Na Slovensku sílí napětí před blížícími se parlamentními volbami, které se konají poslední únorový den. Podle nově zveřejněného průzkumu opoziční hnutí Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) dotahuje vládní Smer-SD expremiéra Roberta Fica, která je dlouhá léta nejoblíbenější stranou v zemi. OĽaNO by aktuálně dokázalo sestavit vládu s několika dalšími opozičními či neparlamentními formacemi.
OĽaNO už dohání Ficův Smer, ukázal průzkum, který většina Slováků nesmí vidět
Preference hnutí OĽaNO, které se silně vymezuje vůči Smeru-SD, v nejnovější sondáži dosáhly 16,4 procenta. Smer-SD by získal 17,2 procenta hlasů rozhodnutých voličů. Do sněmovny by se dostalo celkově osm stran, hnutí a koalic.
Na třetím místě skončila krajně pravicová strana Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s podporou 10,4 procenta. Za ní se umístila koalice neparlamentních stran Progresívne Slovensko (PS)/Spolu (9,1 procenta), která loni vyhrála na Slovensku volby do Evropského parlamentu.
Sondáž, kterou uskutečnily agentury AKO a Focus mezi dvěma tisíci respondenty v období od 13. do 18. února, potvrdila, že stávající tříčlenná koalice by většinu ve sněmovně nezískala. Zbylé dvě vládní strany Most-Híd a Slovenská národná strana (SNS) skončily v průzkumu pod hranicí pěti procent a do parlamentu by tak nepronikly.
Do sněmovny by se naopak dostaly nová strana Za ľudí exprezidenta Andreje Kisky (8,2 procenta), opoziční strany Sme rodina (7,9 procenta) a Sloboda a solidarita (6,1 procenta), jakož i neparlamentní Kresťanskodemokratické hnutie (5,2 procenta).
Růst popularity protikorupčního hnutí OL'aNO ukázaly již dřívější sondáže. Naopak popularita Smeru-SD, který ve volbách v roce 2012 získal 44,4 procenta a o čtyři roky později 28,28 procenta hlasů, dlouhodobě klesá. Ficova strana vyhrála od roku 2006 všechny čtyři parlamentní volby.
Na Slovensku platí v období 14 dnů před volbami a v den voleb do uzavření hlasovacích místností zákaz zveřejňování výsledků předvolebních sondáží.
Parlament loni v listopadu hlasy části koaličních a nezařazených zákonodárců, ale i kotlebovců délku zmíněného moratoria prodloužil až na 50 dnů. Ústavní soud ale platnost této změny na podnět prezidentky Zuzany Čaputové pozastavil.
Fyzickým osobám pokuta za zveřejnění sondáže nehrozí
Právě v souvislosti se snahou části politiků o prodloužení moratoria uspořádala loni občanská iniciativa 50dni.sk veřejnou sbírku na financování dvou průzkumů, jejichž uskutečnění není během moratoria zakázáno.
Pokuty za zveřejnění výsledků sondáží totiž v období moratoria hrozí tamním mediím, politickým stranám a dalším právnickým osobám založeným podle slovenského práva, nikoli samotným obyvatelům.
Přes 9200 dárců, kteří se zapojili do kampaně a poslali peníze, získali coby společní objednavatelé nárok na obdržení výsledků obou průzkumů z dílny agentur AKO a Focus. Výsledky druhé sondáže by měly být známé příští týden, a to tři dny před volbami.