Pompeo zrušil evropskou cestu. Reuters píše, že se s ním někteří partneři nechtěli sejít

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo zrušil svou poslední zahraniční cestu ve funkci. V jejím rámci měl navštívit ve středu a ve čtvrtek Belgii. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí, podle kterého se rozhodl zůstat ve Washingtonu, aby přispěl ke klidnému předání moci. Agentura Reuters však píše, že podle jejích zdrojů se s ním v Evropě někteří partneři už nechtěli sejít.

Pompeo měl 13. ledna přiletět do Bruselu na setkání s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a belgickou ministryní zahraničí Sophií Wilmesovou. Návštěva byla oznámena v pondělí, necelých 18 hodin poté ale americké ministerstvo zahraničí sdělilo, že všechny zahraniční cesty vysokých představitelů Spojených států se tento týden ruší. „Jsme plně odhodláni dokončit hladké předání moci během příštích osmi dnů,“ uvedla mluvčí Morgan Ortagusová.

Agentura Reuters však s odvoláním na tři zdroje uvedla, že Pompeo se původně chtěl v Evropě sejít také s ministrem zahraničí Lucemburska Jeanem Asselbornem a s vysokými představiteli Evropské unie. Ti ale po útoku na Kapitol setkání odmítli. EU ani americké ministerstvo zahraničí nechtěli toto tvrzení komentovat.

Rušení zahraničních cest amerických představitelů v tomto týdnu se týká i původně plánované návštěvy velvyslankyně USA při OSN Kelly Craftové na Tchaj-wanu. Návštěvu předem ostře odsoudila pevninská Čína. Ta považuje Tchaj-wan za svou nedílnou součást a dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost ostrova.

Chaos

Bidenova inaugurace je plánována na 20. ledna. Vzhledem k nepokojům v Kapitolu z minulého týdne existují obavy, že by ji mohly provázet násilnosti.

Ve středu 6. ledna Trumpovi příznivci vnikli do budovy Kapitolu, ve které členové Sněmovny reprezentantů a Senátu potvrzovali výsledky listopadových prezidentských voleb. Končící šéf Bílého domu opakuje nepodložená a vyvrácená tvrzení, že volby byly zfalšované, a na mítincích i na sociálních sítích své voliče k nepokojům burcoval. V důsledku chaosu při vpádu výtržníků do Kongresu zemřelo pět lidí.