Polsko má málo uhlí. Místo Ruska chce dovážet z Kolumbie a Austrálie

3 minuty
Horizont ČT24: Starosti Polska s uhlím
Zdroj: ČT24

Polsko řeší neočekávaný problém. V celé Evropě se uhlím netopí v tolika domácnostech jako právě tady, země ale zakázala dovážet surovinu z Ruska, a nyní jí má nedostatek. Proto apeluje na domácí průmysl, aby víc těžil, a zároveň hledá nové možnosti dovozu. Vláda se také chystá vyplatit části domácností, které topí uhlím, jednorázový příspěvek, protože ceny rychle rostou.

„Navzdory skutečnosti, že polské doly zvyšují těžbu, může být tohoto uhlí málo,“ řekl premiér Mateusz Morawiecki. „Proto jsem nařídil státním společnostem Weglokoks a PGE Paliwa i vicepremiérovi (Jackovi Sasinovi) nakupovat uhlí,“ dodal.

Podle agentury Bloomberg se nyní Polsko snaží nakupovat uhlí v Kolumbii, Austrálii a Jihoafrické republice. Musí však soupeřit s jinými evropskými zeměmi, které kvůli nedostatku plynu obnovují provoz uhelných elektráren. Situaci navíc komplikuje skutečnost, že polské námořní přístavy i železnice jsou již nyní silně vytížené přepravou vojenského materiálu a potravin mezi Polskem a Ukrajinou, upozorňuje Bloomberg.

Ceny rychle rostou

Expert na energetiku Bartlomiej Derski upozornil, že Polsko má pravděpodobně nejnižší zásobu uhlí od konce druhé světové války. „Základní problém, který s tímto typem uhlí pro domácnosti máme, je, že zkrátka není, kde ho dolovat.“

Cena uhlí se navíc za poslední dobu téměř ztrojnásobila. Spoléhá na něj i Krystyna Lisická, obyvatelka obce Rawa Mazowiecka. Na zimu ho potřebuje zhruba dvě a půl tuny.

„Dřív jsem platila sedm set zlotých, pak jeden tisíc. Teď cena vystoupala na dva tisíce zlotých. Tolik jsem nikdy neplatila. Nikdy. Kdybych měla na živobytí jen peníze z důchodu, musela bych je utratit za tunu uhlí. A co pak? Jak bych žila?“ ptá se Lisická. 

Lidé už vyrazili do lesů

Právě kvůli zvyšující se ceně se část lidí obrátila směrem k lesu a ve svých kamnech hodlají zatápět dřevem. Už nyní proto připravují zásoby. Jen letos se ho prodalo o téměř třetinu víc.

„Zabere nám to zhruba tři měsíce, ale pak se už nemusíme obávat o topivo na několik dalších měsíců a nemusíme řešit cenu uhlí a dalšího paliva,“ vypočítal výhody farmář Artur Trochimiak.

Ekologové jsou zděšeni

Vláda v úterý schválila návrh, že domácnostem, které k vytápění používají uhlí, vyplatí jednorázový příspěvek tři tisíce zlotých (asi 15 440 korun). Návrh musí ještě schválit obě komory polského parlamentu.

Ekologičtí experti současně poukazují na to, že  dovoz uhlí z Kolumbie nebo Austrálie znamená dovoz méně kvalitní suroviny. „Obáváme se, že toto uhlí bude jen smícháno s dalšími druhy uhlí a pak prodáváno. To sice přinese další zisky dolům i těžebnímu sektoru, ale zároveň to způsobí také smog a větší znečištění v letošní zimě,“ připomněl Piotr Siergiej z neziskové nevládní organizace  Warsaw Smog Alert.  

Program garantovaných cen není příliš úspěšný

Uhlí se v Polsku podílí také z 80 procent na výrobě elektřiny. I když se ho v této zemi vytěží nejvíce v Evropské unii, před vyhlášením embarga se dovezlo loni z Ruska do Polska osm milionů tun a nyní zemi asi jedenáct milionů tun chybí kvůli útlumu domácí produkce.

Polský prezident Andrzej Duda nedávno podepsal zákon, podle kterého si lidé budou moci nakoupit tři tuny uhlí za garantovanou cenu a prodejci dostanou kompenzaci ušlého zisku. Nicméně program není úspěšný, protože prodejci se na něm nechtějí podílet. Kompenzace jsou totiž vzhledem k růstu cen uhlí příliš nízké. „Vládní garance neodpovídají realitě na trhu,“ zhodnotil situaci portál onet.pl.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v pondělí s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 2 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 3 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 4 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 11 hhodinami
Načítání...