„Kromě Francie musíte získat i Anglii,“ úkoloval Masaryk ministry. Britská podpora pro něj byla klíčová

2 minuty
Události ČT: Velká Británie a vznik Československa
Zdroj: ČT24

Před sto lety, v říjnu 1918, navázala Velká Británie diplomatické styky s Československem. Přitom až do léta téhož roku Londýn o podpoře rozbití Rakouska-Uherska po první světové válce neuvažoval. Důležitou roli ve změně postoje sehrál Tomáš Garrigue Masaryk. Ještě za války odešel do exilu v Anglii a odtamtud řídil politické i legionářské snahy o vytvoření nezávislého státu.

V roce 1916 prošla Londýnem demonstrace odsuzující, že německá ponorka rok předtím potopila zaoceánský parník Lusitania. V průvodu byli i Češi v krojích, kteří na transparentu žádali rozbití Rakouska-Uherska.

Britové měli Čechy v oblibě, protože jim pomáhali ve špionáži, válečné propagandě a někteří i v zákopech první světové války. „První demonstrace ve prospěch české věci se v Londýně v Hyde Parku uskutečnila už začátkem srpna 1914,“ podotýká Jindřich Dejmek z Historického ústavu Akademie věd ČR.

V Londýně totiž už v té době založili krajané český národní výbor. Britská politika se ale začala případnou rekonstrukcí střední Evropy systematičtěji zabývat teprve v letech 1917 a 1918.

„Teprve poté, co i britští politikové, stejně jako předtím Francouzi, seznali, že není možné rozbít rakousko-německé spojenectví, teprve tehdy přistoupili na myšlenku, že namísto habsburské monarchie může vzniknout pás národních států, které se změní ve spojence Dohody,“ dodává Dejmek. 

I když oproti Francii a Švýcarsku žila před sto lety v Británii jen malá komunita asi tisícovky Čechů, Londýn byl důležitý. Ještě v roce 1915 se odtamtud vládlo impériu, nad kterým slunce nezapadá.

Tomáš Garrigue Masaryk získal v Británii vlivné spojence v tisku i politice, Rakousko ho mezitím odsoudilo k trestu smrti za velezradu. „On věděl, že jeho děti půjdou do vězení a že to nebude legrace. Přesto, protože věřil určité pravdě, tak za tím šel,“ říká Masarykova pravnučka Charlotta Kotíková.

Masarykova stopa: škola slovanských studií

Hlavně díky Masarykovi existuje na University of London Škola slovanských a východoevropských studií. Dodnes tam v knihovně studenti chodí kolem jeho busty a dostávají Masarykovo stipendium.

„Datujeme historii naší školy od první přednášky, kterou tu pronesl v roce 1915. Dál uznáváme jeho přínos. Ve čtvrtém patře po něm máme pojmenovanou místnost,“ dodává šéf školy Thomas Lorman.

Prezident Masaryk před sto lety při vytváření zahraniční politiky zdůrazňoval, jak velkou věcí podle jeho slov bylo, že ,monarchistická Británie' uznala československou republiku. Ministrům dával za úkol, že kromě Francie musí získat i Anglii.

„Masaryk od začátku spojil myšlenku demokratizace středovýchodní Evropy a vznik národních států s myšlenkou celkové demokratizace Evropy, která se měla opírat o velké západní demokracie. V tom smyslu se mu samozřejmě jako dva přední garanti nového řádu prosazovaného světovou válkou jevily francouzská třetí republika a Velká Británie,“ vysvětluje historik Dejmek. 

„Měl morální autoritu, mluvil perfektní angličtinou. Byl obdivovaný za to, jak kritizoval extrémy nacionalismu ve střední Evropě,“ dodává k osobnosti Masaryka Lorman.

Jak vážně bral Masaryk roli Británie pro vznik Československa, dokládá i fakt, že od roku 1925 byl třináct let velvyslancem v Londýně prezidentův syn Jan Masaryk.

12 minut
Historik Dejmek: Britská publicistika se o českou otázku zajímala už před válkou
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí.
07:57Aktualizovánopřed 40 mminutami

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
před 2 hhodinami

Bude mít velké problémy, hrozí Trump Zelenskému kvůli dohodě o nerostech

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj chce odstoupit od připravované dohody se Spojenými státy o využívání ukrajinských nerostných surovin, prohlásil v noci na pondělí americký prezident Donald Trump. Zároveň Zelenského varoval před vážnými problémy, pokud by tak skutečně učinil. Washington prý podle šéfa Ruského fondu přímých investic Kirilla Dmitrijeva zahájil jednání o kovech vzácných zemin a dalších projektech v Rusku.
05:51Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Od dubna lze cestovat do Británie pouze s elektronickou aplikací ETA

Od středy druhého dubna se budou muset čeští turisté mířící do Velké Británie před cestou nově elektronicky zaregistrovat. Takzvaná ETA bude povinná pro všechny, včetně kojenců. Registrace bude stát deset liber, zhruba 300 korun.
před 2 hhodinami

Poblíž souostroví Tonga v Tichém oceánu udeřilo silné zemětřesení

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, kvůli kterému úřady vydaly varování před vlnou tsunami. Otřesy měly sílu sedmi stupňů magnituda, uvedla americká geologická služba USGS, která bezprostředně po začátku otřesů intenzitu předběžně stanovila na 7,1 stupně. Varování před tsunami bylo později odvoláno.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...