Pověst šaška je výhodou i nevýhodou, míní Matovič a mluví o „babišovském úspěchu“

23 minut
Rozhovor s vítězem voleb Igorem Matovičem
Zdroj: ČT24

Žil si pohodlný a úspěšný podnikatelský život, korupce ho ale přiměla vstoupit do politiky. Tak svou cestu popisuje Igor Matovič, jehož hnutí OĽaNO zvítězilo ve slovenských volbách a ukončilo dominanci Smeru. Pověst šaška je podle něj nevýhodou i výhodou – může totiž jen překvapit. Vítězství ve volbách Matovič popisuje jako „babišovský úspěch“ a mluví o poslední šanci na opravu základů slovenského státu.

Matovičovo hnutí OĽaNO nepatří na slovenské politické scéně mezi nová uskupení. Lídr vysvětluje, proč se před lety rozhodl vstoupit do politiky: „Žil jsem si pohodlný a dost úspěšný podnikatelský život. Dlouhé roky jsem platil nejvyšší daně ze všech živnostníků na Slovensku, ale zároveň mě velmi mrzelo, že peníze potom končí na nějakých kyperských účtech,“ popisuje Matovič s tím, že nastavuje zrcadlo zkorumpovaným politikům.

Vítězství ve volbách je pro něj obrovské zadostiučinění. „Byl to těžký boj a my jsme bojovali s vládní mafií ještě dřív, než to bylo populární. Byl jsem první, kdo se odvážil postavit Robertu Ficovi a Robertu Kaliňákovi, nazývat je pravým jménem, nazývat je zloději,“ podotýká vítěz voleb. Veřejnost podle něj cítila, že si OĽaNO v kampani na nic nehrálo.

Právě na to prý doplatily některé nové strany – měly spoustu vzletných slov, ale skutky žádné, míní Matovič. „U nás lidé viděli, že sice nejsme noví, ale naše činy byly upřímné a s korupcí jsme bojovali,“ usuzuje.

„Nakonec jsme první, co naděláme. Lidé nám dali důvěru a je třeba s ní nakládat odpovědně. Uvědomuji si, že je to velmi silný mandát,“ připouští lídr vítězného hnutí, pro nějž je boj s korupcí naprostou prioritou.

Babišovský úspěch

Matoviče dle jeho vyjádření mrzí, že se do Národní rady nedostala koalice Progresívne Slovensko a Spolu - občianska demokracie (PS/Spolu), které mandáty ve sněmovně utekly o pouhé čtyři setiny procenta, a také Kresťanskodemokratické hnutie. „Je to jedenáct procent hlasů lidí, kteří chtěli mít své zastoupení, byli na správné straně barikády, ale zastoupení nemají,“ konstatuje.

V případě svého hnutí Matovič mluví o „babišovském úspěchu“. Naráží tím na rychlý zisk důvěry voličů, kterého se mu podařilo dosáhnout během tří měsíců kampaně. Hnutí OĽaNO předvídaly průzkumy zkraje kampaně zisk jednotek procent hlasů, nakonec jim ale hlas odevzdala čtvrtina voličů.

Matovič zdůrazňuje také téměř půl milionu preferenčních hlasů, které osobně dostal. To ho dle jeho slov obrovsky zavazuje vůči veřejnosti a pomáhá zodpovědět otázku, jestli by měl být premiérem právě on.

Pověst šaška je prokletí i požehnání

Šéf vítězného hnutí má na Slovensku pověst svérázného politika, který budí pozornost osobitými akcemi a provokacemi. Aby například před deseti lety upozornil na imunitu poslanců, zaparkoval svůj vůz na frekventovaném přechodu v centru Bratislavy. „Moje největší nevýhoda je ta, že mě mnoho lidí považuje za šaška. Zároveň je to ale moje největší výhoda, protože můžu příjemně překvapit,“ shrnuje Matovič.

Za výhodu považuje také to, že jeho hnutí funguje pouze z veřejných peněz, například z příspěvků na volby, činnost či mandáty. „Dary, které dostáváme, vracíme každému na účet, protože nechceme být nikomu zavázaní,“ zdůrazňuje.

Při koaličních jednáních chce postupně oslovit Borise Kollára (Sme rodina), Richarda Sulíka (Sloboda a solidarita) a Andreje Kisku (Za ľudí). „Koalice se teoreticky dá sestavit ze tří stran, chtěl bych se ale pokusit o ústavní většinu,“ potvrzuje Matovič záměr prosadit kupříkladu justiční změny. Dále chce mimo jiné zavést hmotnou odpovědnost politiků.

