Navzdory příměří se v Súdánu bojuje, mezi oběťmi je i slavná místní herečka

V súdánském Chartúmu se opět rozhořely boje, a to navzdory týdennímu příměří, které mělo v zemi platit od čtvrtka, informovala agentura AFP. Z porušení klidu zbraní viní polovojenské Jednotky rychlé podpory (RSF) armádu. Konflikt si za necelé tři týdny vyžádal už přes pět set mrtvých a téměř pět tisíc zraněných.

„Od středečního večera a ve čtvrtek ráno jsou slyšet letecké údery a zvuky střetů,“ uvedl v rozhovoru s agenturou Reuters 49letý obyvatel Chartúmu Sádik Ahmad. Lidé podle něj žijí v permanentním strachu, protože boje pokračují okolo center obytných čtvrtí.

Ostřelování ve čtvrtek pokračovalo i v Ummdurmánu a Bahrí, sesterských městech chartúmské metropole. „Armáda od úsvitu dělostřelecky a letecky útočila na rezidenční čtvrti,“ stojí ve čtvrtečním prohlášení RSF. Súdánská armáda zmiňuje pouze zabité bojovníky RSF a zničená vozidla „patřící rebelům“ při bojích v Bahrí. 

Násilná smrt herečky

Při ozbrojeném střetu v Bahrí přišla o život známá súdánská herečka Asja Abdal Madžídová poté, co se dostala do křížové palby, píše britský zpravodajský server BBC. Není jasné, která ze stran na osmdesátiletou herečku vystřelila.

V Súdánu je nyní šéf Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martin Griffiths, který se snaží zajistit jednání tváří v tvář s oběma znesvářenými stranami. Požaduje od nich záruky bezpečnosti pro humanitární konvoje poté, co ve středu došlo k vyrabování šesti vozidel s pomocí.

Boje si podle súdánských činitelů od 15. dubna vyžádaly nejméně 550 obětí a 4926 zraněných. Súdán dosud v důsledku bojů opustilo na 100 tisíc lidí. OSN varuje před hrozící humanitární katastrofou. V zemi dochází zásoby potravin, paliva a vody, až na výjimky nefungují nemocnice ani další služby. Podle OSN může uprchnout ze země až 800 tisíc Súdánců.

Chaos v Súdánu trvá čtvrtým rokem

V Súdánu proti sobě od poloviny dubna bojuje armáda vedená generálem Abdalem Fattáhem Burhánem a Jednotky rychlé podpory (RSF), kterým velí dřívější Burhánův spojenec, Muhammad Hamdan Dagalo.

„Súdán byl do roku 2019 třicet let pod autokratickou vládou Umara Bašíra, která byla velmi dlouho definována příklonem k radikálnímu islamismu. Vedla boje jak v jižním Súdánu, Dárfúru, tak i na jiných místech. Až v roce 2019 vyvolala (špatná) ekonomická situace masivní protesty, které vedly ke svržení Bašíra,“ vysvětluje politický geograf Bohumil Doboš z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Armáda se tehdy zbavila Bašíra obviněného z válečných zločinů i genocidy ještě s pomocí RSF. Moc následně převzala dočasná vláda, v níž byli zastoupeni civilisté i vojáci.

Armáda měla předloni na podzim moc předat civilistům, místo toho však za podpory RSF provedla převrat. V poslední době se ale cesty šéfů armády a milic rozešly.

Od vyhlášení nezávislosti na Velké Británii v roce 1956 zažil třetí největší stát Afriky nejméně patnáct převratů a většinu času mu vládla některá z vojenských junt. Ve dvou občanských válkách zahynuly skoro dva miliony lidí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Trump podepsal nařízení zavádějící cla na dovoz z Číny, Kanady a Mexika

Americký republikánský prezident Donald Trump podepsal nařízení, které zavádí cla ve výši 25 procent na zboží dovážené z Kanady a Mexika a 10 procent nad rámec stávajících cel na dovoz z Číny. V případě Kanady učinily Spojené státy výjimku u dovozu energetických produktů, na které je uvaleno desetiprocentní clo. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na Bílý dům. Demokraté cla kritizují, neboť podle nich zřejmě povedou k růstu cen, což dopadne na americké spotřebitele.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Ruské útoky na Ukrajině zabily patnáct lidí, další jsou zranění

