Izraelský úder v Chán Júnisu zabil devět dětí místní lékařky, píše BBC

Izraelský letecký útok zabil devět z deseti dětí lékařky ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Oznámil to v sobotu podle serveru britské veřejnoprávní vysílací společnosti BBC místní špitál, v němž matka dětí pracuje. Jedno z jejích dětí a manžel byli zraněni, ale přežili, uvedla Násirova nemocnice. Útok podle ní zasáhl dům lékařky.

Mluvčí místní civilní obrany Mahmúd Basal agentuře AFP řekl, že při pátečním úderu zahynulo devět dětí palestinského lékařského páru Hamdího a Aly Nadždžárových. Těla dětí byla převezena do nemocnice, některá ohořelá.

Izraelská armáda pouze potvrdila, že jedno z jejích letadel zasáhlo několik osob podezřelých z provádění operací z budovy v blízkosti jednotek izraelské armády. Tvrzení týkající se smrti civilistů armáda přezkoumává.

Graeme Groom, britský chirurg, který v nemocnici operoval přeživšího 11letého chlapce, BBC řekl, že je nesnesitelně kruté, že matka, která strávila roky péčí o děti jako pediatrička, přišla při jediném raketovém útoku o téměř všechny své děti.

V obecném prohlášení izraelská armáda v sobotu uvedla, že za poslední den zasáhla více než sto cílů v Pásmu Gazy. Místní ministerstvo zdravotnictví, ovládané teroristickým hnutím Hamás, uvedlo, že izraelská armáda za 24 hodin do sobotního poledne zabila nejméně 74 lidí.

Zadržovaní Palestinci coby živé štíty

Agentura AP s odvoláním na svědectví několika Palestinců a izraelských vojáků uvedla, že izraelská armáda používá při vojenských operacích některé zadržované Palestince jako živé štíty a posílá je do budov či tunelů v rámci pátrání po nastražených výbušninách či ozbrojencích. Palestinská agentura Wafa tvrdí, že sobotní údery v Pásmu Gazy zabily nejméně 21 lidí. Izraelské letectvo prý zaútočilo i na takzvanou humanitární zónu v oblasti Mavásí. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Izraelský důstojník řekl agentuře AP pod podmínkou zachování anonymity, že téměř každá jednotka takto Palestince používala, přičemž rozkazy k tomu přicházely od velitelů. Palestinec Ajmán Abú Hamadán agentuře řekl, že loni v létě byl izraelskými vojáky po dobu 17 dní nucen vstupovat do prohledávaných budov oblečen ve vojenské uniformě a s miniaturní kamerou připevněnou na čele.

AP získala svědectví sedmi Palestinců a dvou izraelských vojáků. O využívání Palestinců jako živých štítů dlouhodobě informují i izraelské lidskoprávní organizace, včetně těch, které zaznamenávají svědectví izraelských vojáků a důstojníků.

Podle některých svědectví se praxi přezdívá „komáří protokol“, přičemž komáry jsou míněni Palestinci. Stručné příkazy jako „přivést komára“ velitelé dávali mimo jiné přes rádiové spojení, uvedl jeden z izraelských vojáků. V některých případech byli použití již zadržení Palestinci, v jiných případech byli Palestinci zadrženi za tímto účelem. Agentura AP tvrdí, že existují případy, kdy Palestinci nucení k této praxi zahynuli.

Izraelská armáda podle AP uvedla, že se drží zákazu využívání civilistů při vojenských operacích a že prověřuje údajné případy této praxe. Izraelský nejvyšší soud v roce 2005 používání lidí jako lidských štítů při vojenských průzkumných operacích zakázal.

Izrael údajně útočil na humanitární zónu

Palestinci tvrdí, že nejméně dvanáct lidí v sobotu zahynulo při izraelské tankové palbě v oblastech měst Chán Júnis a Rafáh v jižní části Pásma Gazy. Útok izraelského letectva v takzvané humanitární zóně v oblasti Mavásí prý zabil nejméně pět lidí a přibližně padesát dalších zranil. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.

Humanitární zóny jsou oblasti označené Izraelem jako bezpečné, do kterých se podle izraelské armády mají stahovat obyvatelé z bojových zón Pásma Gazy.

V říjnu 2023 zahájil Izrael v Pásmu Gazy vojenskou ofenzivu v reakci na útok teroristického hnutí Hamás a jeho spojenců, při němž ozbrojenci na jihu Izraele zabili na dvanáct set lidí a dalších 251 jich unesli jako rukojmí. Od počátku války bylo při izraelských útocích podle ministerstva zdravotnictví spravovaného teroristy z Hamásu zabito nejméně 53 822 Palestinců, píše agentura AFP. Tvrzení nelze ověřit.

Od 18. března, kdy izraelská armáda po několikatýdenním příměří obnovila svou ofenzivu v Pásmu Gazy, údajně zahynulo 3673 Palestinců. Přibližně devadesát procent obyvatelstva Pásma Gazy v důsledku bojů uprchlo ze svých domovů, v mnoha případech byly velké skupiny Palestinců vysídleny opakovaně.

Načítání...