Z ostrova Mayotte v Indickém oceánu, který v neděli zasáhl silný cyklon Chido, dál přicházejí zprávy o rozsáhlých škodách, píše CNN. Podle francouzských úřadů jsou očekávány stovky až tisíce obětí, do pondělního dopoledne bylo potvrzeno čtrnáct mrtvých. Záchranáři, včetně posil právě z Francie, jejímž zámořským regionem Mayotte je, nyní prohledávají trosky a hledají přeživší. Záchranné operace však ztěžují škody na infastruktuře. Bez energií se ocitlo přes patnáct tisíc domácností.
Obětí cyklonu na ostrově Mayotte můžou být tisíce
Přesný počet mrtvých je složité určit, a to kvůli následkům katastrofy, rychlému pohřbívání a i proto, že na souostroví žije přes sto tisíc migrantů. „Řadu domů a někdy i celých obcí to úplně vymazalo – hlavně ve slumech,“ upozornil obyvatel Mamoudzou, hlavního města Mayotte, John Balloz.
„Je zřejmé, že nás všechny tato událost vzhledem ke své ničivé síle zasáhla na vlastní kůži. Naše rodiny, naši milovaní, naši kolegové to pocítili,“ uvedl prefekt ostrova Francois-Xavier Bieuville, kterého cyklon zastihl ve velitelském středisku. „Střecha operačního centra odletěla a čelili jsme bouři přímo. Tak jako každý,“ doplnil v mayottské televizi.
Na ostrově docházejí potraviny
Lidé v tomto nejchudším francouzském departmentu nemají už několik dní přístup k vodě, na řadě míst docházejí i potraviny a u obchodů se tvoří fronty. „Už tři dny jsme bez vody,“ řekl BBC další z obyvatel Mamoudzou. „Někteří mí sousedé jsou hladoví a žízniví,“ dodal.
Pomoci by měl zdravotnický personál i materiál, který přivezla první dvě letadla. Francouzské úřady do oblasti posílají šestnáct set policistů a četníků. Vláda žádá o pomoc v jednom z nejvzdálenějších regionů Evropské unie také evropské partnery.
Na Mayotte se zároveň chystá i francouzský ministr vnitra Bruno Retailleau. Ministryně zdravotnictví Geneviève Darrieussecqová v televizi France 2 zdůraznila, že zdravotnická situace ve francouzském departmentu je „velmi špatná, nemocnice je silně poškozená a zdravotnická střediska jsou rovněž nefunkční“, píše agentura AFP.
Cyklon zasáhl i Mosambik
„Byla to naprostá katastrofa, řada domů, a dokonce celá města jsou srovnána se zemí, obzvlášť slumy. Na domech postavených z cihel vítr strhl střechy,“ popsal situaci obyvatel Mayotte John Balloz.
Cyklon Chido, který přinesl vítr o rychlosti přes 225 kilometrů za hodinu, podle dostupných informací nejhůře postihl nejchudší obyvatele, kteří žili v provizorních přístřešcích. Podle úřadů se jednalo o nejsilnější cyklon na ostrově Mayotte za posledních devadesát let.
Cyklon zasáhl v neděli i Mosambik na africké pevnině, kde si podle BBC vyžádal tři mrtvé. Ve dvou severních provinciích poničil infrastrukturu a způsobil výpadky elektřiny. Místní zastoupení Dětského fondu OSN (UNICEF) se obává šíření nemocí, jako jsou cholera a malárie, píše BBC.