Na vraždu šéfa americké pojišťovny mohl pachatel použít „ghost gun“

Americká policie uvedla, že pistole, kterou našla v batohu 26letého muže zatčeného v souvislosti s vraždou šéfa jedné z největších zdravotních pojišťoven ve Spojených státech amerických UnitedHealthcare Briana Thompsona, byla takzvaná ghost gun. Jedná se o zbraň, kterou si její majitel obvykle sestaví sám z vyrobených nebo zakoupených součástek. Vyšetřovatelé v posledních letech stále častěji spojují tyto zbraně s trestnými činy a státní i federální úřady se je snaží regulovat.

„(Zatčený) měl v držení ghost gun, která byla schopna vystřelit náboj ráže devět milimetrů,“ prohlásil na pondělní tiskové konferenci šéf detektivů newyorské policie Joe Kenny. „(Zbraň) mohla být vyrobena na 3D tiskárně,“ dodal podle serveru The Washington Post (WP).

Balistický test ukázal, že zbraň, která se našla u zadrženého, odpovídá nábojnicím, které policie našla na místě činu, uvedla agentura AP. Otisky prstů podezřelého navíc odpovídají těm nalezeným na lahvi na vodu a obalu od tyčinky, které vyšetřovatelé našli poblíž místa činu na Manhattanu. Newyorská prokuratura obvinila zatčeného muže z vraždy, nelegálního držení zbraně a dalších trestných činů, napsal WP.

„Nemám žádné pochopení, a neměl by ho mít nikdo, k tomu, že jeden člověk použije nelegální zbraň, aby někoho zavraždil, protože si myslí, že jeho názor je nejdůležitější,“ řekl na pondělní tiskové konferenci guvernér Pensylvánie Josh Shapiro.

Cody Wilson, ředitel texaské neziskové organizace Defense Distributed, která se zabývá vývojem digitálních schémat střelných zbraní, a zároveň šéf internetové stránky Defcad nabízející schémata 3D tištěných zbraní, míní, že rám zbraně byl pravděpodobně vyroben na 3D tiskárně.

Podle Wilsona je rám variantou pistole Glock, jehož tisk by při použití správných materiálů trval několik hodin. Hlaveň a posuvný mechanismus jsou podle něj součástky, které lze v Americe legálně zakoupit na internetu nebo na výstavě zbraní, napsal server The Wall Street Journal (WSJ).

Co je to ghost gun?

Před rokem 2022 nepodléhaly v USA zbraně ghost gun stejným předpisům jako ostatní komerčně dostupné střelné zbraně, což přispělo k prudkému nárůstu jejich popularity. Ghost guns neměly sériová čísla, kupující nemuseli při jejich pořizování procházet bezpečnostní prověrkou a prodejci nemuseli vést záznamy o jejich prodeji. V důsledku toho byly do značné míry nevystopovatelné – a lidé, kteří měli zakázáno vlastnit zbraně, například zločinci, si je mohli snadno pořídit.

Ghost guns jsou v Americe stále dostupnější díky technologickému pokroku – včetně rozšíření 3D tiskáren a on-line plánů, instruktážních videí a diskusních fór o tom, jak takové zbraně vyrobit. Montáž často vyžaduje technické znalosti, čas a úsilí.

Výroba zbraně v domácím prostředí v USA podle federálních zákonů není nezákonná, ale administrativa amerického prezidenta Joea Bidena v roce 2022 prosadila, aby součástky k jejich výrobě obsahovaly sériová čísla a aby lidé, kteří je kupují od prodejců, podléhali bezpečnostním kontrolám. Aktivisté za práva na držení zbraní napadli požadavek na sériová čísla součástek u Nejvyššího soudu Spojených států amerických.

