Dovolená v Itálii se může v budoucnu prodražit, tamní vláda jedná o razantním zvýšení turistických daní. Návrh počítá s přirážkou až pětadvacet eur za noc, což je v přepočtu přes 600 korun. Vláda tak chce bojovat s přívaly turistů. Vybírat peníze hodlá i římská radnice – za přístup ke slavné fontáně di Trevi.
Pobyt v Itálii může vyjít dráž, vláda jedná o zvýšení turistických daní
„Návrh zákona počítá s tím, že daň bude progresivní. Nejvíc zaplatí turisté, kteří si zvládnou zaplatit nejdražší hotelové pokoje s cenou přes 750 euro za noc ( bezmála 19 tisíc korun). Těch se bude týkat přirážka pětadvacet euro,” vysvětlil redaktor ČT Vladimír Piskala. Dodal, že se nejvyšší přirážka dotkne i pokojů, které mají výhled na nejznámější italské památky.
Pokojů, které stojí do sto eur (asi 2500 korun) za noc, se nová daň nebude týkat v plné výši. Podle dosavadního znění novely by se v jejich případě jednalo o zvýšení ceny o jedno nebo dvě eura. Existuje i možnost, že by se jich plánované změny vůbec nedotkly.
Opatření nebude plošné pro celou zemi, vláda počítá s tím, že některé oblasti si cenu budou regulovat samy. Nejvíce turisticky vyhledávanými oblastmi Itálie, kde lze očekávat nejvyšší zdražení, jsou Florencie, Benátky, Miláno, nebo Řím a Dolomity.
Italští geografové a statistici vytvořili ukazatel, který demonstruje, jakým způsobem turisté zahlcují místní dopravu nebo kolik vytvoří odpadu.
Hoteliéři si však stěžují, že vláda jejich sektor vnímá jako „kasičku“, do které si může sáhnout, když potřebuje peníze. „Zároveň říkají, že by se mohlo opakovat to, co Itálie zažila v letech 2020 a 2021 během covidové pandemie. Tehdy do Říma přijela jen desetina turistů, byl to obrovský propad a obrovský problém,“ upozornil Piskala.
Podle některých dat „obstarávají“ turisté až 13 procent hrubého domácího produktu Itálie. Obyčejní občané podle Piskaly kritizují, že se jedná pouze o kosmetickou úpravu, protože více platit budou pouze ti nejbohatší turisté.