Pandemie ve světě: Rumunsko pošle zdravotníky na Slovensko, v Německu se otevřely další školy

Rumunsko slíbilo vyslat na pomoc těžce zasaženému Slovensku patnáct zdravotníků. V dalších německých spolkových zemích se do tříd vrátily vybrané ročníky základních škol poté, co tak už před týdnem učinily Sasko a Dolní Sasko. V Austrálii, která se pandemii zvládla bránit nepoměrně lépe než evropské země, teprve v pondělí začíná očkování proti covidu-19. Britský premiér Boris Johnson zveřejnil plán postupného uvolňování vládních opatření.

Bukurešť slíbila patnáct zdravotníků, kteří by ve slovenských nemocnicích měli strávit tři týdny. Tamní špitály se dlouhodobě potýkají s nedostatkem personálu. Pětimilionové Slovensko v posledních týdnech čelí silné druhé vlně pandemie s výrazným nárůstem úmrtí. Ve druhé polovině února se země při srovnání sedmidenního průměru počtu nových úmrtí na covid-19 v přepočtu na milion obyvatel dostala do čela celosvětového přehledu.

Ministr zahraničí Ivan Korčok v Bruselu žádal kromě zdravotníků také o poskytnutí vakcín, s tímto požadavkem ale neuspěl. „Nikdo z ministrů není v situaci, aby mi řekl, že pozítří dostaneme sto nebo dvě stě tisíc vakcín. Ale každý tomu rozumí a v rámci možností se budeme snažit získat pro Slovensko tyto vakcíny co nejdříve,“ řekl.

Polsko, Rakousko a Maďarsko minulý týden vyslyšely slovenské volání o pomoc s péčí o pacienty vážně zasažené covidem-19. Například Polsko je připraveno na jednotkách intenzivní péče přijmout až dvě stovky slovenských pacientů.

Další německé děti se vrací do lavic

Základní školy a také školky se v Německu otevřely v dalších deseti z šestnácti spolkových zemí. Platí to i pro Berlín a okolní Braniborsko, pro Severní Porýní-Vestfálsko nebo také Bavorsko. Už před týdnem se vrátili do tříd žáci základních škol v Sasku a v Dolním Sasku. O návratu k normálu ale nelze zdaleka hovořit, děti se prozatím učí v menších skupinách a s rouškami.

Rovněž provoz školek je ještě výrazně omezený. Například ty v Berlíně přešly z nouzového režimu, kdy byla zaplněnost stanovena na maximálně 50 procent, na 60procentní vytíženost. Přednost mají děti rodičů, kteří zastávají povolání důležitá pro chod země, poté jsou upřednostňováni předškoláci a děti, které se německy teprve učí. Některé školky v Berlíně se docházku snaží spravedlivě rozdělit, takže se děti po dvou či třech dnech střídají.

3 minuty
Události: Německo otevírá školy
Zdroj: ČT24

Například učitelské odbory GEW ale s otvíráním škol i tak nesouhlasí, protože podle nich návrat do tříd stále představuje příliš vysoké riziko. Načasováním si nejsou jistí ani někteří lékaři. „Musíme být realističtí. Situace v nemocnici se zlepší nejdříve za čtyři až šest týdnů,“ konstatuje Hišam Bokhari, který má na starost deset covidových pacientů na jednotce intenzivní péče.

I Německo se obává šíření nakažlivějších variant koronaviru a hrozící třetí vlny epidemie způsobené koronavirem. V posledních dnech v Německu, které je v režimu přísné uzávěry od poloviny prosince, poprvé po několika týdnech začaly růst počty nově infikovaných.

V neděli německý ministr zdravotnictví Jens Spahn uvedl, že chce uspíšit očkování učitelů a dalších zaměstnanců na základních školách. Ti by se podle ministra měli přesunout ze třetí do druhé očkovací skupiny. „Měli bychom být očkováni. Stojíme v první linii,“ je přesvědčen ředitel Georg Bauer.

Bavorský zemský premiér Markus Söder v pondělí oznámil, že tato spolková země upřednostní v očkování nejvíce koronavirem postižené okresy, které hraničí s Českem. Ohniskové regiony dostanou oproti běžným dodávkám navíc tisíc dávek vakcíny AstraZeneca. Söder slíbil, že úřady se budou o pohraniční ohniska nadále starat.

Austrálie začíná očkovat, Britové plánují uvolňování

První vakcíny společností Pfizer a BioNTech se podávají ve 25milionové Austrálii, kde si s epidemií poradili relativně dobře a dosud tam evidují zhruba 29 tisíc nakažených, z nichž většina se infikovala v cizině. Premiér Scott Morrison se nechal naočkovat první dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech v neděli, ministr zdravotnictví Greg Hunt se chce nechat naočkovat vakcínou AstraZeneca, jakmile bude dostupná.

Jako první budou v zemi očkováni zdravotníci, pohraničníci a obyvatelé pečovatelských domů. Austrálie zahajuje očkování o týden později než Nový Zéland, ale vlády obou zemí rozhodly, že epidemická situace není dramatická a nevyžaduje rychlé očkování. Pomalé tempo imunizace panuje i v dalších asijských státech s relativně málo nakaženými, například v Thajsku, Vietnamu, Kambodži nebo Singapuru.

