Američan, kterého policie zadržela v pondělí kvůli vraždě šéfa jedné z největších zdravotních pojišťoven v USA UnitedHealthcare Briana Thompsona, byl obviněn z vraždy a dalších trestných činů. Soudce nařídil jeho setrvání ve vyšetřovací vazbě ve státě Pensylvánie. Muž čelí také obvinění z nedovoleného držení zbraně, padělání dokumentů a poskytnutí nepravdivých informací policii.
Podezřelého z vraždy ředitele americké pojišťovny obvinili
Policisté zadrželi 26letého Luigiho Mangioneho v restauraci rychlého občerstvení McDonald's u pensylvánského města Altoona díky tipu od jednoho ze zaměstnanců. Podle policistů se patrně od zločinu snažil vyhýbat frekventovaným místům a snažil se působit nenápadně.
Policie u něj v batohu našla pistoli patrně vyrobenou na 3D tiskárně, měl u sebe i několik padělaných dokladů. Zbraň i tlumič se podle policie shodují s těmi, které použil vrah. Měl u sebe také ručně psaný text, který může podle policistů nastiňovat jeho motivaci.
Mangione pochází ze zámožné rodiny realitního magnáta a absolvoval prestižní univerzitu. Narodil se a vyrůstal v Marylandu, měl vazby na kalifornské San Francisco a donedávna žil v Honolulu na Havaji. V New Yorku neměl záznam v rejstříku trestů.
Policie jej zadržela více než týden poté, co maskovaný střelec na newyorském Manhattanu zavraždil padesátiletého generálního ředitele zdravotní pojišťovny UnitedHealthcare Briana Thompsona. Útočník minulou středu ráno střílel na Thompsona zezadu, když šel sám po ulici nedaleko hotelu Hilton, kde se konala výroční konference pro investory mateřské společnosti UnitedHealth.
Střelec podle policie zřejmě na místě několik minut vyčkával, než se k Thomsponovi přiblížil a začal střílet ze zbraně opatřené tlumičem. Použil pistoli ráže devět milimetrů, která podle policie připomínala zbraně, jež používají zemědělci k utracení zvířat.
Podezřelý kritizoval pojišťovny
Útok dal na sociálních sítích průchod hněvu vůči systému zdravotního pojištění, který je ve Spojených státech přítomný dlouhodobě. USA nemají státní systém zdravotní péče jako evropské země a Američané místo toho spoléhají na spletitou síť soukromých poskytovatelů, komerčních pojišťoven a státních programů. Miliony lidí žádné zdravotní pojištění nemají a i pro pojištěné Američany může být péče velmi drahá.
UnitedHealthcare v poslední době čelí kritice pacientů či zákonodárců za to, jak často odmítá proplácet výdaje za potřebnou péči. Po zavraždění Thompsona mnozí uživatelé sociálních sítí o události začali vtipkovat, jiní pak vraha líčili jako hrdinu a vykonavatele spravedlnosti za klienty pojišťovny.
Vrah podle amerických médií zanechal na nábojnicích několik slov včetně výrazů „deny“, „delay“ a „defend“, tedy odmítat, zdržovat a bránit. Těmito slovy se již delší dobu shrnují strategie, kterými se zdravotní pojišťovny vyhýbají pokrývání výdajů za péči. Odhalení tak podpořilo myšlenku, že útok na Thompsona byl motivovaný nespokojeností se službami jeho společnosti.
Tomu nasvědčují i zjištění amerických médií o zatčeném mladíkovi. Mangione podle nich trpěl silnými bolestmi zad a loni kvůli tomu šel na operaci, načež letos přestal komunikovat s kamarády i rodinou. Podle deníku The New York Times (NYT) za sebou na internetu zanechal řadu příspěvků včetně pozitivního komentáře o myšlenkách teroristy Teda Kaczynskiho. Ten ve druhé polovině minulého století rozesílal balíčkové bomby organizacím a lidem, kteří podle něj přispívali k technickému pokroku společnosti, jejž Kaczynski odsuzoval.
Mangione podle informací NYT v textu, který u něj našla policie, kritizoval americké zdravotní pojišťovny. Mimo jiné v něm odsuzuje společnosti, které „dál vykořisťují naši zemi a mají z toho ohromné zisky, protože americká veřejnost umožňuje, aby jim to prošlo“.