Pokud ještě změníte názor ohledně brexitu, jste v EU vítáni, vzkázal Tusk Britům

Předseda Evropské rady Donald Tusk ujistil, že by Británie mohla zůstat v Evropské unii, pokud by nakonec ohledně brexitu změnila názor. Na ostrovech se nyní znovu diskutuje o možnosti nového referenda. Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové v reakci na Tuskova slova zdůraznil, že se na odchodu Británie z EU nic měnit nebude.

„Nejtvrdší práce je stále před námi a času je málo… Pokud se britská vláda přidrží svého rozhodnutí odejít, brexit se v březnu 2019 stane skutečností se všemi negativními důsledky. Ledaže dojde ke změně názoru u našich britských přátel,“ řekl Tusk a citoval výrok britského vyjednávače pro brexit Davida Davise, že „pokud demokracie nedokáže změnit názor, přestává být demokracií“.

„Na kontinentu jsme názor nezměnili – naše srdce jsou vám stále otevřena,“ ujistil Tusk. „Dveře zůstávají otevřené – a doufám, že to v Londýně uslyší,“ dodal předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.

Tusk před europoslanci hovořil o výsledcích prosincového summitu, kde šéfové států a vlád 27 členských států (bez Británie) přijali rozhodnutí posunout jednání o brexitu do druhé fáze, tedy k rozhovorům o přechodném období a o budoucích vztazích mezi EU a Londýnem po brexitu.

Europoslanci nedovolí, aby měla Británie po odchodu lepší postavení

V rozpravě poslanců opět zazněla upozornění, například od šéfa evropských lidovců Manfreda Webera či šéfa liberálů Guye Verhofstadta, že Evropský parlament neschválí automaticky vše, na čem se vyjednávači dohodnou.

Europoslanci chtějí trvat na právech Evropanů usazených v Británii a nepřistoupí na to, aby se Británie po brexitu ocitla ve výhodnějším postavení vůči EU než v jejím rámci.

„Dohoda nemůže být (pro Británii) až tak výhodná, aby nepodnítila další členské státy k vystoupení,“ poznamenal šéf frakce Evropských konzervativců a reformistů (ECR), britský konzervativec Syed Kamall. „Británii bude lépe bez jakékoli dohody! A EU na to doplatí,“ varoval naopak David Coburn, šéf skotské odbočky Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP), obviňující unijní vyjednávače, že se snaží zničit roli Londýna jako finančního centra.

„Brexit se ukazuje být daleko dražší a komplikovanější, než nám tvrdili v kampani před referendem,“ postěžoval si naopak labourista Richard Corbett. 

Farage přišel s možností nového referenda

Nigel Farage
Zdroj: Eduardo Munoz/Reuters

Tusk i dříve naznačoval, že britské rozhodnutí o odchodu z EU by Britové mohli ještě změnit. Tato možnost se však podle tisku dříve nejevila jako pravděpodobná vzhledem k tomu, že hlavní britské strany přislíbily respektovat rozhodnutí voličů z předloňského referenda, které těsnou většinou o odchodu z EU rozhodlo.

Bývalý předseda protievropské Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage nicméně nedávno v televizním rozhovoru překvapivě nadnesl možnost konání nového referenda. Pokud by se druhé referendum konalo, těsná většina lidí by se podle průzkumu vyslovila pro setrvání Británie v EU.