Jihokorejský exministr obrany se pokusil o sebevraždu

2 minuty
Události: Jižní Korea vyšetřuje okolnosti vyhlášení stanného práva
Zdroj: ČT24

Bývalý jihokorejský ministr obrany Kim Jong-hjon, který je zadržován kvůli účasti na vyhlášení stanného práva, se ve vazbě pokusil o sebevraždu, uvedla vězeňská služba. Policie se mezitím vydala prohledat kancelář prezidenta Jun Sok-jola, který stanné právo minulé úterý nečekaně vyhlásil, podle agentury AFP jí v tom ale brání ochranka. Šéf úřadu pro vyšetřování korupce uvedl, že pokud to situace umožní, pokusí se jeho úřad i o zatčení prezidenta.

Šéf korejské vězeňské služby sdělil členům parlamentního výboru, že exministr obrany se v úterý večer ve vazební věznici v Soulu pokusil o sebevraždu. Tomu ale zabránili zaměstnanci věznice a Kim byl ve stabilizovaném stavu přemístěn do jiné cely.

Podle médií to byl právě ministr obrany, kdo prezidentovi poradil stanné právo vyhlásit. Minulý týden Kim rezignoval, od víkendu byl zadržován a vyslýchán a v úterý pak formálně zatčen jako první osoba v zemi v tomto případu. Úřady vyšetřují, zda se jeho činy rovnají vzpouře, za niž hrozí až trest smrti.

Policisté podle tiskové agentury Jonhap v rámci vyšetřování prezidenta Juna v případu vyhlášení stanného práva ve středu provedli razii v prezidentské kanceláři a také na policejním ředitelství, kde zadrželi šéfy státní i městské policie v Soulu. Čelí obvinění, že vyslali policisty a vojáky do budovy parlamentu s cílem zablokovat hlasování zákonodárců proti kroku prezidenta.

V prohledání prezidentova sídla ale brání policii podle AFP ochranka. Podle některých pozorovatelů však jen dodržuje zákon, který bez souhlasu povolaných osob nedovoluje prohledat místa, kde se nacházejí státní tajemství, píše agentura AP. Šéf úřadu vyšetřování korupce vysoce postavených činitelů zákonodárcům řekl, že se jeho úřad pokusí získat soudní příkaz k zatčení prezidenta.

Jihokorejský prezident Jun Sok-jol minulé úterý šokoval celý svět, když v zemi vyhlásil stanné právo a obvinil opoziční Demokratickou stranu ovládající parlament ze sympatií k totalitní Severní Koreji a z protistátní činnosti. Několik hodin po ohlášení stanného práva se proti prezidentovu rozhodnutí postavil parlament a výjimečný režim nakonec zrušila vláda. Vyhlášení stanného práva tak trvalo pouhých šest hodin.

První reakce z KLDR

Severokorejský oficiální list Rodong Sinmun na šesté stránce ve středu označil Junovo rozhodnutí vyhlásit stanné právo za „šílené“ a přirovnal jeho chování k počínání někdejších vojenských diktátorů. „Bezostyšně se oháněl zbraněmi proti vlastnímu lidu,“ stojí v článku.

Vývoj podle tohoto příspěvku „odhalil slabost jihokorejské společnosti“. Junovo vyhlášení stanného práva článek zároveň označil za příklad zoufalství, které může ukončit prezidentův politický život. Článek Rodong Sinmum obsahoval i fotografie z protestů v Soulu, včetně snímků mladých Jihokorejců s transparenty.

Nejasné pravomoci hlavy státu

Junův krok uvrhl Jižní Koreu do politického chaosu. Prezident zůstává ve funkci, ale má zakázáno opustit zemi a je vyšetřován pro podezření z velezrady. Není jasné, jaké pravomoci ještě má, pokud vůbec nějaké. Zároveň panují obavy, že by se Severní Korea mohla rozhodnout využít této krize k vojenské provokaci Soulu.

V sobotu Jun ustál hlasování parlamentu o odvolání, které vyvolala opozice. Většina poslanců z prezidentovy strany jednání parlamentu bojkotovala, takže zasedání nebylo usnášeníschopné. Další pokus o odvolání hlavy státu plánuje jihokorejský parlament na 14. prosince.

