Od brzkého rána do odpoledních tří hodin místního času platil klid zbraní v centrální části Pásma Gazy, kde začalo masivní očkování dětí proti obrně. Příměří se vztahuje jen na tuto část enklávy. Za devět dnů má dostat vakcínu 640 tisíc dětí mladších deseti let. Očkovací kampaň bude pokračovat v dalších dnech na jiném místě. Tento měsíc byl na palestinském území zaznamenán první případ dětské obrny po 25 letech. Nemoc způsobuje ochrnutí končetin.
Očkování dětí proti obrně přerušilo boje v části Pásma Gazy
Očkovací kampaň pod vedením Světové zdravotnické organizace (WHO), Dětského fondu OSN (UNICEF) a dalších organizací se bude ve dnech 1. až 3. září soustředit na centrální oblast Gazy, ve dnech 4. až 6. září na jižní Gazu a od 7. do 9. září na severní část tohoto úzkého pobřežního pásu, kde na území menším než Praha žije na 2,3 milionu Palestinců.
Očkování statisíců dětí má zabránit tomu, aby se nemoc široce rozšířila. Kvůli válce, kterou odstartoval říjnový teroristický útok Hamásu na Izrael, totiž nemohla řada nově narozených dětí dostat vakcínu. Situaci navíc komplikují velmi složité hygienické podmínky.
Podle OSN očkovací kampaň zatím probíhá dobře, informoval odpoledne zpravodaj ČT Václav Černohorský s tím, že střední část Gazy není tolik zasažena boji. „Zdravotníci hlásí, že lidé se ve velkém počtu scházejí, aby nechali své děti očkovat. Aby vakcíny byly účinné, jsou třeba dvě dávky se zhruba čtyřtýdenním odstupem, a tedy opakování scénáře, který vidíme, že dnes prozatím funguje,“ podotkl Černohorský.
Humanitární pauzy v bojích nemají nic společného s komplexní dohodou o příměří a propuštění rukojmí, kterou se mezi Izraelem a Hamásem už řadu měsíců snaží zprostředkovat Spojené státy, Egypt a Katar. Tato jednání pokračovala i tento týden v Káhiře a v Dauhá. Zatím bez úspěchu.
Dětská obrna (poliomyelitida) je vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění postihující nervový systém. Ve většině světa se ji podařilo vymýtit právě očkováním. V posledních letech se ale znovu objevila v Afghánistánu, Pákistánu či některých afrických zemích, například v nejlidnatější z nich Nigérii.