Meloniová dostala pověření sestavit italskou vládu, představila ministry

3 minuty
Události ČT: Italskou vládu sestavuje Meloniová
Zdroj: ČT24

Prezident Sergio Mattarella pověřil sestavením nové italské vlády šéfku pravicově populistické strany Bratři Itálie Giorgiu Meloniovou. Politička, jejíž strana vyhrála zářijové volby, pověření přijala a rovnou předložila seznam ministrů. Nová vláda složí přísahu v sobotu dopoledne, řekl šéf prezidentské kanceláře Ugo Zampetti. Meloniová se stane první ženou v čele italského kabinetu.

Mattarella ocenil rychlý průběh jednání o nové vládě. „Neuplynul ani měsíc od voleb,“ uvedl prezident, podle nějž Itálie potřebuje rychle vládu s podporou parlamentu.

Ministerstvo zahraničí povede bývalý eurokomisař Antonio Tajani ze strany Vzhůru Itálie (FI), který bude i vicepremiérem. Zásadní post ministra financí obsadí představitel Ligy Giancarlo Giorgetti, který je považován za představitele umírněného křídla strany.

Šéf Ligy Matteo Salvini bude vicepremiérem a ministrem infrastruktury a dopravy. Salvini původně chtěl pro sebe ministerstvo vnitra, které ale bude řídit římský prefekt Matteo Piantedosi. Ministerstvo obrany obsadí věrný poradce Meloniové a jeden ze zakladatelů FdI Guido Crosetto.

Vládu vytvořily strany pravicového bloku, který má v parlamentu pohodlnou většinu. Kabinet má 25 členů. Nová vláda poprvé zasedne v neděli ve 12:00 SELČ a podle tisku požádá příští týden o důvěru ve Sněmovně i Senátu.

Šest ministerstev budou řídit ženy, což budoucí opoziční strany kritizovaly jako příliš nízký počet. „Je to nejpravicovější vláda v republikánských dějinách,“ uvedla středolevicová Demokratická strana, která bude zřejmě nejsilnější opoziční silou v parlamentu. K nekompromisnímu postoji vůči nové vládě vyzval i šéf Hnutí pěti hvězd, které rovněž kabinet nepodpoří, Giuseppe Conte.

Nové názvy ministerstev

Pravicová a populistická orientace nové vlády se podle komentátorů projevila i ve změně názvů některých ministerstev. Nová italská vláda tak bude mít ministerstvo zemědělství a potravinové suverenity či ministerstvo rodiny a porodnosti, které bude řídit velmi konzervativní politička Eugenia Roccellová.

Nově pak vzniklo ministerstvo podniků a Made in Italy. Nový kabinet bude mít více členů než končící vláda premiéra Maria Draghiho.

Berlusconi tvrdil, že obnovil vztahy s Putinem

Jednání o nové vládě tento týden zkomplikovaly výroky bývalého premiéra a šéfa strany Vzhůru Itálie (FI) Silvia Berlusconiho, který na nahrávce z jednání poslaneckého klubu tvrdí, že obnovil vztahy s ruským vůdcem Vladimirem Putinem.

Kritizoval také Ukrajinu, že podle něj válku částečně způsobila sama silnějšími útoky na donbaské oblasti, které před zahájením letošní plnohodnotné pozemní invaze kontrolovaly Ruskem koordinované síly. Berlusconi následně popřel, že měl nedávno kontakty s Putinem.

Meloniová reagovala prohlášením, ve kterém slíbila, že její vláda bude dále podporovat Ukrajinu v boji proti ruské agresi a že Itálie bude plnohodnotným členem EU a Severoatlantické aliance.

Média: Berlusconi může být s počtem ministrů spokojený

Strany, které míří do opozice, ve čtvrtek Meloniovou vyzvaly, aby se kvůli Berlusconiho výrokům nestal ministrem zahraničí představitel FI, nakonec ministerstvo ale strana získala. Berlusconi nicméně nezískal ministerstvo spravedlnosti, o které velmi stál. Resort bude nakonec řídit bývalý benátský prokurátor Carlo Nordio.

Berlusconiho strana bude mít také ministerstvo životního prostředí a energetické nezávislosti, které má na starosti snižování závislosti na ruském plynu.

