Pařížští kapsáři cílí na bohaté Číňany. Útočí na motorkách i jako falešní policisté

Paříž, jedno z turisticky nejatraktivnějších měst světa, se stalo nebezpečnou destinací pro bohatší čínské turisty. Ti se totiž stávají cílenou obětí stále častějších loupežných přepadení. Podle agentury AFP to došlo tak daleko, že čínské velvyslanectví ve francouzské metropoli nabádá Číňany k maximální obezřetnosti.

Turisté obtížení nákupními taškami s drahým zbožím nakoupeným za horentní sumy se stali terčem organizovaných gangů na motorkách. Zaměřují se hlavně na návštěvníky z Číny.

Zatím nejdrsnější bylo přepadení z minulého týdne, kdy lupiči dokonce použili slzný granát, aby obrali dezorientované turisty na parkovišti před tříhvězdičkovým hotelem v pařížské oblasti. Ozvala se i čínská ambasáda, která francouzské úřady vyzvala k důkladnému vyšetření události.

„Varuji je, že Paříž je nebezpečná,“ řekl agentuře AFP turistický průvodce Léon Chen. Dvě jeho poslední skupiny turistů okradli neznámí pachatelé v obchodním domě s luxusním oblečením Galerie Lafayette. Nepozorně odložená taška s nákupem zmizela vmžiku, aniž kdo tušil, jak se to vůbec stalo.

Na tento negativní fenomén si stěžuje i majitel cestovní kanceláře zaměřené na čínské turisty Jean-Francois Zhou, podle kterého cizinci přijíždějí zlákaní představou romantického města. O tuto image ale Paříž přichází.

Turisty okradli už i falešní policisté

Některé hotely se už snaží své hosty chránit. Blokují snadno přístupné cesty do hotelu a preventivně volají policejní hlídku v případě, že přijede větší skupina čínských turistů. Už se ale stalo, že cizince obrali falešní policisté.

Čínští turisté v zahraničí utrácejí nejvíce. Loni předběhli i Američany. Paříž, která byla doposud jejich oblíbenou evropskou destinací, ztratila svůj lesk kvůli islamistickým útokům v letech 2015 a 2016. Následkem toho se loni snížil příliv čínských turistů do Francie o 23 procent.

Francie, která má za cíl přilákat do roku 2020 sto milionů turistů ročně, včetně pěti milionů Číňanů, označila bezpečnost návštěvníků za svou prioritu. Ta byla letos posílena na vlakových nádražích, letištích, na festivalech a na turisticky atraktivních místech ve třech hlavních regionech, včetně Paříže a Provence, a to pomocí bezpečnostních kamer a početných hlídek.

Město se kriminalitě přizpůsobuje

Zároveň byla přijata opatření pro turisty, kteří jsou obětí trestných činů. Formuláře se stížnostmi přeložené do osmi jazyků, včetně čínštiny, lze v Paříži podat bez návštěvy komisařství. A na policejních služebnách jsou formuláře dokonce již ve 30 jazycích.

Opatření přijímají i velké obchody, které usnadňují platební styk pomocí bankovních karet nebo chytrých mobilních telefonů vybavených příslušnými aplikacemi hojně využívanými v samotné Číně. Cizinci jsou tak vedeni k tomu, aby u sebe měli jen minimum hotových peněz.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Chilský prezident Kast přijal ve svém sídle Pavla jako první zahraniční návštěvu

Nový chilský prezident José Antonio Kast přijal v prezidentském paláci La Moneda českého prezidenta Petra Pavla s manželkou Evou. Pro Kasta je česká hlava státu první zahraniční návštěvou od březnového nástupu do funkce. Po jednání Kast řekl, že obě země pojí dlouholetá tradice diplomatických vztahů. Pavel na tiskové konferenci uvedl, že Česko považuje Chile za přirozeného partnera pro rozšiřování spolupráce.
03:05Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izrael podle Libanonu porušuje příměří, Hizballáh zaútočil na izraelské vojáky

