„Nekonečná selhání v čele státu.“ Na Slovensku si připomínají smrt Kuciaka a Kušnírové

Po více než půl roce vyšli Slováci opět do ulic na shromáždění připomínající loňskou vraždu novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Organizátorky demonstrace ve slovenské metropoli nařkly vládu z toho, že selhala při řízení státu. Občanská iniciativa Za slušné Slovensko ohlásila shromáždění v Bratislavě i v dalších městech na Slovensku a ve světě tam, kde žijí krajané.

„V této zemi byl budován systém, který vedl až k vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky. Sledovali jsme nekonečná selhání při řízení státu. Vláda léta ignorovala problémy lidí,“ řekly z podia organizátorky shromáždění v Bratislavě, kde demonstranti zaplnili náměstí u sídla úřadu slovenské vlády. Dodaly, že stávající slovenská vláda není důvěryhodná. Projevy přednesli také herci či zástupce učitelů.

Na demonstraci v Prešově na východě Slovenska vystoupila matka zavražděné Kuciakovy snoubenky Zlatica Kušnírová. „O všech propojeních psal Janko a doplatil na to svým životem, a i má Maťa byla v nesprávné době na nesprávném místě,“ řekla podle portálu Sme.sk Kušnírová.

Kmotr Kočner

Kuciak psal také o kontroverzních transakcích podnikatele Mariána Kočnera, kterého policie letos v březnu obvinila z objednání vraždy reportéra. V případu byli dříve obviněni i další čtyři lidé.

Slovenská média letos v létě začala zveřejňovat přepisy Kočnerovy komunikace, kterou policie zajistila z jeho mobilního telefonu. Získané informace podle tisku kromě jiného poukazují na kontakty podnikatele s politiky či představiteli justice a na jeho snahu ovlivňovat různé kauzy.

Iniciativa Za slušné Slovensko po Kuciakově vraždě stála za největšími protivládními demonstracemi v zemi od pádu komunismu v roce 1989. Politická krize vyústila v demisi Roberta Fica z funkce premiéra, ve které ho loni v březnu nahradil jeho kolega z nejsilnější vládní strany Smer-SD Peter Pellegrini.

Fico během dne řekl, že respektuje projevy názorů lidí, zároveň podle něj ale nemohou rozhodnutí přijímat ulice nebo média.

Od poslední demonstrace letos v únoru přišla iniciativa Za slušné Slovensko o jednu ze svých hlavních tváří. Občanský aktivista Juraj Šeliga ohlásil vstup do politiky po boku exprezidenta Andreje Kisky, který stál u vzniku nové politické strany Za ľudí.

Demonstrace nekončí

Aktivisté ze skupiny Za slušné Slovensko již dříve ohlásili další shromáždění, a to na kulaté výročí sametové revoluce letos v listopadu. Další demonstraci naplánovali na druhé výročí vraždy Kuciaka a jeho partnerky. To připadne na 21. února příštího roku, tedy jen zhruba týden před plánovaným termínem parlamentních voleb.

Podle průzkumů veřejného mínění by stávající tři vládní strany pod vedením Smeru-SD potřebnou většinu ve sněmovně nezískaly. Tu by dokázala ovšem shromáždit jen široká koalice opozičních a nyní neparlamentních formací. Řada politiků zároveň vyloučila spolupráci s krajně pravicovou stranou Kotleba-Ľudová strana Naše Slovensko, která je v sondážích třetí nejpopulárnější.