Mogheriniová v Rusku: Nemůžeme se tvářit, že k anexi Krymu nedošlo

Nahrávám video
Komentátor ČRo Dvořák: Předem se vědělo, že k průlomu nedojde
Zdroj: ČT24

Evropská unie a Rusko stojí o lepší vzájemné vztahy, ale tento zájem hatí přetrvávající reálné problémy. Po společném jednání v Moskvě to konstatovali ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov a šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, podle níž sankce uvalené na Rusko budou pokračovat, protože EU se nemůže tvářit, jako by nedošlo k anexi Krymu.

Sergej Lavrov
Zdroj: Reuters/Sergei Karpukhin

Unie je připravena vrátit se ke strategickému partnerství s Ruskem a zvážit všechny aspekty možné spolupráce, uvedla podle agentury TASS Mogheriniová. „EU ale rozhodně má s Ruskem některé rozdílné globální pohledy, především pokud jde o Ukrajinu,“ řekla rovněž a dodala, že sankce přijaté vůči Rusku rozhodně nejsou samoúčelné.

Podle Lavrova má Moskva zájem na udržování pravidelného politického dialogu s Bruselem. „Vztahy jsou ve složitém období, ale během těchto rozhovorů nikdo nikomu nedával žádné lekce, snažili jsme se jeden druhému naslouchat. Myslím, že to je jediný správný přístup,“ řekl ministr.

Pokud jde o problém ukrajinské krize, Lavrov vyzval Unii, aby přiměla ukrajinskou vládu respektovat minské dohody, jejichž realizace má zastavit boje a přispět k politickému urovnání krize. Šéf ruské diplomacie v této souvislosti obvinil Kyjev, že se snaží minské dohody „zásadním způsobem přepsat“.

Federica Mogheriniová během návštěvy Ruska
Zdroj: Reuters/Sergei Karpukhin

Rusko musí chránit práva všech svých občanů

Mogheriniová během tiskové konference po jednání zdůraznila, že Rusko má povinnost chránit lidská práva všech svých obyvatel. Reagovala tak na informace o věznění, mučení a vraždění homosexuálů v Čečensku, se kterými přišel ruský opoziční deník Novaja Gazeta.

„Očekáváme, že Ruská federace splní svou úlohu v ochraně obyvatel při plném respektování zásad lidských práv,“ uvedla unijní diplomatka.

Novaja Gazeta čelí po zveřejnění zpráv o pronásledování homosexuálů výhrůžkám. Čečenský vládce Ramzan Kadyrov jakékoliv nařčení z potírání práv gayů popírá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruský útok na Záporoží si vyžádal dvě oběti, Černihiv je bez proudu

Ruský sobotní útok na Záporoží si vyžádal dvě oběti, zranění utrpěly dvě dívky ve věku jedenácti a patnácti let, uvedla Ukrajinska pravda. V důsledku útoků agresora na energetickou infrastrukturu zůstala bez proudu ukrajinská Černihivská oblast. Moskva v noci na sobotu zaútočila na Ukrajinu 154 drony. Rusko tvrdí, že Kyjev v noci vyslal na jeho území 283 bezpilotních letounů, což je jeden z nejvyšších počtů od začátku rusko-ukrajinské války, píše AFP.
před 18 mminutami

Musk hanil Twitter, aby ho mohl koupit za nižší cenu, rozhodl soud

Miliardář Elon Musk podvedl investory společnosti Twitter. Sociální síť hanil, aby ji mohl koupit za nižší cenu, než byla jeho původní nabídka za 44 miliard dolarů (931 miliard korun), rozhodl v pátek soud. Informuje o tom agentura Bloomberg. Muskovi právníci se chtějí odvolat.
před 38 mminutami

USA zvažují utlumení vojenských operací na Blízkém východě, tvrdí Trump

Spojené státy se ve válce proti Íránu blíží dosažení svých cílů, zvažují utlumení svých vojenských operací na Blízkém východě. Na své sociální síti Truth Social to v pátek napsal americký prezident Donald Trump. Hormuzský průliv mají podle šéfa Bílého domu střežit ty země, které ho používají, což Spojené státy nejsou. USA s tím dle něj přesto vypomohou, pokud je o to tyto země požádají.
00:06Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Slovinské volby mohou vrátit k moci Janšu, vláda viní izraelskou firmu z vměšování

Slovinsko čekají v neděli parlamentní volby. Podle průzkumů to vypadá na těsný souboj mezi Hnutím Svoboda (GS) premiéra Roberta Goloba a opoziční Slovinskou demokratickou stranou (SDS) Janeze Janši. Do kampaně zasáhl skandál kolem izraelské soukromé zpravodajské firmy Black Cube, která se podle vlády do voleb vměšuje a která je podle médií napojená na Janšovu SDS.
před 2 hhodinami

Česko se přidalo k prohlášení ohledně zabezpečení Hormuzského průlivu

Čtrnáct států včetně Česka se v pátek připojilo ke společnému prohlášení, ve kterém evropské a další země vyjadřují ochotu přispět k zajištění bezpečné plavby Hormuzským průlivem. Píše o tom agentura Reuters. Státy v prohlášení také vyzývají k zastavení íránských vzdušných útoků i dalších pokusů tento průliv zablokovat. Italský ministr zahraničí Antonio Tajani zdůraznil, že prohlášení má politický, nikoli vojenský charakter.
05:52Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Izraelské letectvo zahájilo další vlnu úderů na Libanon

Izraelské letectvo v noci na sobotu zahájilo další vlnu úderů na Libanon. Krátce předtím vydalo výzvu k okamžité evakuaci sedmi čtvrtí bejrútského předměstí Dahíja, píše agentura AFP. Při vzdušném úderu na dům ve vesnici Ghandúríja na jihu země zahynul jeden člověk a další dva lidé byli zraněni.
04:01Aktualizovánopřed 5 hhodinami

USA dočasně povolily nákup sankcionované íránské ropy již naložené na tankerech

Spojené státy povolily zemím nakupovat po dobu třceti dní sankcionovanou íránskou ropu, která je již naložena na tankerech na moři. Píše o tom agentura AFP. Povolení se týká také naložených ropných produktů. Podle AFP jde o snahu stabilizovat světové trhy s ropou. Americký ministr financí Scott Bessent na síti X uvedl, že tímto rozhodnutím USA rychle uvolní asi 140 milionů barelů íránské ropy.
02:26Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Ceny ropy v pátek nejprve klesaly, pak znovu zamířily vzhůru

Ceny ropy v pátek nejprve klesaly po zprávě, že Izrael přestane utočit na energetickou infrastrukturu v Íránu. Počet íránských útoků na energetiku se proti začátku týdne rovněž snížil, což pomohlo zmírnit růst cen ropy, které se předtím pohybovaly poblíž čtyřletých maxim, uvedla agentura Bloomberg. Odpoledne se ale ceny vrátily k růstu.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...