Počet obětí po španělských povodních přesáhl dvě stě

Události: Povodně ve Španělsku (zdroj: ČT24)

Více než dvanáct set záchranářů stále pátrá po přeživších ničivých záplav na jihovýchodě Španělska. Úřady hlásí více než dvě stě potvrzených obětí, většina je z Valencie. Vláda se zavázala pomoci s obnovou a do postižených míst posílá dalších pět set vojáků. Výstraha před velkou vodou ale dál platí i pro Katalánsko na severovýchodě země.

V úterý se prohnaly jihovýchodem Španělska nejhorší bleskové záplavy za několik dekád. Podle španělské meteorologické agentury Aemet spadl v oblasti obce Chiva nedaleko města Valencie ekvivalent ročních srážek za pouhých osm hodin.

Cesty stále blokují stovky nahromaděných aut. „Všechno je zničené, obchody, supermarkety, školy, auta, všechno je zničené,“ poznamenala obyvatelka Valencie Patricia Villarovámová. „Něco takového jsem nikdy neviděl, nikdy. Řeka se vylila, to ano, ale takhle? To jsem nikdy neviděl,“ zdůraznil další z místních obyvatel Juan Ángel Martínez.

Vojenské posily

Do záchranné mise se ve čtvrtek zapojilo více než dvanáct set pracovníků, kterým pomáhaly drony, protože části země nadále ohrožují deště, uvádí britská stanice BBC. Do postižených obcí zamířili i další vojáci, celkem jich pomáhá ve Valencii 1700.

Podle spolupracovnice ČT ve Španělsku Kateřiny Ferenčíkové mají vojáci za úkol i zajistit spojení s izolovanými místy, aby se tam dostaly základní potřeby. Týká se to devatenácti obcí a měst. „Právě teď je nejdůležitější zachránit co nejvíce životů,“ řekl premiér Pedro Sánchez, který se vypravil do zasažené oblasti.

S vyprošťovacími pracemi a zásobováním pomáhá na 13 tisíc mladých lidí, kteří se zorganizovali sami na sociálních sítích, informovala Ferenčíková s tím, že tito dobrovolníci byli ale vyzváni vládou k opatrnosti kvůli možným dalším srážkám.

Španělsko je pořád ještě v šoku, truchlí a s obavami sleduje vývoj počasí. Zároveň existuje velké množství lidí, kteří se neskutečným způsobem zmobilizovali a pomáhají tam, kde je to potřeba.
Kateřina Ferenčíková
spolupracovnice ČT
1.11.2024, ČT24

Dobrovolníci z nezasažených částí oblasti přicházejí pěšky, přinášejí vodu, potraviny a základní potřeby. Sami se organizují do úklidových čet. „Jdeme do Albalu, to je z Valencie asi dvě hodiny pěšky. Je to poslední město, o kterém víme, že ještě nedostává žádnou pomoc,“ sdělila lékařka a dobrovolnice Marta.

Pěšky musí v zasažených oblastech chodit všichni – auta už nemají, autobusy a vlaky nejezdí, protože není kudy. „Jediný, kdo projede, jsou nákladní auta záchranářů, možná přivezou trochu jídla, ale jinak musíte jít patnáct, dvacet kilometrů pěšky, abyste si koupili chleba,“ popsal situaci ve městě Picanya Rafael Lopez.

Ve městě Paiporta, kde se řeka vylila z břehů a strhávala auta, bylo dosud zaznamenáno nejméně čtyřicet úmrtí. „Všichni známe někoho, kdo zemřel. Je to noční můra,“ řekl BBC lékárník Miguel Guerrilla stojící před svou lékárnou pokrytou hustým bahnem.

Počet obětí v regionu Valencie je tak vysoký, že kapacity prostor městského soudu pro identifikaci obětí už nestačí a město proto vyčlenilo pro tento účel pavilon veletržního paláce ve Valencii. České ministerstvo zahraničí nemá informace, že by mezi mrtvými či zraněnými byli Češi.

Zprávy v 9: Velká voda odřízla Valencii od zbytku země (zdroj: ČT24)

Provizorní domovy

V některých nedostupných oblastech se lidé snažili vyprostit těla z bahna a trosek sami. Stovky Španělů zůstávají v dočasném ubytování a pomalu začínají čistit ulice a domy. Mnoho ulic je však stále neprůchodných a záchranáři nacházejí nové oběti. Bez elektřiny zůstává ve Valencii dál asi 23 tisíc domácností. Zavřené jsou i obchody.

„Jsme bez internetu, mobilního signálu, nemáme nic a myslím si, že to chvíli potrvá. I kvůli tomu, že je zřícený most a silnice zavřené,“ obává se obyvatelka postižené oblasti Natalia Pérezová. „Mám štěstí, že jsem naživu, protože vím, že mnoho lidí zemřelo. Vím, že je mnoho osob, které nevědí, kde jsou jejich blízcí,“ říká další Španělka Carmen Molinaová.

Místní média také informovala, že policie zadržela ve Valencii čtyřiašedesát lidí kvůli rabování obchodů v oblastech zasažených živlem.