Jde podle něj o možná vůbec poslední šanci opravit základy slovenského státu. Pokud prý koalice selže, mafie by se mohla vrátit. „Hydra, která rozkradla stát, udělá vše pro to, aby nás rozložila, aby nás zbavila moci, aby mohli vládnout znovu. Potom by se už pojistili tak, aby moc nikdy neztratili,“ obává se Matovič.

Podle svých slov touží po tom, aby Slováci v budoucnu chodili volit s radostí a proto, že se cítí být součástí státu, nikoliv proto, aby svým hlasem bojovali proti korupci. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Putinova válka je genocidní, Ukrajinci nemají, kam couvnout, upozorňuje historik

Rusku jde o likvidaci ukrajinské státnosti a identity, připomněl po ruském útoku na Sumy historik David Svoboda. Ukrajinci proto nemají, kam couvnout, dodal v Událostech, komentářích, které moderoval Daniel Takáč. Bezpečnostní analytik Milan Mikulecký podotkl, že útok kazetovou municí v zastavěné oblasti je mimo jakákoliv civilizační pravidla. Podle bývalého vyšetřovatele mezinárodního tribunálu v Haagu Vladimíra Dzura by mohlo jít o válečný zločin.
před 2 mminutami

Birmingham kvůli stávce popelářů zavalily odpadky. Pomoci mají armádní experti

Kvůli více než měsíc trvající stávce popelářů v britském Birminghamu povolala vláda armádní plánovače, aby pomohli s úklidem všudypřítomných odpadků. Informovala o tom stanice BBC či web deníku The Guardian, podle nějž se v ulicích města dosud nahromadilo přes sedmnáct tisíc tun odpadu.
před 10 mminutami

Zabaví nám mešity, bojí se protestující muslimové v Indii

Indie zažívá vlnu protestů a zatýkání kvůli plánu vlády upravit dohled nad darovaným muslimským majetkem a dosadit do správních rad nemuslimy. Změnu zákona odsouhlasila začátkem dubna dolní komora parlamentu. Indická lidová strana (BJP) premiéra Naréndry Módího tvrdí, že chce zabránit korupci a údajnému „pozemkovému džihádu“. Muslimové se obávají sporů, zabavování a demolice nemovitostí.
před 27 mminutami

Voják se dobrovolně vzdal Ukrajincům, ruský soud mu vyměřil 15 let

Vojenský soud na ruském ostrově Sachalin poslal na patnáct let do vězení vojáka za to, že se dobrovolně vzdal ukrajinským ozbrojeným silám. S odvoláním na své zdroje to v úterý napsal ruský portál Kommersant, který upozornil, že to je první známé odsouzení za dobrovolné vzdání se nepříteli za současné ruské vojenské agrese vůči Ukrajině. Muž podle webu vinu odmítl.
před 1 hhodinou

Rusku bychom se měli ubránit i bez Američanů, říká polský exgenerál Kraszewski

Vytvářet silná regionální spojenectví a v příštích letech nepolevovat ve zbrojení je podle brigádního generála ve výslužbě a bývalého šéfa polské národní bezpečnostní rady Jarosława Kraszewského receptem na věrohodné odstrašení Ruska. Tvrdí, že v krajním případě jsou země východního křídla NATO schopné se agresi ubránit i bez amerických vojáků. Do budoucna počítá s ještě masivnějším nasazením bojových dronů, jejichž vývojem a výrobou se po odchodu z armády v roce 2019 zabývá.
před 1 hhodinou

„Beru prášky, spím, nic neslyším.“ Psychiatrická péče na Ukrajině čelí náporu

Na Ukrajině během plnohodnotné ruské invaze podle lékařů, se kterými hovořila agentura AFP, evakuovali z psychiatrických zařízení tisíce pacientů. V zemi byli už před válkou, boje a devastace pak vyvolaly rozsáhlou krizi duševního zdraví – mezi vojáky i civilisty, píše AFP. Týká se to i Olhy Klimovové, která během ruských nočních útoků usíná na přeplněném psychiatrickém oddělení daleko od domova.
před 2 hhodinami

Trumpova vláda pozastavila Harvardu federální granty

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v pondělí pozastavila federální granty pro Harvardovu univerzitu v celkové výši 2,3 miliardy dolarů (51 miliard korun). K tomuto kroku přistoupila poté, co se renomovaná vzdělávací instituce vzepřela požadavkům Bílého domu. Informovala o tom agentura Reuters.
06:02Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sucho na východě a povodně na západě. Vyšla zpráva o evropském klimatu

Loňský rok byl pro Evropu nejteplejším v historii s rekordními teplotami na téměř polovině kontinentu a s rozsáhlými záplavami zejména v jeho západní části. Ve zprávě o stavu klimatu v Evropě to v úterý uvedla meteorologická služba Evropské unie Copernicus.
05:50Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...