Je to hanba končící vlády, že místo zabezpečení Slovenska před epidemií dělala kampaň, říká Matovič

9 minut
Igor Matovič hostem Událostí, komentářů
Zdroj: ČT24

Šéf hnutí OĽaNO Igor Matovič se v sobotu stane slovenským premiérem. V čele vládní čtyřkoalice chce pracovat tak, aby Slováci získali znovu důvěru ve stát a jeho instituce. Do cesty se mu však postavila jiná velká výzva: koronavirus, který ochromil také život na Slovensku. Podle Matoviče neučinila předchozí vláda Petera Pellegriniho (Smer-SD) v boji proti nákaze žádnou větší chybu, ovšem v dobách, kdy měla zemi zabezpečit ochrannými prostředky, prý raději vedla předvolební kampaň. Igor Matovič byl hostem Událostí, komentářů, rozhovor s ním vedl moderátor Jakub Železný.

Jak se vám přebírá vláda v situaci, která je zcela bezprecedentní a nikdo ji nemohl očekávat?
Ani se neptejte. Myslím, že nikdo normální by to nechtěl zažít. Ani my, když jsme šli do předvolební kampaně, jsme neočekávali, že něco takového přijde. Čekali jsme, že budeme přebírat stát, kde lidé nedůvěřují soudům, myslí si, že zákony neplatí pro všechny stejně. Nakonec nejdeme bojovat jen proti korupci, za větší důvěru ve stát, ale jdeme bojovat proti koronaviru. To není situace, kterou bychom si přáli.

Byl jste přizván končícím premiérem Peterem Pellegrinim k některým jednáním o koronavirové krizi. Je něco, co byste v této situaci končící vládě vytkl? A co byste chtěl dělat od soboty jinak?
Nemyslím si, že by naše vláda udělala chybné kroky. Dá se jí ale vytknout to, že je udělala příliš pozdě. Například začátkem února vláda dovolila, aby ze Slovenska odletělo více než milion roušek do Číny, ale vůbec nezajistila roušky pro Slovenskou republiku. A dnes se vítězoslavně tváří, že zajistila milion roušek. Akorát se vrátilo to, co před šesti týdny odešlo.

Zdravotníci, kteří jsou v přímém kontaktu s pacienty, nemají základní ochranné prostředky. A to je hanba slovenské vlády – že v únoru raději dělala kampaň, místo aby zabezpečila Slovensko před krizí.

Podle průzkumu European National Panels, který se zabývá rozdíly mezi postoji a názory na aktuální koronavirovou situaci, Slováci oproti Čechům více panikaří, jsou pesimističtější, ale zároveň více důvěřují státnímu aparátu. Odpovídají tyto výsledky vašemu vnímání toho, jak to vnímají Slováci?
Ten průzkum jsem neviděl a nemůžu úplně přesně porovnat, jakou politiku zvolila česká vláda v porovnání s tou slovenskou. Co mně chybí – a co bychom chtěli od soboty dělat úplně jinak – je hrát s lidmi absolutně otevřenou a férovou hru. Tedy nic nezamlčovat, tvrdit, že nemocnice jsou zabezpečené ochrannými prostředky a zároveň vědět, že to není pravda.

Chceme hrát s otevřenými kartami, aby nám lidé viděli na prsty. Myslím, že pak bude i výrazně vyšší důvěra lidí ve stát a lidé se budou cítit, že jsou součástí státu. To tu 30 let chybělo a myslím, že v těchto krizových situacích je to velmi důležité.

Složitá situace je na hranicích, a to i česko-slovenských. Jak se bude podle vás vyvíjet? Respektive co uděláte pro to, aby se tam kolony netvořily?
Peter Pellegrini přislíbil, že těch informací budeme mít víc. Bohužel je nemáme. Stále jsme od informací odstřižení. Očekával jsem, že v tomto krizovém období bude výměna vlád souběžná. Neděje se to a mrzí mě to.

Informace budeme mít až od soboty a během jednoho až třech dní se budeme snažit zorientovat. Budeme se snažit přijít s úpravou současných podmínek, i přeshraniční dopravy. Abychom si nedělali naschvály, vzhledem k tomu, že situace v našich zemích je podobná.

Vaše koalice bude čtyřčlenná, v Česku máme zkušenosti s rozpory i v mnohem méně obsazených koaličních vládách. Proč by rozpory neměly být ve vaší koalici, když už dopředu některé subjekty zpochybňovaly zapojení jiných?
Jsme v zoufalé situaci. Důvěra ve stát je velmi nízká. Máme nejvyšší nedůvěru vůči policii a soudům. Před týdnem bylo 13 soudců zatčeno kvůli úplatkům. Lidé nepřicházejí k soudu s pocitem, že je soudí spravedliví soudci, ale s pochybnostmi, že možná vzal soudce úplatek a nadržuje druhé straně.

Snažil jsem se poskládat co nejširší koalici s ústavní většinou v parlamentu, abychom mohli udělat zásadní změny pro očistu soudnictví a orgánů činných v trestním řízení. Bude to určitě komplikované, ale udělám všechno pro to, abychom si rozuměli a ty zásadní změny mohli udělat.

