Před 80 lety zemřel revolucionář Lev Trockij. Sověti ho zavraždili v Mexiku

Ruský politik Lev Trockij sehrál důležitou roli během bolševické revoluce v roce 1917, když byl jejím druhým mužem hned po Vladimíru Iljiči Leninovi. Po Leninově smrti se stal také vůdcem vnitrostranické opozice, prosazoval omezení moci politbyra a demokracii ve straně. Kvůli kritice Josifa Stalina, který ho vnímal jako protivníka, ale musel v roce 1929 ze Sovětského svazu emigrovat a sedm let na to byl v nepřítomnosti odsouzen k trestu smrti. Stalin ho nechal zavraždit v nuceném mexickém exilu – 21. srpna 1940.

Lev Trockij se narodil 7. listopadu 1879 v obci Janovka na Ukrajině. V šestnácti se jako student matematiky zapojil do marxistické organizace, kam ho zavedla o šest let starší revolucionářka Alexandra Sokolovská. Později si ji vzal za ženu a společně byli posláni do vyhnanství na Sibiř, kde se jim narodily dvě dcery.

Roku 1902 Trockij uprchl do Evropy, kde se setkal právě s dalším odpůrcem tehdejšího carského Ruska – Vladimírem Iljičem Leninem. Tehdy také začal užívat pseudonym Trockij údajně podle jednoho dozorce ze sibiřského vyhnanství. Původním jménem byl Leib Bronštejn.

O tři roky později se Trockij do Ruska vrátil. V Petrohradě řídil neúspěšnou revoluci a byl znovu poslán na Sibiř. Opět se mu ale podařilo uprchnout do Evropy.

Druhý muž revoluce

V roce 1917 se stal po Leninovi druhým mužem říjnové revoluce, ale podle některých to byl právě on, kdo události naplánoval. Následně dělal lidového komisaře pro zahraniční věci a v letech 1918 až 1920 jako komisař pro záležitosti armády vybudoval a dohlížel na organizaci Rudé armády.

O zásadnějším podílu Trockého na revoluci, než jaký mu je přisuzován, se spekuluje, protože byl velmi zdatný organizátor. Někteří historikové tvrdí, že kdyby se k moci v Sovětském svazu místo Stalina dostal Trockij, zanechal by po sobě méně mrtvých.

„Revoluce musí dosáhnout svého cíle všemi prostředky včetně ozbrojeného povstání a teroru,“ hlásal ale Trockij, který prosazoval permanentní revoluci a její rozšíření spolu s marxistickými myšlenkami do okolních zemí.

obrázek
Zdroj: ČT24

Nebezpečí pro režim i z exilu

Po Leninově smrti v roce 1924 se Trockij stává vůdcem opozice. Prosazoval mimo jiné omezení moci nejvyššího orgánu Komunistické strany politbyra a větší demokracii v partaji. Postupně ale se svými postoji zůstává čím dál více izolován. K tomu kromě názorových neshod přispěla i jeho arogance a židovský původ.

V roce 1927 byl Trockij vyloučen z komunistické strany, v lednu 1928 vystěhován do Kazachstánu a rok nato byl vypovězen ze Sovětského svazu. Čtyři roky pak strávil v Turecku, dva ve Francii a dva v Norsku, než začátkem roku 1937 zakotvil v Mexiku. 

I v exilu pokračoval Trockij v kritice Stalinova režimu. Označoval ho za byrokratický absolutismus, stále ale zůstával věrný levicovým myšlenkám. Roku 1930 založil Mezinárodní levou opozici. O Stalinových praktikách psal i v několika knihách jako Stalinovy zločiny či Zrazená revoluce.

Po příjezdu do Mexika bydlel Trockij u malíře Diega Rivery. S jeho ženou malířkou Fridou Kahlo měl milostný poměr. Kvůli aféře i politickým sporům s Riverou se v roce 1939 z domu odstěhoval do jiné vily v městě Coyoacánu, kde je dnes jeho muzeum. Tento dům Trockij přeměnil ve střeženou pevnost s početnou ochrankou. V roce 1936 ho totiž v Moskvě odsoudili k trestu smrti.

