky, který by podobným situacím předešel.

Usnesení, jehož text se ještě může změnit, připravili zástupci všech hlavních politických skupin. Podle dosavadních informací se na jeho podpoře shodují i členové liberální frakce, do níž patří i europoslanci Babišova hnutí ANO.

Europoslanci dostávají výhružky

Podle Hohlmeierové čelí Babišem uražení europoslanci výhružkám smrtí a jeden z nich dostal policejní ochranu. Bavorská policie ve čtvrtek uvedla, že vyšetřuje výhružky, které německá politička dostala z Prahy.

Zdechovský už dříve řekl, že podal kvůli výhružkám, které dostává, trestní oznámení a stejně jako Peksa zvažuje další právní kroky. Babiš v úterý na Twitteru napsal, že výroky asi přehnal a že se omlouvá.

Loňská zpráva auditorů EK, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů.

Možného premiérova střetu zájmů se týkal i druhý audit zaměřený na zemědělské dotace, jeho konečné znění ale dosud nebylo zveřejněno. Babiš obvinění ze střetu zájmů opakovaně odmítá a označuje ho za politickou záležitost.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 50 mminutami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 2 hhodinami

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 3 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Evropští lídři se shodují na nutnosti většího tlaku vůči Moskvě

Rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu, kde se obě strany domluvily na dosud největší výměně zajatců, ale nikoliv na příměří, komentovali evropští političtí lídři. Mnozí z nich se shodují na nutnosti většího nátlaku na Kreml, pokud bude dál stát v cestě okamžitému zastavení bojů.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně zajatců

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Ukrajina a Rusko se dohodly na výměně tisícovky zajatců z každé strany. Obě země si podle Ankary také vymění písemné dokumenty s podmínkami pro dosažení příměří. V obecné rovině se též dohodly na dalším jednání. Delegace vedené poradcem Kremlu Vladimirem Medinským a ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem jednaly o zastavení bojů, na příměří se ale neshodly.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Tusk obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran

Polský premiér Donald Tusk obvinil ruské hackery z útoku na internetové portály své strany Občanská platforma a jejích dvou koaličních partnerů, Levice a Polské lidové strany (PSL). Útok přišel dva dny před prvním kolem prezidentských voleb v zemi, která je klíčovým překladištěm západní pomoci Ukrajině, která se už přes tři roky brání plnohodnotné ruské agresi. Za favorita nedělního hlasování je pokládán kandidát Tuskovy strany.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zbloudilí, zanedbaní turisté mohou být ruští špioni, varuje Lotyšsko

Lotyšské bezpečnostní služby ve své výroční zprávě varují před osobami, které mohou vypadat jako ztracení turisté, ve skutečnosti se však jedná o ruské sabotéry či špiony. Informoval o tom server Euronews.
před 7 hhodinami
Načítání...