Ve vládě bude také strana Za ľudí exprezidenta Andreje Kisky. Víme, že se ze zdravotních důvodů nezúčastnil jednání, nebude ve vládě a nebude ani poslancem. Jaké máte zprávy o jeho zdravotním stavu a o budoucích plánech?
Zprávy mám ty, které byly v médiích. Ještě než to oznámil, kontaktoval mě i osobně. Děkuji mu za to, že nám pomohl ve volbách ukončit činnost této mafiánské vlády. Držím mu palce. Hlavně, aby mu sloužilo zdraví. Myslím, že to není nic kritického, ale v současném zdravotním stavu si asi netroufal bojovat ve stranické policie.

Všichni premiéři i prezidenti našich dvou zemí se vždy shodují v mimořádnosti našich vztahů. Budou i pro vaši vládu prioritou vztahy mezi Českem a Slovenskem?
To byla úplně zbytečná otázka – samozřejmě že ano. Jsme si nejbližší a nejbližší si i zůstaneme.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ruské rakety zabily v Kryvém Rihu čtyři lidi, drony mířily na Charkov

Při ruském raketovém útoku na Kryvyj Rih v Dněpropetrovské oblasti ve středu zemřeli čtyři lidé, další tři se zranili, informuje ukrajinská agentura Ukrinform. Po útoku podle místních úřadů vypukl požár. Rusko už dříve v noci podle letectva bránící se země na Ukrajinu vyslalo 74 dronů. Protivzdušná obrana podle něj sestřelila více než čtyřicet z nich, dvě desítky nedosáhly cíle. Rusové zase tvrdí, že zničili 93 ukrajinských dronů.
10:33Aktualizovánopřed 13 mminutami

Tesle klesl odbyt o více, než se čekalo

Americké automobilce Tesla, kterou vede miliardář Elon Musk, v prvním čtvrtletí klesl odbyt o třináct procent na 336 681 vozů, oznámila ve středu firma. Propad je výraznější, než se čekalo. Vedle slabšího zájmu o nabízené elektromobily se na tom podle analytiků mohly podepsat i výzvy k bojkotu kvůli Muskově působení v administrativě prezidenta Donalda Trumpa.
před 1 hhodinou

Hasiči v Myanmaru vytáhli z trosek živého muže. Počet obětí přesáhl tři tisíce

Záchranáři vytáhli z trosek hotelu v myanmarském hlavním městě Neipyijto živého šestadvacetiletého muže, informovaly agentury AP a AFP. Naděje na nalezení dalších přeživších pět dní po ničivém zemětřesení ovšem slábne a záchranáři vyprošťují hlavně mrtvé. Počet obětí v Myanmaru přesáhl tři tisíce, uvádí Reuters a AP s odvoláním na tamní a čínská média. Myanmarská junta vyhlásila v rámci usnadnění pomoci po katastrofě dočasné příměří s místními povstalci.
12:05Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Palestinci hlásí devatenáct mrtvých po izraelském úderu na budovu UNRWA

Úřad palestinské civilní obrany napojený na teroristické hnutí Hamás ve středu oznámil, že při izraelském úderu na zdravotnickou kliniku Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) na severu Pásma Gazy přišlo o život nejméně devatenáct lidí. Izraelská armáda krátce nato oznámila, že v místě podnikla údery proti teroristům z hnutí Hamás.
08:35Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Maďarsko hodlá opustit Mezinárodní trestní soud, píše RFE/RL

Maďarsko se rozhodlo opustit Mezinárodní trestní soud (ICC), informuje Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) s odvoláním na diplomatické zdroje v Maďarsku. Informace se objevila v den, kdy izraelský premiér Benjamin Netanjahu zemi navštíví, navzdory zatykači, který na něj vydal ICC kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů a zločinů proti lidskosti v Pásmu Gazy.
10:33Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Trump nechal Waltze ve funkci, aby nepřiznal chybu, píše WSJ

Americký prezident Donald Trump na veřejnosti hájil svého poradce pro národní bezpečnost Mikea Waltze po úniku utajovaných informací přes aplikaci Signal, ale v zákulisí zvažoval, zda ho má vyhodit, napsal deník The Wall Street Journal (WSJ). Trumpovi vadilo, že Waltz měl číslo na šéfredaktora časopisu The Atlantic, zároveň nechtěl vyhazovat své blízké spolupracovníky nedlouho po začátku svého mandátu, podobně jako to bylo během jeho prvního funkčního období.
před 5 hhodinami

Miska vah se v Súdánu obrací, zemi ale hrozí rozpad

Súdánská armáda (SAF) koncem března po dvou letech osvobodila hlavní město Chartúm. Někteří experti hovoří o bodu zvratu, jiní ale varují, že válka není u konce. Podle analytika Jana Havlíčka hrozí africké zemi rozpad. Povstalecké Jednotky rychlé podpory (RSF) podporují podle USA i odborníků Spojené arabské emiráty. Súdánská vláda stát žaluje u Mezinárodního soudního dvora kvůli podílu na genocidě. Abú Dhabí to popírá.
před 5 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá některé pražské zaměstnance na částečně placené volno

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na částečně placené volno na základě překážek v práci. Médium totiž neobdrželo Kongresem vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...