Ruské raketové a dronové údery v Charkovské oblasti na východě Ukrajiny v sobotu ráno zabily nejméně jednoho člověka a další čtyři zranily. Podle serveru Ukrajinska pravda to uvedl šéf vojenské správy regionu Oleh Syněhubov. Minimálně dalších jedenáct lidí zemřelo a sedmnáct utrpělo zranění při ruském útoku na obytný dům v Poltavské oblasti, informoval server Ukrajinska pravda s tím, že mezi oběťmi je i dítě. Další tři lidé zahynuli při ruském útoku na město Sumy, dodala agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Hamás předal tři rukojmí, Izrael propustil palestinské vězně

Palestinské hnutí Hamás v sobotu dopoledne propustilo tři rukojmí, která uneslo do Pásma Gazy při teroristickém útoku z předloňského 7. října. Na svobodu se v rámci dohody o příměří s Izraelem dostali tři muži – Jarden Bibas, Ofer Kalderon a Keith Siegel, píší agentury. Izrael výměnou za ně propustil 183 palestinských vězňů. V rámci dohody odešla z Pásma Gazy do Egypta přes přechod Rafah skupina 50 zraněných a nemocných. Další rukojmí držená v Pásmu Gazy by se v sobotu již na svobodu dostat neměla.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Pád malého letadla ve Filadelfii má sedm obětí, zraněných je skoro dvacet

Malé letadlo se zřítilo v noci z pátku na sobotu v americké Filadelfii. Na palubě bylo podle úřadů šest lidí pocházejících z Mexika, kteří nehodu nepřežili. Na zemi poté v důsledku havárie zemřela jedna osoba a 19 dalších utrpělo zranění, uvedla pozdě odpoledne středoevropského času starostka Filadelfie Cherelle Parkerová. Tři lidé již byli z nemocnice propuštěni. Stroj krátce po startu spadl do hustě obydlené části města a způsobil rozsáhlý požár. Příčina havárie se vyšetřuje.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Zóna ČT24: Experti z ČVUT pracují na posílení navigačních systémů v letectví

Satelitní navigace jsou v posledních letech terčem cílených útoků, a to především v letecké dopravě, konkrétně v oblasti kolem hranic Ruska a Baltského moře. Využívají se k tomu například rušičky signálu, které se dají jednoduše vyrobit i nakoupit. Jejich používání je ale běžně nelegální. Odborníci z ČVUT nyní společně s bezpečnostními složkami pracují na posílení navigačních systémů.
před 6 hhodinami

Ukrajinská rozvědka popřela, že by měla podíl na slovenských protestech

Ukrajinská vojenská rozvědka (HUR) popřela, že by měla podíl na organizování protivládních protestů a přípravě údajného státního převratu na Slovensku. V sobotním vyjádření na síti Telegram uvedla, že jde o falešná obvinění ze strany slovenských úřadů. Zároveň vyzvala evropské politiky, aby se vyjadřovali zodpovědným způsobem a nenapomáhali nepřátelské propagandě.
před 12 hhodinami

Fiala a Lipavský důrazně odmítli, že by česká vláda zasahovala do záležitostí Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico (Smer) opět obvinil Českou republiku, že její politici a média zasahují do vnitřních záležitostí Slovenska. Ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) to důrazně odmítl, premiér Petr Fiala (ODS) označil obvinění za absurdní. Fico také na schůzce s diplomaty jmenovitě oslovil přítomného českého velvyslance Rudolfa Jindráka.
31. 1. 2025Aktualizovánopřed 13 hhodinami

De facto: Ne každá deklarovaná sleva je skutečná

Česká obchodní inspekce (ČOI) za první tři čtvrtletí loňského roku zkontrolovala 943 slevových akcí. Podle předběžných závěrů zjistili kontroloři porušení zákona o ochraně spotřebitele v 38 procentech případů. Lidé by si při nákupech měli dávat pozor a například si prostudovat podmínky, za kterých konkrétní akce platí.
před 14 hhodinami
Načítání...