Strana současného nizozemského premiéra Marka Rutteho, pravicová liberální VVD, nevstoupí do vlády vytvořené euroskeptickou Stranou pro svobodu (PVV) Geerta Wilderse, která zvítězila ve středečních volbách. Prohlásila to šéfka strany Dilan Yeşilgözová-Zegeriusová před příchodem na setkání, kde se měly začít probírat varianty možné vládní koalice. Wilders reagoval, že je rozhodnutím „zklamaný“ a že to práci na vytvoření nového kabinetu „neusnadňuje“, uvedla nizozemská televizní stanice NOS.
Liberálové odmítli koalici s vítězem voleb. Wilders je z toho zklamaný
Ve středečních parlamentních volbách překvapivě zvítězila pravicově populistická PVV, která ve 150členné sněmovně získala 37 mandátů, druhá skončila společná kandidátka nizozemské Strany práce (PvdA) a Zelené levice (GL) s 25 mandáty a teprve třetí právě Lidová strana pro svobodu a demokracii (VVD). Na čtvrtém místě se umístila strana Nová společenská smlouva (NSC) poslance Pietera Omtzigta, která vznikla teprve letos v srpnu.
„Velkými vítězi jsou PVV a NSC, po 13 letech nám přísluší jiná role,“ uvedla Yeşilgözová-Zegeriusová. „Umožníme ale vznik středopravicové vlády. Podpoříme konstruktivní návrhy, takže je to určitá forma tolerance,“ dodala šéfka strany, o které se původně hovořilo jako o možné příští nizozemské premiérce.
Lídr PVV Wilders dal v reakci na tato slova najevo své zklamání. „Vytváření vlády tak nyní může trvat měsíce. Paní Yeşilgözová to svým voličům neusnadnila,“ dodal.
Jak šéfka VVD poznamenala, její strana přišla o deset parlamentních křesel. „To je téměř třetina a je to určitý signál od voličů,“ dodala Yeşilgözová v Haagu. Právě tam začaly v pátek dopoledne rozhovory o vytvoření příští koaliční vlády.
Wildersovi prý už nezbývá mnoho možností
V první fázi formování kabinetu by předsedkyně dolní komory po konzultaci s předsedy jednotlivých stran zastoupených v nové sněmovně měla určit takzvaného „scouta“ či „průzkumníka“. Ten má pak za úkol zjistit možnosti zformování různých koalic a na základě jednání se zástupci všech stran vyhodnotit, která koalice má největší šanci na úspěch, respektive získání většiny v dolní komoře. O výsledcích a návrhu dalšího postupu poté na plenárním zasedání informuje sněmovnu.
Jak informovala nizozemská média, scoutem byl následně jmenován senátor za PVV Gom van Strien. Za antiimigrační stranu zasedá v horní komoře parlamentu již více než 12 let. Wilders ho označil za „velmi vzdělaného muže s dobrým smyslem pro politické vztahy“. S jeho nominací souhlasili představitelé všech stran kromě zástupce jedné z menších stran jménem Denk, která ve volbách získala tři mandáty.
Jednou z nejčastěji zmiňovaných variant nové vlády byl kabinet tvořený PVV, právě VVD a s nimi NSC a dalšími menšími stranami. Jestliže VVD ve vládě být nechce, Wildersovi už nezbývá příliš možností, uvedl zpravodaj televize NOS. Variantou může být koalice PVV spolu s Novou společenskou smlouvou a protestní stranou zemědělců (BBB). Ty mají ale dohromady jen 64 mandátů a pro většinu ve 150členném parlamentu jich potřebují 76.
Předsedkyně Strany zemědělců Caroline van der Plasová dorazila na páteční jednání v zeleném traktoru, napsala agentura Reuters. Jak už dříve uvedla, domnívá se, že Wilders umírní svou rétoriku a vypustí ze svých plánů ty nejkontroverznější s cílem získat podporu. „Wilders slíbil, že bude umírněnější, teď to musí ukázat“.
Ve svém současném programu Wilders vyzývá například k uspořádání referenda o vystoupení z Evropské unie či k absolutnímu zastavení přijímání žadatelů o azyl v zemi.