Polská média stávkují. Viní vládu, že je chce umlčet novou daní z reklamy

Polská média, která nepodléhají vládnoucí straně, ve středu nereportují. Jejich weby ukazují jen otevřený dopis, ve kterém kritizují plán kabinetu na novou daň z reklamy. Ministři ji hájí nutností sanovat rozpočet krvácející v pandemii. Vydavatelé za ní však vidí snahu zlikvidovat svobodnou veřejnou debatu a argumentují parametry daně, která by zřejmě méně dopadla na ty, kdo o vládě informují v dobrém světle. Znepokojení nad vývojem dala ve středu najevo Evropská komise.

Plán, který vláda konzultuje s poslanci a chce ho dostat do Sejmu, počítá se zdaněním zisků z reklamy ve výši dvou až patnácti procent podle velikosti společnosti. Zatím však pro něj nemá jistou podporu ani v koalici. Kritici tvrdí, že většina pravicových médií podporujících vládu katolicky konzervativní strany Právo a spravedlnost je tak malých, že budou platit jen málo nebo vůbec.

V tom vidí snahu umlčet investigativní práci i tu část společnosti, které nejsou kroky kabinetu po chuti. „Nemám pochyby, že cílem je zasáhnout nezávislá média,“ prohlásil ombudsman Adam Bodnar. „Je to prosté vydírání,“ stěžují si představitelé 43 mediálních domů včetně největších novin nebo nezávislých televizí v otevřeném dopise premiérovi Mateuszi Morawieckému.

Propad v žebříčku svobody slova

Premiér odpovídá, že daň jen narovná podnikatelské prostředí. Prý je nutná kvůli pandemii a její výnosy půjdou na zdravotnictví a kulturu. „Není možné, aby chudí chudli a bohatí bohatli,“ prohlásil premiér v úterý s tím, že podobné zákony jsou i jinde v Evropě a mediální korporace včetně těch mezinárodních působících na polském trhu musí zaplatit svůj férový podíl nákladů na opatření spojená s koronavirem.

Daň se má týkat všech, kdo na reklamě vydělávají, vydavatelé však tvrdí, že je nastavena tak, aby internetové společnosti jako Google nebo Facebook zatížila výrazně méně než je. Dopadne i na státní TVP, která však kromě reklamy žije i z koncesionářských poplatků. Stanice se v posledních letech stala „provládní propagandou“, píše liberální web Politico, jehož majitel Ringier Axel Springer v Polsku publikuje.

Obavy polských novinářů o svobodu slova jsou dlouhodobé. Země se od nástupu strany Právo a spravedlnost do vládní role v roce 2015 propadla v žebříčku svobody tisku sestaveném Reportéry bez hranic z 18. na 62. místo ze 180 hodnocených zemí. Česko je v něm 40., propadlo se ze 13. místa v roce 2015.

Návrh vnímá se znepokojením Evropská komise, která s Polskem dlouhodobě vede řízení kvůli obavám z porušování evropských hodnot, mezi něž patří i pluralita médií.

„Očekáváme, že členské státy zajistí, aby jejich daňová a další pravidla nekolidovala s jejich povinností zajistit svobodný, nezávislý a pestrý systém médií,“ řekl novinářům mluvčí EK Christian Wigand.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izraelská armáda uvedla, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové ofenzivy

Izraelská armáda v pátek informovala, že v Pásmu Gazy zahájila první fázi nové velké ofenzivy, informuje server The Times of Israel (ToI). Ozbrojené síly uvedly, že za uplynulý den podnikly rozsáhlé útoky, aby ovládly strategické oblasti na palestinském území ovládaném teroristickým hnutím Hamás.
před 4 hhodinami

Nejvyšší soud USA nepovolil deportace Venezuelanů podle zákona z 18. století

Americký nejvyšší soud v pátek ponechal v platnosti svůj dočasný zákaz vyhošťování Venezuelanů na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století. Informuje o tom agentura AP, která připomíná, že zákona, který se dosud využíval jen v dobách válek, se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží využívat pro usnadnění deportací.
před 5 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Prokurátor ICC Khan dočasně odstoupil z funkce, čelí podezření ze sexuálních deliktů

Hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan dočasně odstoupil ze své funkce v době, kdy ho vyšetřovatelé z OSN prověřují kvůli podezření ze sexuálních deliktů. S odvoláním na Khanův úřad o tom informuje agentura Reuters, podle níž je to bezprecedentní krok a neexistuje žádný jasný postup, jak hlavního prokurátora nahradit.
před 7 hhodinami

Za pokus o vraždu spisovatele Rushdieho dostal útočník 25 let vězení

Za pokus o vraždu spisovatele Salmana Rushdieho americký soud na 25 let poslal do vězení útočníka Hadiho Matara, informuje agentura AP. Matar, který má americké a libanonské občanství, na známého autora zaútočil nožem v srpnu 2022 v neziskovém vzdělávacím centru na západě amerického státu New York a zasadil mu více než deset ran. Rushdie v důsledku útoku oslepl na jedno oko.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Evropští lídři se shodují na nutnosti většího tlaku vůči Moskvě

Rusko-ukrajinské jednání v Istanbulu, kde se obě strany domluvily na dosud největší výměně zajatců, ale nikoliv na příměří, komentovali evropští političtí lídři. Mnozí z nich se shodují na nutnosti většího nátlaku na Kreml, pokud bude dál stát v cestě okamžitému zastavení bojů.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko a Ukrajina se dohodly na výměně zajatců

K jednacímu stolu v Istanbulu poprvé od března 2022 zasedli zástupci Ukrajiny, Ruska a Turecka. Ukrajina a Rusko se dohodly na výměně tisícovky zajatců z každé strany. Obě země si podle Ankary také vymění písemné dokumenty s podmínkami pro dosažení příměří. V obecné rovině se též dohodly na dalším jednání. Delegace vedené poradcem Kremlu Vladimirem Medinským a ukrajinským ministrem obrany Rustemem Umerovem jednaly o zastavení bojů, na příměří se ale neshodly.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Tusk obvinil ruské hackery z útoku na weby vládních stran

Polský premiér Donald Tusk obvinil ruské hackery z útoku na internetové portály své strany Občanská platforma a jejích dvou koaličních partnerů, Levice a Polské lidové strany (PSL). Útok přišel dva dny před prvním kolem prezidentských voleb v zemi, která je klíčovým překladištěm západní pomoci Ukrajině, která se už přes tři roky brání plnohodnotné ruské agresi. Za favorita nedělního hlasování je pokládán kandidát Tuskovy strany.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami
Načítání...