Ve věcné rovině to považuji za nebezpečné, vyjádřil se předseda slovenské opoziční strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka k plánu změnit pravidla ke vstupu do Národní rady. Slovenský premiér Robert Fico (Smer–SD) totiž žádá změnu volebního systému včetně vyšší volební kauce nebo vyššího limitu pro vstup do Národní rady. O návrhu chce mluvit s více stranami a prosadit ho do příštích volebních období. Zbytek koalice je zdrženlivý, opozice mluví o narušení politické soutěže.
Nebezpečné, zní z opozice ke snahám Fica o změnu volebních pravidel
Strana, která se chce dostat do slovenského parlamentu, musí dnes ve volbách získat aspoň pět procent hlasů. Předseda vlády by to rád zpřísnil tak, aby minimální hranice činila sedm procent. To by znamenalo náročnější cestu hlavně pro malé strany.
Podle nedávného průzkumu by při zavedení tohoto pravidla nově neprošly hned čtyři partaje, upozornil zpravodaj ČT na Slovensku Jan Šilhan.
„Způsob, jakým my politicky řídíme tuto zemi, škodí slovenské ekonomice, škodí celému státu. Musíme snížit počet politických stran, které budou reprezentované v Národní radě,“ řekl Fico.
Opozice to vnímá jako hrozbu pro demokracii a mluví o narušení politického boje. „Ve věcné rovině to považuji za nebezpečné. Zejména pokud to říká Robert Fico, protože jeho motivací je zabetonovat se při moci,“ varoval Šimečka.
„O těchto kvótách si myslím, že by se měli spíš bavit odborníci. Příští rok za stranu Hlas určitě přijdeme s návrhem na změnu volebního systému,“ řekl k tomu slovenský ministr vnitra a předseda koaliční strany Hlas–SD Matúš Šutaj Eštok.
Kauce až dvanáct milionů korun
Součástí přísnějších podmínek by mohla být i vyšší kauce. Politické subjekty ji musejí složit, aby mohly kandidovat. Prozatím je to v přepočtu 430 tisíc korun. Premiér mluví i o dvanácti milionech. „Fico dnes otevřeně říká, že chce zničit politickou soutěž, omezit svobodu a vytvořit podmínky k tomu, aby autokrati jako on mohli ovládat Slovensko bez možnosti kritiky a politického zápasu,“ uvedla předsedkyně opoziční strany Za ľudí Veronika Remišová.
Na změnu volebního systému by byla potřeba ústavní většina, tedy aspoň devadesát ze 150 poslanců.
Stranické klání se na Slovensku mezitím rozšířilo o známou osobnost. Poražený prezidentský kandidát Ivan Korčok je nováčkem v řadách opoziční partaje Progresívne Slovensko.