Výrobci uvádějí, že ghost guns jsou určené pro sběratele a lidi se zájmem o střelné zbraně, ale v posledních letech se rozšířila podezření z jejich použití při trestných činech – podle Bidenovy administrativy se počet zbraní nalezených orgány činnými v trestním řízení v letech 2016 až 2021 zvýšil přibližně desetkrát a byly spojeny s téměř 700 vraždami nebo pokusy o ně. V roce 2022, tedy v posledním roce, za který byly údaje k dispozici, úředníci zabavili 25 785 ghost guns.

Výcvik pachatele

Stále není zcela jasné, zda a jak podezřelý ze střelby na Manhattanu zbraň sestrojil, kde získal součástky nebo materiál a jaký výcvik ve střelbě absolvoval.

Na videozáznamu z bezpečnostních kamer je vidět, jak pachatel střílí na Thompsona. Zbraň se v jednu chvíli zasekne, pachatel závadu rychle odstraní, znovu vystřelí a poté uteče.

Zakladatel společnosti Stoddard's Range and Guns v Atlantě Ken Baye uvedl, že pachatel na videu působil, že určitý výcvik absolvoval. Jeho postoj při střelbě a rychlost, s jakou odstranil závadu, ukazovaly, že „strávil nějaký čas na střelnici“ nebo intenzivně trénoval on-line. Baye ale také řekl, že typický majitel zbraně by se o ghost gun nezajímal, protože je náchylná k závadám.

Skupina UnitedHealth Group, pod kterou spadá pojišťovna UnitedHealthcare, ve svém prohlášení uvedla, že v reakci na vraždu Thompsona obdržela mnoho vzkazů podpory od „pacientů, spotřebitelů, zdravotníků, sdružení, vládních úředníků a dalších citlivých lidí“.

Výzvy k maření vyšetřování

Nicméně při pátrání po muži, který minulý týden v centru Manhattanu Thompsona zavraždil, se úřady potýkaly s přívalem sympatií k vrahovi. Od internetových fór a sociálních médií až po ulice Manhattanu lidé oslavovali podezřelého jako „kvazi lidového hrdinu“, který zasadil ránu nenáviděné instituci – národnímu systému zdravotní péče.

Na sociálních sítích se objevila řada příspěvků, které přály vrahovi, aby se vyhnul dopadení, a obhajovaly jeho činy. V některých případech dokonce projevy podpory přešly do výzev, aby bylo zmařeno policejní pátrání.

„Vrací se vidle a gilotiny?“ zeptala se historička Frances Chiu v článku na serveru Medium s názvem „Party Like It's 1789?“ (Pařba jako v roce 1789?), ve kterém upozornila na paralely mezi Francouzskou revolucí a reakcí na Thompsonovu smrt, včetně pocitu odplaty a ospravedlňování násilí.

Bývalý bostonský policejní komisař Ed Davis, který vedl policejní zásah při bombovém útoku na bostonský maraton v roce 2013, pro server WSJ poznamenal, že neochota veřejnosti spolupracovat mohla policii připravit o důležitý zdroj informací.

„Jsem přesvědčen, že se najde velké množství lidí, kteří se na vyšetřování budou chtít podílet, bez ohledu na to, jaké mohou být v některých kruzích zjevné sympatie k podezřelému,“ napsal profesor na Florida State University College of Law Wayne Logan, který se zabýval úlohou veřejnosti při vyšetřování.

Tip od pracovníka restaurace

Na pohyb nyní již obviněného muže nakonec policii upozornil pracovník restaurace McDonald’s v Altooně v Pensylvánii. Od té doby stránku tohoto podniku na Googlu a sociální síti Yelp, která slouží k hodnocení restaurací, zaplavily negativní recenze, které pracovníky označovaly za „krysy“ a „práskače“, přiblížila stanice CNN.

V jedné z nyní již smazaných recenzí na Googlu, kterou zaznamenala agentura Reuters, se psalo, že „na tomto místě jsou v kuchyni krysy, ze kterých vám bude špatně, a vaše pojištění to nepokryje“. Mluvčí společnosti Google uvedl, že „recenze porušují naše zásady a jsou odstraněny“.