Cepín, kterým byl zavražděn Lev Trockij
Zdroj: ČTK/AP/neznámý

Pokusy o atentát

Sovětské tajné služby plánovaly likvidaci Trockého různými způsoby, ať už to byla otravou jídlem, výbuchem v domě, explozí v automobilu, uškrcením, dýkou, ranou do hlavy nebo výstřelem. V noci z 23. na 24. května 1940 přepadla Trockého vilu dvacítka mužů pod vedením mexického malíře Davida Alfara Siqueirose, která doslova rozstřílela ložnici. Trockij a jeho žena jako zázrakem přežili, když se vrhli pod postel.

Druhý pokus o atentát provedl šestadvacetiletý Katalánec Ramón Mercader, který pronikl do Trockého nejbližšího okolí jako snoubenec sestry jeho sekretářky. Po několika návštěvách se mu jako novináři, který žádá o zredigování článku, podařilo zůstat s Trockým o samotě a praštit ho do hlavy cepínem. Stalo se to 20. srpna 1940. 

Trockého následně převezli do nemocnice, kde druhý den zemřel. Vraha zatkli na místě činu a posléze v Mexiku odsoudili ke dvaceti letům vězení. Po propuštění v roce 1960 odjel Mercader do SSSR, kde mu byl udělen titul hrdina Sovětského svazu.

Lev Trockij v nemocnici po atentátu
Zdroj: ČTK/AP/neznámý

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Nejde o politiku, řekl prokurátor k Le Penové. Média mluví o šoku

Verdikt o Marine Le Penové není politické, ale soudní rozhodnutí, uvedl podle agentury AFP pařížský generální prokurátor Rémy Heitz. Francouzské listy píší v souvislosti s rozsudkem nad krajně pravicovou političkou o šoku a politickém zemětřesení. Le Penová v reakci prohlásila, že proti ní systém vytáhl atomovou zbraň.
před 17 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petra Bystroně (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Polsko zpřísní kvůli slintavce kontroly na hranicích

Polsko zpřísní kontroly na hranicích se Slovenskem, Českem a Německem, aby se ochránilo před slintavkou a kulhavkou, oznámil premiér Donald Tusk. Zdůraznil, že nemoc se dosud v zemi nevyskytuje a že se vláda soustřeďuje na to, aby se do země ani nedostala. Kontroly na hranicích se třemi sousedními zeměmi proto mají být častější.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

SledujteIsland zasáhly stovky zemětřesení, vulkán u Grindavíku opět chrlí lávu

Poblíž islandského města Grindavík se otevřela sopečná trhlina a začala se z ní valit láva. Úřady předtím zaznamenaly na poloostrově Reykjanes, kde Grindavík leží, stovky malých zemětřesení a evakuovaly v předstihu čtyřicet domů v Grindavíku i přilehlé geotermální lázně Modrá laguna, informují agentury.
před 18 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury. S ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským pak Američané stále vyjednávají dohodu o nerostných surovinách.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Izraelský úder na předměstí Bejrútu zabil člena Hizballáhu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh Hasan Bdajr, který byl při útoku zabit. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně další tři lidé, informovala agentura Reuters. Úder odsoudili libanonský prezident Joseph Aún i premiér Naváf Salám.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Nejdražší soudní kampaň v historii USA otestuje moc Muska

Úterní volby do Nejvyššího soudu státu Wisconsin budí v USA nebývalé emoce. Demokraté a republikáni nalili do kampaně rekordní částky, aby podpořili kandidáty, kteří mohou rozhodovat o klíčových tématech jako potraty, volební pravidla či přerozdělení obvodů v Kongresu. Místní obyvatelé mají obavy ze zpolitizování justice. Kritika míří hlavně na kampaň miliardáře Elona Muska. Demokraté z klání udělali de facto referendum o něm a politice prezidenta Donalda Trumpa.
před 19 hhodinami

Bahnitá voda se valila ulicemi. Řecký ostrov zasáhly silné deště

Silné deště ochromily řecký ostrov Paros, kde úřady uzavřely školy a omezily dopravu. V obci Naousa se ulicemi valila bahnitá voda, která unášela auta i trosky. Meteorologové varují, že nepříznivé počasí bude pokračovat a silné deště zasáhnou další ostrovy v Egejském moři.
před 21 hhodinami
Načítání...