Indie a Maledivy zápasí o pláže. Čína mezitím rozšiřuje vliv

4 minuty
Horizont ČT24: Spor o kvalitu pláží mezi Indií a Maledivami
Zdroj: ČT24

Indie a Maledivy vstoupily do souboje o to, kdo má kvalitnější pláže. Indický premiér Naréndra Módí se rozhodl propagovat domácí turistické destinace na úkor sousedního souostroví. To ale pobouřilo trojici maledivských zákonodárců. Na sociálních sítích premiéra otevřeně nazývají klaunem či teroristou. Indové odpověděli masivním bojkotem exotického ráje, ke kterému vyzývají i bollywoodské celebrity.

Módí se na oficiálním videu prochází po písčitých plážích, šnorchluje a poukazuje na krásu místa, které nápadně připomíná konkurenční destinace v Indickém oceánu. Jde ale o indické souostroví Lakadivy, které se má podle tamního premiéra stát novými Maledivami.

To rozlítilo trojici maledivských, teď už bývalých zákonodárců, kteří se do Módího pustili na sociálních sítích. Už v minulosti ho nazývali teroristou a klaunem, rétoriku teď ještě zostřili častováním o loutce Izraele.

I když se vláda v Male od posledních výroků distancovala, byly už moc na indickou veřejnost, včetně hvězd Bollywoodu a celebrit, které se rozhodly podpořit státní bojkot a šířit antimaledivskou propagandu.

Nejjižnější ostrov Lakadiv dělí od toho nejsevernějšího Malediv jen něco málo přes sto kilometrů. Ve světě zvučnější, jižněji položené souostroví láká turisty od začátku 70. let, zatímco to indické rozvoj teprve čeká. A pomohou tomu i tamní cestovní kanceláře, včetně těch největších.

„Nebudeme už přijímat další rezervace do Malediv z Indie. Každý rok tam létá asi tři sta tisíc Indů. Vzdáváme se tedy tohoto trhu, abychom mohli propagovat naše domácí destinace, jako jsou Lakadivy,“ říká ředitel jedné z nich Prašant Pitti.

Maledivy symbolem rivality Indie a Číny

To, co na první pohled může vypadat jako nevinná roztržka na pozadí porovnávání pláží, má hlubší politické kořeny. V muslimských Maledivách vládne od listopadu nový prezident Mohamed Muizzu, který založil kampaň na sloganu „Pryč s Indií“ s jakožto podle něj hegemonem narušujícím vnitřní integritu země.

Indie se brání, že v zemi má jen 77 vojáků a část z nich provozuje zdravotnickou helikoptéru a letoun v odlehlejších částech ostrovů. I přesto poprvé v historii hlava státu nezamířila na první zahraniční cestu do Nového Dillí, ale nejprve do nábožensky blízké Ankary a následně na východ do Pekingu.

„Čínsko-maledivské vztahy jsou na novém výchozím historickém bodě. Doufáme, že díky této návštěvě vytvoří obě hlavy států strategické plány pro rozvoj vztahů mezi Čínou a Maledivami,“ prohlásil mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wen-pin.

Čína se vzniklé příležitosti k rozšíření vlivu ráda chopila a státní média už občany k návštěvě Malediv vybízejí v nových reklamách. Už příští rok by tak nejčastějším turistou, kterého na pobřeží ikonických atolů potkáte, mohl být Číňan.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Bundeswehru chybí lidé i vybavení

Bezpečnost a s ní související otázka financování německé armády byly jedním z hlavních témat předčasných voleb. Mimořádný úvěr pro bundeswehr ve výši sto miliard eur, který si Berlín po vpádu ruské armády na Ukrajinu vzal, je už vyčerpaný nebo rozplánovaný. Německo si bude muset podle kancléře Olafa Scholze na bezpečnost půjčit a uvolnit svou dluhovou brzdu.
před 39 mminutami

Papež František je v kritickém stavu

Papeži Františkovi se od pátku přitížilo a je v kritickém stavu. Podle Vatikánu v sobotu ráno prodělal dlouhou astmatickou dechovou tíseň, která vyžadovala vysoký přísun kyslíku. Papež, který je hospitalizován v Římě s oboustranným zápalem plic, také dostal transfuzi krve poté, co testy prokázaly stav spojený s anémií.
před 52 mminutami

Nerosty, nebo žádný Starlink, tlačí dle Reuters USA na Ukrajinu

Spojené státy by mohly připravit Ukrajinu o internetové služby z družic Starlink v případě, že Kyjev nepřistoupí na dohodu o nerostném bohatství, napsala agentura Reuters. Starlink je klíčový pro ukrajinské jednotky na frontě a slouží i civilistům v oblastech s poškozenou infrastrukturou. Podléhá ale kontrole miliardáře Elona Muska, který spolupracuje s prezidentem Donaldem Trumpem a Ukrajinu často kritizuje.
13:00Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Útok nožem na východě Francie si vyžádal oběť a raněné

Jeden člověk přišel o život a dva městští strážníci utrpěli vážná zranění při útoku nožem v Mylhúzách na východě Francie. Sedmatřicetiletý podezřelý z útoku, který se stal při demonstraci, byl zařazen do databáze zaměřené na prevenci radikalizace a terorismu, napsala agentura AFP s odvoláním na prokuraturu. Prezident Emmanuel Macron pak jednoznačně hovořil o islamistickém teroristickém útoku.
18:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael odložil dohodnuté propuštění palestinských vězňů, píše AFP

Hamás propustil všech šest rukojmí, která se měla během soboty na základě dohody s Izraelem vrátit do vlasti. Prezident Jicchak Herzog označil za morální povinnost, aby jeho země zajistila pokračování příměří a osvobození všech unesených Izraelců. Agentura AFP později napsala, že Jeruzalém odložil propuštění palestinských vězňů.
07:05Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Rakousku se hnula jednání o vládě

Rakouští lidovci (ÖVP), sociální demokraté (SPÖ) a liberálové ze strany NEOS jsou připraveni společně složit vládu. Po sobotním setkání setkání s jejich šéfy to uvedl rakouský prezident Alexander Van der Bellen. O nové vládě v Rakousku se jedná už bezmála půl roku.
15:36Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 2 hhodinami

Některé kroky mohou zvýšit šanci přežít leteckou nehodu

Jen za poslední tři týdny havarovala v Severní Americe čtyři letadla. Odborníci radí, jak se na takovou situaci připravit. Například se před tím připoutat bezpečnostními pásy a ujistit se, že sedadlo je ve vzpřímené poloze. Důležité je také vědět, kolik řad je to k východu a mít o něm přehled i v prostoru plném dýmu či ohně. Kabinu letadla je pak třeba urychleně opustit bez osobních věcí.
před 7 hhodinami
Načítání...