Podobné názory sdíleli i komentátoři na serveru Yelp. „Ačkoli v souvislosti s tímto incidentem nezaujímáme žádné stanovisko, dočasně jsme zakázali zveřejňování obsahu na této stránce, protože pracujeme na prošetření, zda obsah, který zde vidíte, odráží skutečné zkušenosti spotřebitelů, a nikoli nedávné události,“ reagovali zástupci sítě Yelp.

Nenávist k pojišťovnám

Reakce na vraždu Briana Thompsona odhalily hněv proti odvětví amerických zdravotních pojišťoven, jehož hodnota dosahuje bilionů dolarů. USA nemají státní systém zdravotní péče jako evropské země a Američané místo toho spoléhají na spletitou síť soukromých poskytovatelů, komerčních pojišťoven a státních programů. Miliony lidí žádné zdravotní pojištění ani nemají a i pro pojištěné Američany může být péče velmi drahá.

Na nábojnicích, které policie našla na místě vraždy, se nacházela slova „deny“ (odepřít), „defend“ (bránit) a „depose“ (vypovědět), která by podle vyšetřovatelů mohla odkazovat na taktiku, kterou podle jejich kritiků pojišťovny používají, aby se vyhnuly proplacení zdravotních nákladů.

Stanice BBC odkázala na Thompsonovu stránku na síti LinkedIn, aby ilustrovala, že mnoho ze zákazníků pojišťovny UnitedHealthcare bylo naštvaných kvůli zamítnutým požadavkům na léčbu.

Jedna žena reagovala na příspěvek, v němž manažer prezentoval práci své firmy na zvýšení dostupnosti léků. „Mám čtvrté stadium metastazující rakoviny plic,“ napsala. „Právě jsme opustili (UnitedHealthcare) kvůli všem zamítnutým žádostem o mé léky. Každý měsíc se objeví jiný důvod zamítnutí,“ dodala.

V červenci před minnesotským sídlem UnitedHealthcare protestovalo více než sto lidí proti politice pojišťovny zamítání žádostí pacientů o proplacení zdravotní péče. Takzvaná „předběžná autorizace“ umožnila přezkoumat navrhovanou léčbu předtím, než souhlasí s jejím zaplacením.

Pátrání po motivu

Obviněný u sebe měl v době zatčení ručně psaný text, který může podle policistů nastiňovat jeho motivaci, která nejspíš souvisí s nespokojeností se službami pojišťovny UnitedHealthcare. Tomu nasvědčují i zjištění amerických médií. Podle nich obviněný trpěl silnými bolestmi zad a loni kvůli tomu šel na operaci, načež letos přestal komunikovat s přáteli i rodinou.

Podle deníku The New York Times (NYT) v textu, který u obviněného našla policie, kritizoval americké zdravotní pojišťovny.

Současná situace obviněného

Obviněný muž je v současnosti ve vazbě v Pensylvánii a bojuje proti svému vydání do New Yorku. Může trvat týdny, než ho úřady budou moci předat do tohoto státu k trestnímu stíhání, uvedla právní analytička stanice CNN Karen Agnifilová.

Podle ní může existovat několik důvodů, proč obviněný bojuje proti svému vydání. Dává mu to více času na přípravu své obhajoby, podání žádosti, aby prokurátoři předložili více důkazů při jeho příštím soudním slyšení, nebo se pokusit získat kauci v Pensylvánii. Poslední z těchto bodů je však nepravděpodobný, upozornila Agnifilová, která dříve pracovala na úřadu okresního prokurátora na Manhattanu.

Většina obžalovaných, kteří čelí stíhání za závažnější obvinění v jiném státě, se nebrání vydání, ale v případech vražd, jako je tento, „není šance, že by byl propuštěn, takže bojuje proti vydání,“ vysvětlila Agnifilová.