Bývalý premiér může být podle médií spokojený, protože dostal pět ministerstev, což byl počet, o který žádal. Pět ministerstev bude mít i Liga. Zbytek postů obsadí představitelé FdI nebo nezávislí.

Meloniová by mohla jednat s Macronem

Prvním zahraničním politikem, se kterým by mohla Meloniová jednat, je francouzský prezident Emmanuel Macron. V Římě bude v neděli a pondělí kvůli účasti na setkání organizovaném katolickou organizací Sant'Egidio a audienci u papeže Františka.

Ještě před pověřením Meloniové Macron uvedl, že není dojednána žádná schůzka, protože se nechce vměšovat do fungování italské politiky. Krátce po volbách francouzská ministryně Laurence Booneová uvedla, že Paříž dohlédne, aby v Itálii byla dodržována práva, což mezi italskými pravicovými stranami vyvolalo velkou nevoli.

Bratři Itálie získali minulý měsíc ve volbách 26 procent hlasů, druhá skončila středolevicová Demokratická strana (PD) s devatenácti procenty a třetí se umístilo Hnutí pěti hvězd s patnácti procenty. Dva spojenci Meloniové – středopravicová FI a krajně pravicová Liga exministra vnitra Mattea Salviniho – dostaly osm, respektive devět procent.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Myanmar hlásí už více než 2700 obětí zemětřesení

Bilance pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na více než 2719 mrtvých, uvádí v úterý s odkazem na čínskou státní televizi agentura Reuters. Dalších nejméně 4521 lidí utrpělo zranění a více než čtyři sta se pohřešuje, informovala čínská státní televize s odvoláním na vůdce myanmarské vojenské junty. Ten uvedl, že počet obětí může přesáhnout tři tisíce.
09:04Aktualizovánopřed 49 mminutami

Izrael udeřil na předměstí Bejrútu

Izraelská armáda oznámila, že na jižním předměstí Bejrútu provedla úder, jehož cílem byl příslušník teroristického hnutí Hizballáh. Podle libanonských úřadů zemřeli nejméně tři lidé, informovala agentura Reuters.
06:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Trump očekává, že Putin splní svou část dohody o příměří na Ukrajině

Americký prezident Donald Trump sdělil, že očekává, že ruský vládce Vladimir Putin splní svou část dohody a přistoupí na příměří na Ukrajině, informovaly světové agentury.
05:58Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci v Polsku se stali tématem vyhrocené prezidentské kampaně

Ukrajinští běženci se stali tématem předvolebního boje v sousedním Polsku. V rétorice proti uprchlíkům přitvrzují nejen opoziční politici, ale i zástupci vládní koalice. Kabinet uvažuje, že těm Ukrajincům, kteří si dosud nenašli v zemi práci, zruší poslední dávku – měsíční příspěvek na dítě. Kladný postoj k uprchlíkům před válkou má stále většina Poláků, odpůrců přesto přibývá.
před 4 hhodinami

Oslavy konce ramadánu poznamenaly pokračující boje v Gaze

Evropská unie požaduje ukončení války v Gaze, propuštění izraelských rukojmí a oživení humanitární pomoci ve válkou zpustošeném pásmu. V jeho troskách si dva miliony Palestinců připomněly konec postního měsíce ramadánu. Letošní oslavy svátku Íd al-Fitr se nesly ve znamení obnovení útoků izraelské armády i bezprecedentních protestů proti teroristickému hnutí Hamás. V pondělí se v Gaze také konal pohřeb osmi místních zdravotníků – židovský stát přiznal, že chybně vyhodnotil cíl vzdušného útoku.
před 5 hhodinami

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Rusko se neštítí žádného násilí, řekl s odkazem na masakr v Buči Bartošek

Sedmnáct zástupců parlamentů evropských zemí navštívilo město Buča poblíž Kyjeva, které ruské vojsko okupovalo na počátku plnohodnotné agrese na Ukrajině a povraždilo tam přes 550 civilistů. Mezi zástupci byl i místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). V pořadu 90' ČT24 připomněl, že se ruské síly dopustily válečných zločinů, z nichž je nejméně 2200 zdokumentováno. Masakr v Buči vnímá jako vzkaz, že Rusko je země, která se neštítí žádného násilí. Barbarský přístup ze strany Moskvy se podle něj projevuje v mnoha ohledech, a to třeba ve vraždění dětí či útocích na civilní objekty.
před 12 hhodinami
Načítání...