Libanonskou vládu má sestavit Harírí, kterého loni smetly protesty

Libanonský prezident Michel Aún požádal někdejšího premiéra Saada Harírího, aby se pokusil sestavit příští vládu. Harírí už premiérský úřad v minulosti zastával několikrát. Naposledy odstoupil před rokem kvůli mohutným protivládním demonstracím. Země je bez vlády od srpna.

Po odchodu Harírího vedl kabinet Hasan Dijáb, avšak jeho vláda rezignovala po srpnové ničivé explozi v bejrútském přístavu, která připravila o život skoro dvě stě lidí. Mustafá Adíb, který dostal pověření potom, nebyl při sestavování vlády úspěšný.

Úkolem kabinetu bude řešit naléhavou ekonomickou krizi. Místní měna ztratila 80 procent své někdejší hodnoty, v zemi rostou ceny i míra nezaměstnanosti.

Aún ve čtvrtek jednal s představiteli politických stran o případné podpoře nejvhodnějšího kandidáta. Harírímu ji dává 65 ze 120 poslanců. Podle zavedené praxe má stát v Libanonu v čele vlády sunnita, parlament má vést šíita a prezidentem je křesťan.

Aúnova strana Svobodné vlastenecké hnutí při rozhodování Harírího nepodpořila. Ze solidarity s těmito Aúnovými stoupenci pro něj nehlasovali ani zástupci šíitského Hizballáhu. Harírího ale podpořil blok sunnitských stran a menší šíitská strana Amal.

Zvláštní koordinátor OSN pro Libanon Ján Kubiš na Twitteru napsal, že žádná země zažívající katastrofální propad nemůže být donekonečna bez efektivní proreformní vlády, která je jediným způsobem, jak ji a její lid začít zachraňovat před dalším kolapsem, chaosem a extremismem. „Nespoléhejte na zázraky, volby v zahraničí nebo zahraniční dárce – záchrana musí začít v Libanonu,“ vzkázal politikům této blízkovýchodní země bývalý slovenský ministr zahraničí.

Není jisté, zda obyvatelé Harírího podpoří

Francouzský prezident Emmanuel Macron, který navštívil po srpnovém výbuchu Bejrút dvakrát, naléhal na rychlé vytvoření nové vlády a dal na to politikům čas do 15. září. Termín byl ale pro Libanonce, zvyklé na dlouhé tahanice kolem složení kabinetu, nesplnitelný. O tom, že jednání byla složitá i nyní, svědčí fakt, že Aún měl s politiky konzultace zahájit už minulý týden, ale odložil je až na čtvrtek.

Podle agentury AP není jasné, zda bude mít Harírí podporu veřejnosti, která při protivládních protestech požadovala výměnu celé politické garnitury, tedy i Harírího. Lidé v zemi totiž politikům obecně připisují rozsáhlou korupci a odpovědnost za hroucení ekonomiky.

Nafez Zouk, hlavní ekonom analytické společnosti Oxford Economics, je skeptický ohledně toho, že pověření Harírího sestavením nové vlády přivede Libanon blíže k řešení současné finanční krize. „Je naprosto pošetilé očekávat, že ta samá politická třída, která vládla zemi v době jejího ekonomického úpadku, se nyní může stát jejím zachráncem,“ upozornil.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Co s námi bude?“ Ukrajinským rodinám se životy mění ze dne na den

Svět očekává, do jaké podoby se vyvinou a zda se vůbec uskuteční čtvrteční přímé rozhovory mezi Moskvou a Kyjevem v Turecku. Boje na frontách východní Ukrajiny přitom neustávají. Rusko v úterý oznámilo dobytí vesnice Miroljubivka. Ve stínu bojů do vzdálenosti desítek kilometrů žijí lidé, které vývoj nutí k existenčním rozhodnutím. Životy se ze dne na den mění celým rodinám.
před 7 hhodinami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA zruší všechny sankce vůči Sýrii, oznámil v Saúdské Arábii Trump

Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii, oznámil v úterý při návštěvě Saúdské Arábie prezident USA Donald Trump. Sdělil, že věří, že se nové syrské vládě podaří stabilizovat situaci v zemi. Dříve toho dne šéf Bílého domu podepsal investiční dohodu s Rijádem, jež zahrnuje zakázky za stovky miliard dolarů. V následujících dnech se vydá do dalších zemí Perského zálivu: Kataru a Spojených arabských emirátů. Očekává se mimo jiné jednání o příměří ve válce v Gaze či Trumpem avizované „převratné“ oznámení.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Gang měl přes podvodné investice připravit o peníze desítky Čechů

Ukrajinští a čeští policisté po půlroční spolupráci zadrželi sedmdesát lidí, kteří podle nich ve zločineckém uskupení vytvářeli a provozovali podvodné investiční platformy. Skupina si vybírala oběti i z tuzemska. Podle šéfa Národní centrály proti terorismu, extremismu a kybernetické kriminalitě (NCTEKK) Břetislava Brejchy tu obelhala nejméně 37 lidí, které dle vyšetřovatelů gang připravil o celkem devět milionů korun. V celé EU pak skupina dokázala získat miliony eur.
před 9 hhodinami

Kdyby Putin chtěl, tak zavelí a je po válce, říká ministr Dvořák

Z chování Moskvy vyplývá, že se na příměří dohodnout nechce. Do čtvrtečních jednání v Istanbulu se toho navíc ještě může dost nepovést, uvedl v úterním Interview ČT24 ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN). „Kdyby Vladimir Putin chtěl vše ukončit, tak zavelí a vojáci se stáhnou na území Ruska a bude po válce,“ poznamenal Dvořák. Pořad moderovala Tereza Kručinská.
před 9 hhodinami

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 12 hhodinami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 13 hhodinami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 16 hhodinami
Načítání...