Izrael pokračuje v bombardování jižního Libanonu i po začátku vyhlášeného příměří, uvedla v pátek nad ránem podle agentur Reuters a AFP libanonská média. Militantní šíitské hnutí Hizballáh naproti tomu uvedlo, že v reakci na izraelské útoky bombardovalo skupinu izraelských vojáků na jihu Libanonu. Žádné škody ani oběti nejsou hlášeny. Americký prezident Donald Trump Hizballáh vyzval, aby klid zbraní neporušoval. Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na dodržování příměří všemi stranami, informuje Reuters.
před 3 hhodinami

Netanjahu potvrdil Trumpem oznámené příměří mezi Izraelem a Libanonem

Americký prezident Donald Trump oznámil příměří poté, co hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem a libanonským prezidentem Josephem Aúnem. Později dodal, že příměří zahrnuje i Hizballáh. Příměří vstoupilo v platnost ve čtvrtek ve 23:00 SELČ. Izraelský premiér Netanjahu podle agentury Reuters oznámil, že s příměřím souhlasil, ale že v Libanonu zůstanou izraelští vojáci. Hizballáh toto odmítl. Dokument americké diplomacie o náplni příměří odchod izraelských vojáků z Libanonu rovněž nezmiňuje.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Česko podle prezidenta Filipín zadrželo muže podezřelého ve vlasti z korupce

České úřady podle filipínského prezidenta Ferdinanda Marcose mladšího zadržely muže zapojeného do korupční aféry, která na Filipínách vyvolala u veřejnosti kritiku a masové protesty. Obě země nyní podle prezidenta jednají o mužově předání, napsala agentura AP, která zároveň upozornila, že Filipíny nemají s Českou republikou uzavřenou smlouvu o vydávání.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Bejrút: Izrael zničil poslední most spojující jih Libanonu se zbytkem země

Izrael zničil poslední most přes řeku Lítání, čímž odřízl jih Libanonu od zbytku země, tvrdí podle agentury Reuters nejmenovaný vysoce postavený zdroj z libanonských bezpečnostních složek. Tamní státní agentura uvádí, že Izrael také zabil jednoho člověka při úderu na vozidlo na silnici vedoucí z Bejrútu do Damašku.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rusko provedlo dosud nejsmrtelnější letošní útok na Ukrajinu

Ruský noční vzdušný útok na Ukrajinu připravil o život nejméně 17 lidí, desítky dalších zranil, uvedli ukrajinští činitelé. Ruské údery podle nich zabily devět lidí v Oděse, čtyři v Kyjevě a další čtyři v Dnipru. Agentura Reuters ruský noční úder označila za dosud nejsmrtelnější v letošním roce. Rusko si nezaslouží uvolnění globální politiky ani zrušení sankcí, reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Terčem náletu ukrajinských dronů se dle velení ukrajinské armády stala ruská ropná zařízení v černomořském přístavu Tuapse.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoZástupci Evropské komise budou jednat s Tiszou o reformách

Zástupci Evropské komise přijedou v pátek do Budapešti diskutovat s vítěznou stranou Tisza o reformách. Pravděpodobný budoucí premiér Péter Magyar slibuje Bruselu vstřícnější politiku než jeho předchůdce Viktor Orbán. Magyar už například oznámil, že nehodlá blokovat finanční pomoc Ukrajině. Především chce obnovit přístup k penězům z fondů, které Unie Budapešti zmrazila kvůli korupci nebo zásahům do soudnictví.
před 10 hhodinami

Přelomový verdikt o vnitrostátních únosech dětí. Evropský soud se zastal Čecha

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) vydal přelomový verdikt, který se týká vnitrostátních únosů dětí jedním z rodičů. Případ se odehrál v tuzemsku. Rozvedený otec se na evropskou instanci obrátil proto, že mu tuzemská justice neumožnila styk s dětmi poté, co je exmanželka bez jeho vědomí a souhlasu přestěhovala z Brna do Prahy. Rozsudek by mohl mít vliv na posuzování podobných případů v budoucnu.
před 11 hhodinami
Načítání...