Velká Británie, která už proti covidu-19 naočkovala více než čtvrtinu obyvatel, vyhlíží rozvolňování svých lockdownů. Premiér Boris Johnson v pondělí představil plán, podle nějž se život v Anglii navrátí k normálu ve čtyřech fázích. Už osmého března se do škol mají vrátit všichni žáci i studenti a dva lidé se budou moci potkat venku – na konci měsíce se toto číslo zvýší na šest a otevřou se venkovní sportoviště.

V polovině dubna Anglie plánuje otevřít provozy, které nepatří ke klíčovým oblastem, například kadeřnictví, knihovny či muzea. Částečně otevřou také bary a restaurace či posilovny. Po polovině června se mají zrušit všechna omezení společenských kontaktů a Johnsonův kabinet také doufá v povolení hromadných akcí. Už v polovině května by mohlo na fotbalové stadiony zamířit až deset tisíc lidí.

V následujících měsících se předpokládá uvolnění restrikcí i ve Skotsku, Walesu a Severním Irsku, kde jsou za veřejné zdraví zodpovědné místní regionální vlády. Poprvé od vánočních prázdnin se v pondělí do školek a prvních dvou tříd základních škol vrátily děti ve Skotsku. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Extrémní počasí si v Itálii a Francii vyžádalo několik mrtvých

Nepříznivé počasí si v Itálii a Francii vyžádalo nejméně čtyři mrtvé. V severní Itálii zahynuli otec se synem, jejichž auto strhla přívalová voda, ve Francii pak zemřel člověk, kterého ve čtvrtek zasypala lavina, napsala v pátek agentura AFP.
před 12 mminutami

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 1 hhodinou

Bez jasné cesty k zastavení rusko-ukrajinské války USA dle Rubia ukončí mírové snahy

Spojené státy ukončí úsilí zprostředkovat mír mezi Moskvou a Kyjevem, pokud během několika dní nebude jasné, že je možné ruskou válku zastavit, prohlásil podle agentury Reuters americký ministr zahraničí Marco Rubio, který ve Francii jednal o možnostech zastavení bojů. Prezident USA Donald Trump podle něj má řadu dalších priorit, na které se musí soustředit.
09:27Aktualizovánopřed 1 hhodinou

USA udeřily na ropný přístav v Jemenu

Americká armáda oznámila, že v rámci své kampaně proti jemenským povstalcům hútíům zničila důležitý ropný přístav Ras Ísá u Rudého moře. Hútíjská televize al-Masíra s odvoláním na zdravotnické úřady uvedla, že o život přišlo 58 lidí, dalších 126 utrpělo zranění. Armáda nicméně informace o případných obětech ani žádné další podrobnosti o operaci nezveřejnila.
06:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Dva lidé zemřeli při ruských útocích na Charkov a Sumy

Dva lidé zahynuli při ruských vzdušných útocích na Ukrajinu v noci na pátek, sdělili regionální činitelé. Starosta druhého největšího ukrajinského města Charkova Ihor Terechov informuje o jednom mrtvém a pěti desítkách zraněných. Další člověk zemřel podle starosty Artema Kobzara při ruském útoku na průmyslový objekt v Sumách.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

„Koncert velmocí“ si žádá silnější Evropu, shodli se Uhde se Špidlou

Globální situace se začíná přeměňovat do koncertu velmocí, prohlásil někdejší premiér Vladimír Špidla (SOCDEM) v Událostech, komentářích. Dramatik, spisovatel a bývalý politik Milan Uhde míní, že současné události volají po hlubinných změnách, o které se svět snažil po studené válce. O zahraniční politice a budoucí roli Evropy hovořili také člen Mladých lidovců Benjamin Činčila a předseda Mladého Pirátstva Kristián Sušer. Pořad moderovala Jana Peroutková.
před 2 hhodinami

Němci vyloučili Rusko a Bělorusko z oslav výročí konce druhé světové války

Německá vláda varuje před ruskými snahami zneužít ve svůj prospěch květnové oslavy konce druhé světové války. Spolkový parlament kvůli tomu ze slavnostní ceremonie chystané na 8. května vyloučil Rusko a Bělorusko. Ne všude ale na doporučení dali. V Seelowě na východě země si místní už před pár dny připomněli osvobození svého města od nacismu po boku představitele Putinova režimu. Akce za účasti asi osmi stovek lidí se na sovětském válečném hřbitově zúčastnil také ruský velvyslanec v Německu Sergej Nečajev.
před 3 hhodinami

USA se snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou

Americký prezident Donald Trump podle deníku New York Times zablokoval izraelský plán vojenského úderu na íránská jaderná zařízení. List se odvolává na zdroje přímo z americké administrativy s tím, že si USA uvědomují důsledky možné války s Teheránem, a proto se nyní snaží íránské jaderné ambice zbrzdit diplomatickou cestou. Premiér židovského státu Benjamin Netanjahu uvedl, že by bylo dobré, pokud bude diplomatický postup podobný jako v Libyi. Tento scénář však předpokládá demontáž jaderných zařízení, a to Írán odmítá.
před 6 hhodinami
Načítání...