Obyvatelé povodněmi zasažené Valencie žádají rezignaci místního premiéra

3 minuty
Události: Protesty po povodních ve Španělsku
Zdroj: ČT24

Jedenáct dní po ničivých záplavách ve Španělsku, při kterých podle dosud dostupných údajů zemřelo 223 lidí, pokračuje úklid, pátrání po desítkách pohřešovaných i počítání milionových ztrát. Roste také nespokojenost s jednáním úřadů. V sobotu se ve Valencii na demonstraci proti místní vládě sešlo na 130 tisíc lidí. Protestující požadují odstoupení regionálního šéfa Carlose Mazóna.

Frustrace Španělů kvůli velkému množství mrtvých je hlavně v nejzasaženějším regionu více než znatelná. Místní se proto v sobotu v šest hodin sešli na pokojné demonstraci, aby valencijského premiéra Carlose Mazóna vyzvali k rezignaci. Dav naplnil celé náměstí před radnicí, policie musela odklonit dopravu. Podobné protestní pochody se současně odehrávají také v Alicante a Elche.

Jeden z protestujících Josep Cabello z města Massanassa tvrdí, že úmrtím bylo možné předejít, kdyby vláda postupovala obezřetněji. Mazón totiž ještě pár hodin před katastrofou veřejnost uklidňoval.

Hněv místních se proti němu obrátil už minulý víkend. Dav lidí na pravicového premiéra regionu ze strany Partido Popular házel bahno a pokřikoval: „Vrazi!“, „Mazón, demise! Kolik mrtvých? Vypadněte!“ Rozčilení lidé obviňují úřady, že místní nechaly v krizové situaci napospas osudu.

Mazónova pochybení

Meteorologové červený stupeň nebezpečí vyhlásili 29. října už ráno. Po obědě přidali hydrologové zprávu o obrovském průtoku v místní řece, která by během jedné vteřiny vodou naplnila celý olympijský stadion.

Mazón ale dorazil na jednání krizového štábu s dvouhodinovým zpožděním – až v půl osmé večer. Do 18 hodin měl být v restauraci ve Valencii. Varovné SMS lidé dostali po osmé, kdy už ulicemi tekly řeky a nešel elektrický proud.

Strana a Mazón se obhajují tím, že do sedmi hodin večer nebylo jasné, jak vážná situace je a státní meteorologická agentura varovala před srážkovým úhrnem, který by odpovídal běžné bouřce, píše list El País.

Podle Rosario Martinézové ale tou dobou už lidé v nejvážněji zasažené Paiportě měli vodu po pás a policie křičela, aby všichni vylezli z aut, popisuje. Právě v autech se řada lití utopila. Voda jich zničila odhadem sto tisíc.

Následky záplav ve Valencii
Zdroj: Reuters/Susana Vera

Úklid a pátrání po tělech pokračují

Armáda, policie i dobrovolníci stále pátrají po téměř osmdesáti tělech. Doteď se nenašli třeba dva bratři – tříletý Rubén a pětiletý Izan, které silný proud vytrhl otci z náručí.

Dobrovolníci také stále pomáhají s úklidem, třídí a rozdávají humanitární pomoci nebo v improvizovaných stanicích očkují a léčí infekcemi zasažená zvířata.

Odborníci varují, že podobně silné katastrofické události budou kvůli změně klimatu častější. V pátek bleskové záplavy udeřily znovu, tentokrát na severovýchodě Španělska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V Rakousku se opět rozběhlo tříčlenné jednání o vytvoření koalice

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS opět jednají o vytvoření koalice. První vyjednávání o této trojkoalici letos začátkem ledna ztroskotalo, vládu se však nepodařilo sestavit ani pravicově populistickým Svobodným (FPÖ) s lidovci. Parlamentní volby se v alpské zemi uskutečnily loni v září.
před 2 hhodinami

Slováci opět vyšli do ulic, demonstrují při výročí vraždy Kuciaka a Kušnírové

Od vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové uplynulo už sedm let. Na Slovensku tehdy vyvolala největší porevoluční vlnu protestů, které vyústily v demisi tehdejšího premiéra Roberta Fica (Smer). Ten se v roce 2023 vrátil do čela slovenské vlády a čelí kritice, že ohrožuje principy právního státu a že zemi otáčí směrem k Rusku. Na výročí zmíněné události se i proto demonstruje po celém Slovensku.
15:14Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Rusové a Američané tajně jednali o Ukrajině ve Švýcarsku, píše Reuters

Američané z přechodového týmu prezidenta Donalda Trumpa se v uplynulých měsících opakovaně a v tichosti sešli s ruskými zástupci ve Švýcarsku, aby jednali o možnostech ukončení ruské války na Ukrajině, informovala agentura Reuters. Zmocněnec amerického prezidenta pro ruskou válku na Ukrajině Keith Kellogg označil svá aktuální jednání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským za „rozsáhlá a pozitivní".
05:40Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Hamás předal Izraeli neznámé tělo, Netanjahu hrozí odplatou

Jeruzalém donutí Hamás zaplatit za to, že neodevzdal tělo rukojmí Širi Bibasové podle dohody, oznámil izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Tělo podle něj patří ženě z Pásma Gazy. Teroristé z Hamásu tvrdí, že pozůstatky Bibasové byly v sutinách patrně promíchány s těly ostatních obětí izraelského náletu. V sobotu Hamás propustí dalších šest živých rukojmí, potvrdil jejich jména. Výměnou očekává 602 palestinských vězňů.
07:25Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Maďarsko hodlá na žádost Ruska dodávat plyn do Podněstří

Maďarská obchodní společnost bude na základě ruské žádosti dodávat zemní plyn do moldavského Podněstří, které kontrolují proruští separatisté, informoval maďarský ministr zahraničí Petér Szijjártó. Energetická krize se tam týká desetitisíců obyvatel poté, co Kyjev, bránící se ruské agresi, odmítl prodloužit smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu přes vlastní území. Platby za plyn totiž podle něj pomáhají Moskvě financovat válečné tažení.
před 5 hhodinami

Sever hlásí incidenty s kabely, EU je chce chránit drony

Švédské úřady vyšetřují zprávy o možném dalším narušení podmořského kabelu v Baltském moři. Nové poškození hlásí i firma spravující telekomunikační kabel mezi Finskem a Německem. Evropská komise kvůli podezřelým sabotážím navrhuje chránit kabely pomocí dronů a také zrychlit jejich opravu.
před 6 hhodinami

Čína hodlá v „ISS na dně oceánu“ hledat náhradu fosilních paliv

Peking posvětil výstavbu první hlubinné stanice v Jihočínském moři. Zařízení pro výzkum ekosystémů na mořském dně by mělo začít fungovat kolem roku 2030 a má mimo jiné hledat „novou ropu“.
před 7 hhodinami

Francie výrazně omezí věčné chemikálie. Další státy se na to chystají

Francie výrazně omezí používání takzvaných věčných chemikálií. Dolní komora parlamentu definitivně schválila přísnější regulaci perfluorovaných a polyfluorovaných látek známých pod zkratkou PFAS. Zákon od začátku příštího roku počítá se zákazem prodeje výrobků obsahujících tyto látky, například kosmetiky či oblečení. Firmy, které věčné chemikálie používají, budou muset platit speciální poplatek.
před 10 hhodinami
Načítání...