Opozice potřebuje, aby alespoň osm členů prezidentovy strany hlasovalo pro odvolání prezidenta. K tomu je v 300členném parlamentu zapotřebí dvoutřetinová většina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Dříve byl „ostrovem míru“. Teď je Ekvádor hlavní branou kokainu do Evropy

Ekvádor byl dříve považován za jednu z nejbezpečnějších zemí Latinské Ameriky a přezdívalo se mu „ostrov míru“. Země sevřená mezi dvěma největšími producenty kokainu na světě, Kolumbií a Peru, se ale v posledních letech proměnila z tranzitního bodu v klíčový logistický uzel hlavní pašerácké trasy kokainu do Evropy. Nárůst násilí přiměl prezidenta Daniela Nobou v roce 2024 k vyhlášení výjimečného stavu a zahájení války proti drogovým kartelům. Na pašování drog do Evropy se přitom nepodílí jen tamní gangy či mexické drogové kartely, ale také albánská mafie.
před 4 mminutami

EU zpřísní protiruské sankce, pokud se do týdne nepokročí k míru, hrozí Merz

Evropská unie zpřísní protiruské sankce, pokud do konce týdne nepokročí jednání o ukončení války na Ukrajině, řekl v úterý německý kancléř Friedrich Merz. Podle něj je na tahu v jednáních o konci války výhradně Rusko. Případné nové sankce proti režimu Vladimira Putina by se týkaly energetického sektoru a finančního trhu. Představitelé EU hrozili jejich zpřísněním už v případě, že Rusko nepřistoupí na návrh třicetidenního příměří, které mělo začít platit od pondělí.
15:13Aktualizovánopřed 10 mminutami

Trump a saúdský princ podepsali dohodu o hospodářském partnerství

Americký prezident Donald Trump přiletěl do Rijádu, kde zahajuje cestu po třech zemích Perského zálivu: Saúdské Arábii, Kataru a Spojených arabských emirátech. Cílem jeho návštěvy jsou zejména obchodní dohody a jednání o obřích investicích těchto bohatých ropných zemí do americké ekonomiky. Očekává se ale i jednání o válce v Pásmu Gazy, v níž se Washington s Katarem a Egyptem snaží zprostředkovat příměří, či rozhovory o Íránu nebo Sýrii. Trump avizoval „převratné“ oznámení.
10:30Aktualizovánopřed 45 mminutami

Fluorid ve vodě rozděluje USA. Kennedy je pro omezení

Zatímco většina Evropy už vodu nefluoridizuje, v USA je to stále běžné. Americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší se to pokouší změnit. Konec praxe může přinést problémy, zvláště mezi chudšími vrstvami obyvatel.
před 46 mminutami

Albánský premiér Rama míří k jasnému vítězství ve volbách

Albánský premiér Edi Rama se nejspíše počtvrté stane premiérem. Po sečtení 94 procent okrsků to naznačují výsledky z nedělních parlamentních voleb, v nichž jeho Socialistická strana (PS) zatím získala 52 procent hlasů, zatímco opoziční Demokratická strana (PD) 34 procent. Napsala to agentura Reuters.
před 3 hhodinami

Britská policie zadržela podezřelého ze zapálení domu premiéra Starmera

Britská policie zadržela v úterý nad ránem muže podezřelého ze založení požáru v londýnském domě, který patří premiéru Keiru Starmerovi. Policisté z protiteroristického oddělení vyšetřují jednadvacetiletého muže kvůli podezření ze žhářství s úmyslem ohrozit život, informují agentury. Starmer bydlel v domě v severolondýnské čtvrti Camden do chvíle, než se loni v červenci stal ministerským předsedou a přestěhoval se do premiérského bytu v Downing Street 10.
před 4 hhodinami

Japonští „kravaťáci“ sdílí radost z roztleskávání

Mění činnost, dresscode však ne. Členové japonské akrobatické skupiny Cheer Re-Man’s přes týden pracují v kancelářích, po víkendech se ale scházejí u netradičního koníčku – roztleskávání. Svou vášeň sdílí i s ostatními, když nedávno úspěšně působili v britské talentové soutěži nebo při veřejném vystoupení v Tokiu.
před 5 hhodinami

Kandidátku na starostku na jihu Mexika v přímém přenosu zastřelili

V mexickém státě Veracruz zastřelili během volební kampaně kandidátku na starostku a tři další lidi. Útok se stal v neděli a v pondělí ho potvrdila i mexická prezidentka Claudia Sheinbaumová, podle níž zatím není jasný motiv činu. Zavražděná kandidátka patřila k vládní straně Morena. Podle agentury AP jde už o druhého zavražděného kandidáta před červnovými volbami ve státě Veracruz.
před 5 hhodinami
Načítání...