Pnutí v izraelské společnosti kvůli válce s Hamásem roste

3 minuty
Události: Napětí v izraelské společnosti
Zdroj: ČT24

Šance na dohodu o alespoň částečném propuštění izraelských rukojmí a dočasném klidu zbraní v Pásmu Gazy stoupla, pnutí v tamní společnosti ovšem roste, jak dokládají pouliční šarvátky v Tel Avivu.

Nápisy na billboardech po celém Izraeli už skoro pět měsíců hlásají „společně zvítězíme“. V ulicích Tel Avivu ale hesla o jednotě tak úplně neplatí. V sobotu večer se tu odehrály střety s policií. Jeden příslušník jízdní policie dokonce udeřil demonstranta opratí.

Na protestech se podílí radikální protiválečná levice. „Nemůžeme trvat na vojenských řešeních, protože nefungují,“ sděluje účastnice protivládního protestu Gali Hendinová.

O pár ulic dál se konalo shromáždění na podporu rukojmí. O poznání klidnější, ale i zde byly jasné emoce. Na transparentu stojí: Ne přežití vlády na účet rukojmí. Přes den se do ulic opět vrátil běžný provoz. Spor ale zůstává. „Naši rukojmí, to jsou rukojmí nás všech,“ sděluje například obyvatel Tel Avivu Idan.

Pravděpodobnost dohody patrně vzrostla

Tel Aviv je ovšem politicky a názorově specifické město. Průzkumy ukazují, že tvrdý postup proti Hamásu i na úkor návratu rukojmí má stále značnou podporu izraelské veřejnosti. Podle Jewish People Policy Institute by 47 procent izraelských Židů upřednostnilo zničení Hamásu v Gaze, návrat rukojmí jen 25 procent. Ještě před týdnem mluvila izraelská vláda o možnosti dohody skepticky.

„Požadavky Hamásu jsou pomatené. Oni chtějí, aby Izrael prohrál válku. S tím nebudeme souhlasit,“ sdělil předseda izraelské vlády Benjamin Netanjahu minulou sobotu.

Teď po rozhovorech v Paříži a Káhiře pravděpodobnost dohody vzrostla. Mohla by zahrnovat propuštění asi čtyřiceti osob unesených z Izraele výměnou za několik set palestinských vězňů a šestitýdenní klid zbraní. Izraelská delegace kvůli tomu míří do Kataru. Má za sebou ovšem polarizovaný národ.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

SledujteVe Vatikánu se koná pohřeb papeže Františka

V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se v sobotu od 10:00 koná pohřeb papeže Františka, který zemřel v pondělí ve věku 88 let. Příčinou smrti hlavy katolické církve byla mozková mrtvice. Rozloučení s papežem Františkem se účastní celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko na pohřbu zastupuje premiér Petr Fiala (ODS).
před 3 mminutami

Trump vyzval Ukrajinu a Rusko k setkání, dohoda je podle něj blízko

Ukrajina a Rusko jsou velmi blízko mírové dohodě a měly by uspořádat setkání na velmi vysoké úrovni, aby tuto dohodu dokončily. Uvedl to americký prezident Donald Trump na své sociální síti Truth Social krátce po příletu do Itálie, kde se zúčastní pohřbu papeže Františka.
07:24Aktualizovánopřed 18 mminutami

Tisíce lidí se ve Vatikánu naposledy rozloučily s papežem

Ve Vatikánu skončilo třídenní veřejné loučení se zesnulým papežem Františkem. Hold mu přišlo vzdát 250 tisíc truchlících, uvedla vatikánská služba. Organizátoři na sobotním pohřbu očekávají kolem 200 tisíc lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Putin a Witkoff jednali o obnovení přímých rozhovorů Kyjeva a Moskvy

Páteční tříhodinové jednání ruského vládce Vladimira Putina s vyslancem amerického prezidenta Donalda Trumpa Stevem Witkoffem bylo konstruktivní a užitečné, prohlásil podle agentur Putinův poradce Jurij Ušakov. Podle ruské agentury RIA Novosti doplnil, že debata se týkala i možného obnovení přímých rozhovorů mezi Moskvou a Kyjevem. Witkoff jednání zatím nijak nekomentoval, ale Trump jeho misi označil za dobrou.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Indické a pákistánské jednotky po sobě střílely v Kašmíru

Na hranicích rozdělujících Kašmír došlo v pátek ke střelbě mezi armádami Indie a Pákistánu. OSN proto vyzvala Dillí i Islámábád k „největší možné zdrženlivosti“.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Itálie si připomíná osmdesát let od pádu fašismu

Itálie si připomíná výročí pádu fašismu. Před osmdesáti lety vydal Národní osvobozenecký výbor výzvu k všeobecnému povstání a partyzáni začali osvobozovat Janov, Turín a Milán. Do odboje se jich zapojilo až čtvrt milionu. Jedním z hlavních center partyzánského velení se stalo Palazzo Marino v Miláně, odkud byl i vydán příkaz k popravě Benita Mussoliniho. Vzpomínkové akce se konají po celé zemi. Kvůli sobotnímu pohřbu papeže Františka však mají oslavy střízlivější charakter.
před 10 hhodinami

Při výbuchu nálože v autě u Moskvy zahynul ruský generál

Při výbuchu nálože nastražené v autě ve městě Balašicha u Moskvy zahynul zástupce náčelníka hlavní operační správy ruského generálního štábu, generálporučík Jaroslav Moskalik. Potvrdila to Svetlana Petrenková, mluvčí Vyšetřovacího výboru Ruska, který sehrává roli federální kriminální ústředny. Kriminalisté případ vyšetřují jako vraždu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Horší než Alcatraz. Věznice v Salvadoru je „fabrika na lidskou zkázu“

Světlo nikdy nezhasíná, jí se holýma rukama a návštěvy nejsou povolené. Tak vypadá život v jednom z největších a nejdrsnějších žalářů světa, který nechal postavit salvadorský prezident Nayib Bukele. Obří věznice pojme desetitisíce osob. Šéf Bílého domu Donald Trump do ní poslal stovky údajných členů gangů. Kritici nazývají zařízení „černou dírou lidských práv“. Podle experta Lukáše Dirgy jde o „fabriku na zkázu lidského bytí“.
před 16 hhodinami
Načítání...