Agentury Reuters a AP s odvoláním na libanonský Červený kříž informovaly, že izraelský vzdušný úder zabil nejméně jednadvacet lidí ve vesnici Ajtú v severním Libanonu. Podle libanonského ministerstva zdravotnictví je zraněno osm dalších lidí. Má jít o vůbec první úder v oblasti s převážně křesťanským obyvatelstvem. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mezitím prohlásil, že jeho země bude bez milosti pokračovat v pozemních operacích i vzdušných úderech na celém území Libanonu, kde bojuje s teroristickým hnutím Hizballáh. Izraelská armáda v pondělí vyzvala k evakuaci obyvatele dalších 25 vesnic na jihu země.
Izraelský úder zabil podle Červeného kříže jednadvacet lidí na severu Libanonu
Útok měl údajně mířit na jednoho z velitelů Hizballáhu. Podle zdroje agentury AFP úder zasáhl dům, kde bydleli lidé, kteří přišli do oblasti z jihu Libanonu, kde Izrael provádí pozemní operaci proti šíitské teroristické organizaci. Na místě vypukl požár.
Armáda židovského státu uvádí, že za uplynulý den zasáhla dvě stě cílů, které podle ní souvisely s Hizballáhem, a zabila desítky příslušníků tohoto hnutí. Hizballáh mezitím uvedl, že odpálil další salvu raket proti vojenským zařízením v severním a středním Izraeli, podle Jeruzaléma se většinu střel podařilo zneškodnit.
„Budeme pokračovat bez milosti v útocích na Hizballáh ve všech částech Libanonu včetně Bejrútu,“ prohlásil Netanjahu při vystoupení na základně, kde dron vyslaný teroristickým hnutím v neděli zabil čtyři vojáky.
Úder na vojenskou základnu jižně od přístavního města Haifa na severu Izraele zabil čtyři vojáky a dalších pět desítek zranil. Šlo o jeden z nejzávažnějších útoků na území Izraele za více než rok přeshraničního konfliktu s Hizballáhem, který ovšem razantně zesílil až v minulých týdnech. Proč dron vletěl desítky kilometrů do izraelského území, tamní úřady vyšetřují.
V izraelských médiích se v reakci na nedělní dronový útok objevují názory, že existuje i něco jako „achillova pata“ izraelské armády a například ministr obrany Jo'av Galant při návštěvě zasažené základny zmínil, že je potřeba řešit, jak těmto situacím předcházet, uvedl zpravodaj ČT z Tel Avivu Václav Černohorský.
Útok na základnu u Haify
V pondělí Hizballáh oznámil, že zaútočil na námořní základnu poblíž Haify a také na kasárna u pobřežního města Netanja severně od Tel Avivu. Íránem podporované hnutí v prohlášení podle AFP uvedlo, že je „připraveno bránit svou zemi“, když se nyní již ocitlo v otevřené válce s Izraelem.
Armáda židovského státu informovala, že Hizballáh odpálil na oblast Haify zhruba deset raket. Většinu z nich údajně zachytila protivzdušná obrana, jedna měla dopadnout na volné prostranství. V další zprávě armáda hlásí, že sestřelila také dva drony, které se k Izraeli blížily ze Sýrie, a to ještě před jejich vstupem nad izraelské území.
Hizballáh začal ostřelovat severní Izrael loni 8. října, den po šokujícím útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na jihu židovského státu. Od té doby se s izraelskou armádou ostřelují přes hranici téměř denně. V září Izrael výrazně zintenzivnil bombardování jihu Libanonu, ale také Bejrútu a dalších míst, kde podle armády cílí na pozice Hizballáhu a jeho členy včetně nejvyššího vedení. Od října pak izraelská armáda zahájila také pozemní operaci v libanonském pohraničí.
Libanonské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že od začátku konfliktu loni v říjnu zemřelo v zemi 2309 lidí a 10 782 bylo zraněno. Většina obětí připadá na období od druhé poloviny září, kdy Izrael výrazně zesílil své údery na Libanon. V neděli ministerstvo zaznamenalo tři mrtvé a 48 zraněných při izraelských úderech.