Jedenáct dní po ničivých záplavách ve Španělsku, při kterých podle dosud dostupných údajů zemřelo 223 lidí, pokračuje úklid, pátrání po desítkách pohřešovaných i počítání milionových ztrát. Roste také nespokojenost s jednáním úřadů. V sobotu se ve Valencii na demonstraci proti místní vládě sešlo na 130 tisíc lidí. Protestující požadují odstoupení regionálního šéfa Carlose Mazóna.
Obyvatelé povodněmi zasažené Valencie žádají rezignaci místního premiéra
Frustrace Španělů kvůli velkému množství mrtvých je hlavně v nejzasaženějším regionu více než znatelná. Místní se proto v sobotu v šest hodin sešli na pokojné demonstraci, aby valencijského premiéra Carlose Mazóna vyzvali k rezignaci. Dav naplnil celé náměstí před radnicí, policie musela odklonit dopravu. Podobné protestní pochody se současně odehrávají také v Alicante a Elche.
Jeden z protestujících Josep Cabello z města Massanassa tvrdí, že úmrtím bylo možné předejít, kdyby vláda postupovala obezřetněji. Mazón totiž ještě pár hodin před katastrofou veřejnost uklidňoval.
Hněv místních se proti němu obrátil už minulý víkend. Dav lidí na pravicového premiéra regionu ze strany Partido Popular házel bahno a pokřikoval: „Vrazi!“, „Mazón, demise! Kolik mrtvých? Vypadněte!“ Rozčilení lidé obviňují úřady, že místní nechaly v krizové situaci napospas osudu.
Mazónova pochybení
Meteorologové červený stupeň nebezpečí vyhlásili 29. října už ráno. Po obědě přidali hydrologové zprávu o obrovském průtoku v místní řece, která by během jedné vteřiny vodou naplnila celý olympijský stadion.
Mazón ale dorazil na jednání krizového štábu s dvouhodinovým zpožděním – až v půl osmé večer. Do 18 hodin měl být v restauraci ve Valencii. Varovné SMS lidé dostali po osmé, kdy už ulicemi tekly řeky a nešel elektrický proud.
Strana a Mazón se obhajují tím, že do sedmi hodin večer nebylo jasné, jak vážná situace je a státní meteorologická agentura varovala před srážkovým úhrnem, který by odpovídal běžné bouřce, píše list El País.
Podle Rosario Martinézové ale tou dobou už lidé v nejvážněji zasažené Paiportě měli vodu po pás a policie křičela, aby všichni vylezli z aut, popisuje. Právě v autech se řada lití utopila. Voda jich zničila odhadem sto tisíc.
Úklid a pátrání po tělech pokračují
Armáda, policie i dobrovolníci stále pátrají po téměř osmdesáti tělech. Doteď se nenašli třeba dva bratři – tříletý Rubén a pětiletý Izan, které silný proud vytrhl otci z náručí.
Dobrovolníci také stále pomáhají s úklidem, třídí a rozdávají humanitární pomoci nebo v improvizovaných stanicích očkují a léčí infekcemi zasažená zvířata.
Odborníci varují, že podobně silné katastrofické události budou kvůli změně klimatu častější. V pátek bleskové záplavy udeřily znovu, tentokrát na severovýchodě Španělska.