„Nepříznivé počasí“ způsobené bouřkami narušuje také přílety na barcelonské letiště, uvedl poskytovatel letových navigačních služeb Enaire. V příspěvku na síti X Enaire sdělil, že situace je monitorována, a doporučuje lidem, aby si ověřili aktuální informace u své letecké společnosti. Již dříve informoval o narušení provozu na letišti Palma de Mallorca.

Nová dešťová hrozba

Španělsko ve čtvrtek zahájilo oficiální třídenní období státního smutku s vlajkami staženými na půl žerdi. Lidé také drželi minutu ticha za oběti.

Nebezpečí dalších srážek přitom trvá. Meteorologové v pátek vyhlásili v některých oblastech druhý a někde i první stupeň varování před silnými dešti. Pršet má na západě Andalusie, na severovýchodě Valencie, v Katalánsku či na Baleárách.

Druhý nejvyšší stupeň varování platí pro dva z Baleárských ostrovů – Mallorcu a Menorcu, kde se odpoledne očekávají bouřky a intenzivní deště. Tamní úřady už kvůli tomu oznámily od 14:00 uzavření parků a hřbitovů. Ve městě Jerez v Andalusii už musely být evakuovány stovky rodin kvůli zvyšujícím se hladinám řek. V obci La Torre přes noc pršelo a ulice opět pokrylo bahno, píše BBC. V jedné garáži tam utonulo osm lidí, voda je uvěznila, když chtěli ujet.

Valencie zůstává do velké míry odříznutá. Ministr dopravy Óscar Puente doufá v obnovení provozu na vysokorychlostní železnici mezi touto provincií a Madridem do dvou týdnů. Některé úseky nejsou tak poškozeny, jak se původně ministerstvo domnívalo. Skeptický byl ale ohledně příměstských vlaků do Valencie. Tři z pěti linek mají podle něj dlouhé úseky velmi poškozené a potrvá měsíce, než budou opraveny. Na zbývajících dvou by ale mohl být provoz obnoven brzy.

Regionální vláda ale čelí kritice, že úřady nevydaly varování včas a nedokázaly situaci zabránit. Agentura civilní ochrany, nasazená při národních katastrofách, vydala výstrahu až v úterý večer místního času ve 20:15, kdy už bylo několik míst ve Valencii hodiny pod vodou.

Úřady označily lijáky a záplavy za „bezprecedentní“. Experti se shodují, že ke vzniku ničivé bouře výrazně přispělo oteplení Středozemního moře. Vyšší teploty moře zesílily intenzitu bouře typu DANA, která je ve Španělsku poměrně běžná. Bilanci obětí však ovlivňuje i účinnost varovných systémů.

Bouře typu DANA často doprovází intenzivní srážky, které jsou podle španělského klimatologa Jorge Olciny srovnatelné s hurikánem v Karibiku či tajfunem v Asii. Agentura Reuters dodává, že tento typ bouří vzniká, když se masa studeného vzduchu dostane nad teplejší moře, což vede k formaci velmi vlhkého prostředí a silně nasycených mraků. Tomuto fenoménu jsou nadměrně vystaveny regiony na jihu a východě Španělska i kvůli blízkosti ke Středozemnímu moři a Atlantickému oceánu.

Experti: Ve Španělsku chybí osvěta

Některá místní média v souvislosti se záplavami poukazují i na to, že mnoho Španělů neví, jak se v takových situacích chovat, ačkoli tyto extrémní jevy mohou být kvůli klimatické krizi stále častější. Začít se podle expertů musí ve školách.

„Učili nás, co máme dělat při požáru nebo jak se chránit za vlny veder. Stále ale mnozí nevědí, co dělat a nedělat u přívalových dešťů či povodní. A to, jak jsme nyní viděli, může vést k tragédiím,“ citoval deník El Periódico experta na komunikaci o změně klimatu z madridské Nebrijovy univerzity Daniela Rodriga.

Spolupracovnice ČT Ferenčíková: Španělé jsou po povodních v šoku (zdroj: ČT24)

Na záběrech ze současných záplav jsou vidět například mladí lidé prchající zatopenými ulicemi, jak se snaží ukrýt v autech, zatímco voda stoupá. To je ale velmi nebezpečné. Na fotografiích z těchto povodní jsou vidět stovky aut nahromaděných v ulicích, která smetla velká voda.

„Bylo to jako tsunami, viděl jsem auta, jak je voda vynesla do prvního patra budov,“ popsal podle televize RTVE policista Iván García, který pomáhal ve valencijském městě Alfafar. Deník ABC napsal, že třeba v Paiportě mnozí zemřeli, protože se snažili zachránit svá auta.

Odborníci citovaní deníkem El Periódico apelují i na posílení preventivních opatření proti událostem, jako jsou přívalové deště a povodně. „Mnozí se zlobí, když požadujeme zastavení některých činností, protože se domnívají, že to narušuje jejich životy,“ uvedl Santi Segalà z katalánského meteorologického střediska. V této souvislosti zmínil příklad Spojených států, kde jsou lidé zvyklí se evakuovat před příchody hurikánů.