Katar se chystá na fotbalové mistrovství. Stavební dělníci umírají horkem, v poušti roste zelený trávník

9 minut
Horizont ČT24: Trávník pro katarské mistrovství světa ve fotbale roste v poušti
Zdroj: ČT24

Pořadatelé listopadového fotbalového mistrovství světa v Kataru čelí kritice kvůli podmínkám stavebních dělníků z chudších zemí, kteří umírají na následky těžké práce v celodenním horku. Nuzné podmínky pracovníků vyznívají o to tristněji, že nesrovnatelnou péči věnuje bohatá pouštní země pěstovanému fotbalovému trávníku. Ochlazuje ho studeným vzduchem a zavlažuje odsolenou mořskou vodou.

Podle deníku Guardian zemřelo na šest a půl tisíce dělníků. Často na selhání důležitých orgánů po celodenní práci na žhavém slunci, bez přestávek a bez možnosti schovat se do stínu. Pořadatelé se brání, že pracovní podmínky zákonnými úpravami zlepšili.

„Řadu z nich dál okrádají o mzdu, vymáhání spravedlnosti je pro ně (pro dělníky) pořád velmi těžké. A pak je tu samozřejmě problém nevysvětlené smrti stovek z nich,“ poodhaluje problémy May Romanosová z neziskové organizace Amnesty International.

Hráči Norska a Německa kvůli špatným pracovním podmínkám v Kataru oblékli při kvalifikačních utkáních protestní trička. Angličtí fotbalisté se zase příští měsíc setkají se zástupci Amnesty International a poté rozhodnou, jaký postoj zaujmou.

Fotbalový trávník roste ve čtyřicetistupňových vedrech

Pro zemi subtropického pásu je navíc složité vypěstovat svěží trávník pro fotbalová hřiště. Pěstuje se třeba na farmě uprostřed pouště, kde teplota po většinu roku neklesá pod čtyřicet stupňů Celsia. Pole se rozkládá nedaleko hlavního města Dauhá. Sklidit zelený koberec, převézt ho na kamionech a položit na hrací plochu trvá pouhých osm hodin.

Súdánec, který má projekt na starosti od roku 2007, je na to patřičně pyšný. „Povětrnostní podmínky a klima spolu s kvalitativními kritérii, která jsme si stanovili, způsobují, že je krajně náročné získat požadovaný produkt. Ale uspěli jsme,“ chlubí se Haitam al-Šaríf.

Otázka je, za jakou cenu. Katar ze Spojených států každoročně dováží sto čtyřicet tun travních semen ve speciálně klimatizovaných letadlech. Stadiony se při energeticky náročném procesu zavlažují odsolenou mořskou vodou. V létě spotřebuje každé hřiště padesát tisíc litrů vláhy denně.

Už v září se vysazuje zimní odrůda trávy a aby přežila, uměle se ochlazuje mrazivým vzduchem. „Naším cílem je neměnit trávník během mistrovství a nemuset ho měnit dokonce ani poté, co skončí,“ vysvětluje bývalý projektový manažer stadionu 974 Mohamed al-Atwán.

Přesnou cenu za péči o fotbalový pažit pořadatelé šampionátu nezveřejnili. Celkově ale Katar za posledních deset let do vybudování infrastruktury investoval miliardy dolarů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Americká cla ohrožují světové hospodářství, odvety nepomohou, řekla šéfka MMF

Nová americká cla na dovoz z mnoha zemí světa představují významné riziko pro světové hospodářství v době jeho omezeného růstu, prohlásila ve čtvrtek podle agentur Reuters a AFP šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová. Zároveň vyzvala země zasažené dovozními poplatky, které ve středu vyhlásil americký prezident Donald Trump, aby situaci dále neeskalovaly a jednaly s USA o snížení obchodního napětí.
před 4 mminutami

Stále více párů řeší potíže s otěhotněním

Páry, které touží po rodině, se stále častěji potýkají s reprodukčními problémy. Mnoho z nich to zprvu pokládá za ženský problém, polovinu případů ale způsobuje špatná kvalita mužských spermií. Za posledních padesát let došlo k poklesu mužské plodnosti, počet spermií ve vzorcích klesl v průměru o polovinu. Problému se začíná věnovat více pozornosti až nyní.
před 11 mminutami

Protesty vůči Hamásu v Gaze sílí, ten se drží spíše zpátky

Protesty Palestinců proti teroristickému Hamásu, který v Pásmu Gazy už devatenáct let vládne, nabírají na síle. Podle části tamních obyvatel mohou právě ozbrojenci za to, že Izrael obnovil vojenské operace na území enklávy. Hamás v minulosti jakoukoli formu veřejného nesouhlasu tvrdě potlačoval. Teď se zatím, až na výjimky, spíše drží zpátky.
před 41 mminutami

Jihokorejský ústavní soud odvolal z funkce sesazeného prezidenta Jun Sok-jola

Jihokorejský ústavní soud v pátek odvolal z funkce prezidenta Jun Sok-jola, kterého parlament v prosinci zbavil pravomocí kvůli vyhlášení stanného práva, informují tiskové agentury. Zatímco prezidentův právník označil rozhodnutí za zpolitizované, opozice po rozsudku hovoří o velkém vítězství lidu. Země nyní musí do dvou měsíců uspořádat nové prezidentské volby.
před 55 mminutami

Belgie skryla v obchodech cigarety, omezila jejich prodej i místa ke kouření

Belgické úřady stupňují své tažení proti tabákovým výrobkům a kouření. Od dubna v zemi platí úplný zákaz jejich prodeje ve větších obchodech, mimo jiné v supermarketech. Nově nesmějí být vůbec vystavovány tabákové produkty ani na pultech a ve výkladech. K tomu začal platit úplný zákaz kouření a vapování i venku před vstupy do veřejných budov.
před 56 mminutami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil prezident USA Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda. Reakce EU má být podle Hospodářské komory pragmatická a jednotná.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...