Nepokoje v Súdánu si vyžádaly nejméně 25 mrtvých a téměř dvě stě zraněných

Súdánské polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) uvedly, že převzaly kontrolu nad prezidentským palácem. Tvrdí také, že se zmocnily mezinárodního letiště v hlavním městě Chartúmu a také dalších dvou letišť. Armáda označuje informace polovojenských jednotek za lživé, dodává AFP. Podle Reuters jde zřejmě o pokus o převrat. Střety si vyžádaly nejméně 25 mrtvých. České velvyslanectví v Káhiře nemá informace, že by události zasáhly i české občany.

Armáda oznámila, že letectvo provádí operace proti RSF. Záběry z vysílání televize ukázaly vojenské letadlo na obloze nad hlavním městem Chartúm, agentura Reuters nicméně upozorňuje, že materiál nebylo možné nezávisle ověřit.

Hlasatel státní televize také v přímém přenosu oznámil, že ke střetům dochází i v samotném sídle televize. V pozadí vysílání byla slyšet střelba, dodává Reuters.

Súdánské sdružení lékařů informovalo, že střety už si vyžádaly nejméně 25 mrtvých, dalších 183 lidí je zraněno. Podle sdružení ale zatím není jasné, zda všichni mrtví a zranění jsou civilisté. 

Chaotické události ovlivnily i leteckou dopravu. Civilní letadla na trase do Chartúmu byla podle agentury AP odkloněna nebo byly jejich naplánované cesty zrušeny. Dopravce Saúdské Arábie Saudi Arabian Airlines bez dalších podrobností uvedl, že jedno z jeho letadel mělo před startem z chartúmského mezinárodního letiště nehodu.

Letecká spojení mezi Súdánem a Saúdskou Arábií byla až do odvolání zastavena. Egypt spojení s Chartúmem přerušil na 72 hodin. Súdánské vzdušné síly oznámily, že proti RSF zahájily bojové operace.

Děla v ulicích a palba těžkých zbraní

Reportér agentury uvedl, že v ulicích Chartúmu viděl rozmístěná děla a obrněná vozidla a slyšel zvuk palby z těžkých zbraní poblíž velitelství RSF i armády. Armáda tvrdí, že RSF se pokusila zaútočit na její jednotky v několika pozicích. RSF naopak tvrdí, že její jednotky byly napadeny armádou.

Civilní politické strany vyzvaly mezinárodní a regionální komunitu, aby v Súdánu okamžitě pomohla zastavit krveprolití.

„Zastupitelský úřad v Káhiře, pod který Súdán spadá, situaci v zemi monitoruje a v tomto okamžiku nemá informace o tom, že by byli jakkoli negativně zasaženi čeští občané, kterých tam je navíc minimální množství,“ sdělil mluvčí české diplomacie Daniel Drake.

Mezinárodní výzvy k uklidnění situace

K okamžitému ukončení násilí v Súdánu vyzval šéf OSN António Guterres, který o situaci hovořil s vedením Africké unie, představiteli Egypta i obou znepřátelených stran v Súdánu. 

Také šéf diplomacie Evropské unie Josep Borrell vyzval všechny zapojené síly k okamžitému ukončení násilí. „Vyhrocení situaci jenom ztíží. Ochrana občanů je prioritou. Všichni pracovníci EU v zemi jsou v bezpečí,“ napsal Borrell na Twitteru.  

Podobně se vyjádřil na Twitteru i britský ministr zahraničí James Cleverly. „Pokračující násilí napříč Súdánem musí okamžitě přestat,“ uvedl šéf britské diplomacie.

Situace je „křehká“, řekl na návštěvě Vietnamu v Hanoji šéf americké diplomacie Antony Blinken. Existuje ale podle něj naděje, že se v Súdánu podaří dokončit přechod k civilní vládě.

„Naléhavě vyzýváme strany konfliktu, aby projevily politickou vůli a zdrženlivost a okamžitě podnikly kroky vedoucí k příměří,“ uvedlo v prohlášení ruské ministerstvo zahraničí. 

Dialog místo konfliktu

Hluboce znepokojena vyhrocením konfliktu v Súdánu je také Saúdská Arábie. Její diplomacie armádu a milice vyzvala, aby místo konfliktu zvolily dialog. Po uklidnění krize volají také Spojené arabské emiráty. Jejich velvyslanectví v Chartúmu podle zpráv státních médií situace sleduje s velkými obavami a vyzývá k „nalezení mírumilovného řešení krize mezi zúčastněnými stranami,“ napsal server Al-Džazíra.

Současný vývoj následuje po několika dnech napětí mezi armádou a RSF, které vyvolalo obavy z konfrontace. Rozpory mezi oběma stranami vypluly na povrch ve čtvrtek, kdy armáda uvedla, že nedávné přesuny RSF se uskutečnily bez koordinace a byly nezákonné.

Dlouhodobá konfrontace mezi RSF a súdánskou armádou by mohla znamenat prodloužení sporů v zemi, která se už potýká s hospodářským kolapsem a kmenovým násilím. Súdán se snaží po mocenských bojích a vojenských převratech vrátit k civilní vládě.

V čele RSF stojí bývalý vůdce milic generál Muhammad Hamdan Dagalo. Ten se postavil do čela plánovaného přechodu k demokracii, čímž znepokojil své kolegy z vojenské správy. RSF společně s armádou svrhla v roce 2019 dlouho vládnoucího autokrata Umara Bašíra a vůdce RSF je od roku 2019 zástupcem lídra vládnoucí suverénní rady, nejvyššího orgánu v zemi. Ten je složen ze zástupců armády a vůdců občanské společnosti, v jejímž čele stojí Abdal Fattáh Burhán.

Načítání...