V severoindickém městě Ajódhja otevřel své brány věřícím hinduistický chrám zasvěcený Rámovi. Slavnostního ceremoniálu se zúčastnil premiér Naréndra Módí, bollywoodští herci i slavní sportovci. Svatyně stojí na místě mešity, jejíž stržení vyvolalo v devadesátých letech ve městě nepokoje, při nichž zemřelo na dva tisíce lidí. I proto se otevření kontroverzní stavby neúčastnila většina zástupců opozice.
Módí otevřel na místě stržené mešity hinduistický chrám. Jeho strana to slibovala přes 30 let
Otevření chrámu přišly oslavit tisíce lidí. Za zpěvu hymnů proběhly tradiční rituály a kněží za přítomnosti premiéra a dalších hodnostářů posvětili dětskou sochu boha Rámy. Módí to označil za historický den a prohlásil, že se podobá „povstání národa, který zlomil mentalitu otroctví, národa, který čerpá odvahu z každého utrpení minulosti a tímto způsobem vytváří nové dějiny“.
Později se premiér v projevu k asi osmi tisícům hodnostářů a hostů radoval, že Ráma již nebude ve „stanu“, což je narážka na dosavadní provizorní uspořádání.
Někteří hinduističtí věrozvěstové a většina opozice slavnost bojkotovala s tím, že ji Módí využívá k politickým cílům. BBC upozorňuje, že v příštích několika měsících se v Indii uskuteční všeobecné volby a Módího političtí soupeři tvrdí, že vládnoucí hinduistická a nacionalistická strana Bháratja Džánata Party (BJP) bude chrám využívat k nalákání voličů.
Kritici také obviňují vládu ze zneužívání náboženského svátku v zemi, která je – podle ústavy – sekulární. U muslimů, největší indické menšiny, vyvolala tato událost strach a bolestné vzpomínky, uvedli členové komunity v Ajódhji pro BBC před pondělním obřadem.
Slib postavit chrám dala BJP svým voličům už před 35 lety a pomohl jí dostat se do celostátní politiky.
Kdo má nárok na místo pod svatyní?
O umístění chrámu se vedly po desetiletí tvrdé spory. Na posvátné místo si činí nárok jak hinduisté, tak muslimové. Neshoda pramení ze sporu, který v roce 1992 vyvolal celonárodní nepokoje, při nichž zahynulo na dva tisíce lidí, převážně muslimů, poté, co zde hinduističtí extremisté zničili Báburovu mešitu postavenou v 16. století.
Hinduisté tvrdí, že se zde narodil Ráma a místo pro ně bylo posvátné dlouho předtím, než muslimští Mughalové v roce 1528 srovnali se zemí původní chrám, aby si zde postavili mešitu. V roce 2019 Nejvyšší soud předal pozemek hinduistům a zároveň nařídil přidělení odděleného pozemku muslimům pro stavbu mešity.
Stavba hinduistického chrámu ještě není dokončena, hotový má mít tři patra a měřit padesát metrů na výšku a přes sto metrů na délku. Úřady očekávají, že po dostavbě chrámu bude Ajódhju denně navštěvovat více než 150 tisíc poutníků.
Ve městě bylo v posledních týdnech otevřeno nové letiště a vlakové nádraží, vyrostlo zde také několik nových hotelů a ty existující byly renovovány. Vláda vyčlenila na oživení kdysi klidného poutního města 3,85 miliardy dolarů (87,6 miliardy Kč), napsal server BBC News.