„Nebuďte lhostejní, jinak z nebe spadne další Osvětim,“ varoval přeživší koncentračního tábora

4 minuty
Události: Před 75 lety byl osvobozen vyhlazovací tábor v Osvětimi
Zdroj: ČT24

Nejvyšší představitelé a delegace šesti desítek států se v Osvětimi účastnili vzpomínkové akce u příležitosti 75. výročí osvobození nacistického vyhlazovacího tábora, v němž za druhé světové války zemřelo přes milion lidí, většinou Židů. Polský prezident Andrzej Duda se jménem celé své země během projevu zavázal, že vzpomínku na hrůzy, které se v Osvětimi staly, nenechá zaniknout.

Hlavní vzpomínková akce začala po půl čtvrté odpoledne projevem polského prezidenta. Andrzej Duda se během něj jménem celého Polska zavázal, že nedovolí, aby byla zvěrstva páchaná za holocaustu zapomenuta.

„Jménem Polské republiky obnovuji závazek, že stále budeme udržovat památku a chránit pravdu o tom, co se zde dělo. Pravda o holocaustu nesmí zemřít. Vzpomínka na Osvětim musí pokračovat, aby se nic podobného nemohlo opakovat,“ prohlásil Duda.

Andrzej Duda během projevu v Osvětimi
Zdroj: Reuters/Kacper Pempel

„Kde jste všichni byli?“

Před prezidenty a představiteli desítek států světa promluvili také přeživší Osvětimi. Batsewa Daganová hovořila o dlouhých měsících, které v táboře strávila, o nemocech, které se zde šířily, o brutálních dozorkyních i o okamžiku, kdy během selekce unikla jisté smrti. „Kde jste všichni byli? Kde byl svět? Svět, který viděl, slyšel, ale nic nedělal?“ tázala se.

„Pouze prostřednictvím slz vám mohu popsat minulost. Doufám, že zajistíte, aby se tak strašná věc už nikdy neopakovala,“ vyzvala přítomné.

Marian Turski
Zdroj: Reuters

„Nebuď lhostejný“

Marian Turski, který přežil Osvětim i dva pochody smrti, připomněl slova rakouského prezidenta Alexandra van der Bellena o tom, že „Osvětim nespadla z nebe“.

Vzpomínal na postupné omezování práv a svobod Židů v předválečném Německu, lehkost, s jakou byli den po dni vylučováni ze společnosti a stigmatizováni, i na lhostejnost většiny, která mocným umožnila urychlit proces zla. „Může se to stát všude, na celé zeměkouli,“ varoval Turski generace svých dětí a vnuků.

„Buďte věrni jedenáctému přikázání: Nebuď lhostejný. Protože pokud ne, ani nebudete vědět a na vaše potomky spadne z nebe nějaká Osvětim,“ varoval Turski.

95 minut
Studio ČT24: Pietní akt v Osvětimi
Zdroj: ČT24

Pietní akce začaly v Osvětimi už ráno, kdy prezident Duda a bývalí vězni tábora položili květiny u takzvané zdi smrti, kde byli vězni v táboře vražděni. Před polednem pak Duda s izraelským prezidentem Rivlinem položil květiny u památníku polského odbojáře Witolda Pileckého, který se v roce 1940 nechal do Osvětimi zavřít dobrovolně, aby prověřil zprávy o tamních zvěrstvech nacistů a informoval o nich svět.

Českou republiku v Polsku zastupoval premiér Andrej Babiš. „Pro mě nejdůležitější projev byl o tom, že to, co se tady stalo, nepřišlo z nebe,“ řekl. Připomněl, že v Osvětimi se mluvilo o řadě varovných znamení před holocaustem – hanlivé nápisy na židovských obchodech, štvavé články v tisku nebo násilí v ulicích měst. „Potom to skončilo tady – likvidací těch lidí,“ řekl český premiér.

U příležitosti letošního 75. výročí osvobození tábora Osvětim se už minulý týden konalo v Jeruzalémě světové fórum o holocaustu, jehož se účastnily desítky státníků, včetně ruského prezidenta Vladimira Putina, amerického viceprezidenta Mikea Pence či prezidenta Francie Emmanuela Macrona. Z těchto tří nyní do Osvětimi nikdo nepřijel. Fóra v Jeruzalémě se naopak neúčastnilo Polsko kvůli sporům s Moskvou ohledně viny za vyvolání druhé světové války.

Izraelský prezident Rivlin společně s německým protějškem Steinmeierem během piety v Osvětimi
Zdroj: Reuters/Kacper Pempel

Místo, kde zahynulo přes milion lidí

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz) založili nacisté v roce 1940 a mezi prvními v něm byli internováni polští odbojáři. Následující rok byl poblíž postaven rozsáhlejší komplex Osvětim II - Březinka (Birkenau), který se stal největším střediskem určeným nacisty k vyhlazování evropských Židů.

Jeden z přeživších při pietní akci v Osvětimi
Zdroj: Reuters/Jakub Porzycki

Podle Osvětimského muzea v táboře zahynulo přes 1,1 milionu lidí, z toho milion Židů. Vězněno tam bylo i na 50 tisíc československých občanů, z nichž přežilo asi šest tisíc. Nacisté za druhé světové války zavraždili na šest milionů lidí židovského původu.

Tábor osvobodila 27. ledna 1945 Rudá armáda bývalého Sovětského svazu. V roce 1947 byl pak celý objekt prohlášen polským národním památníkem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 27 mminutami

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
před 55 mminutami

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 6 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 14 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 17 hhodinami
Načítání...