Izraelci mohutně protestovali proti justiční reformě, která by oslabila nejvyšší soud

Protestu proti plánu izraelské vlády prosadit soudní reformu kritizovanou jako nedemokratickou se v pondělí v Jeruzalémě podle organizátorů účastnilo asi 100 tisíc lidí, podle nezávislých odhadů činil počet účastníků demonstrace u sídla parlamentu 70 tisíc až 80 tisíc lidí. Informuje o tom zpravodajský web The Times of Israel. Menší protesty od rána pokračovaly také v dalších izraelských městech; v Tel Avivu demonstranti krátce zablokovali hlavní vjezd na letiště. Ve výboru izraelského parlamentu, který příslušné reformy projednával, se mezitím podle agentury Reuters strhla hádka mezi poslanci.

Navrhovaná reforma by pravicovému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi zajistila větší kontrolu nad justiční mocí. „V Izraeli se soudci vybírají panelem, který má devět členů, z toho pět jsou právníci nebo soudci. (…) Izraelská vláda říká, že to je špatně, že tam chybí veřejný kontrolní prvek v podobě parlamentu,“ přibližuje zpravodaj ČT v Izraeli David Borek, jak by se změnil proces jmenování soudců.

Kontroverznějším bodem reformy podle něj je vládní návrh, který omezí možnost nejvyššího soudu prověřovat uměřenost zákonů. A vůbec nejspornější částí novely je snaha kabinetu zjednodušit možnost, jak parlamentní většina může přehlasovat verdikt nejvyššího soudu. Borek upozorňuje, že v Izraeli tato instituce zastává velmi významnou roli – jako by se v Česku spojil Nejvyšší, Nejvyšší správní a Ústavní soud.

„Samozřejmě to znamená, že se dramatickým způsobem mění poměr sil mezi justiční, legislativní a exekutivní mocí,“ konstatuje blízkovýchodní korespondent.

Ústavní výbor izraelského parlamentu v pondělí poslal k prvnímu čtení na plénu první část sporné reformy. Podle agentury Reuters mělo jednání výboru bouřlivý začátek, při němž byli z místnosti za pokřiku „hanba“ vykázáni nejméně tři opoziční zákonodárci.

Opoziční poslanec Naor Shiri protestoval ve výboru, strhla se hádka mezi zákonodárci
Zdroj: Maayan Lubell/Reuters

Šéf Mossadu varuje před diktaturou

Na transparentech demonstrantů v Jeruzalémě jsou vidět nápisy jako „Zachraňte izraelskou demokracii“ a na silnicích vedoucích do města se tvoří dopravní zácpy, jelikož se na místo sjíždějí tisíce dalších lidí, píší The Times of Israel. Na demonstraci již promluvila řada představitelů opozice, včetně jejího lídra, expremiéra Jaira Lapida. „Nebudeme zticha,“ vyzval. „Nebudeme zticha, zatímco ničí vše, co je nám drahé a svaté,“ zdůraznil.

„Mám strach o budoucnost svých tří vnoučat. Bude to diktatura jako v Maďarsku nebo Polsku,“ řekla listu The Times of Israel 74letá Etty Passová, která na demonstraci dorazila sama.

Zpravodaj ČT Borek o uznání devíti osad na Západním břehu a o protestech proti reformě (zdroj: ČT24)

„Nemám v práci dovolenou, ale bylo pro mě důležité přijít,“ uvedla Tahel, pracující matka z Herzlije u Tel Avivu. Na demonstraci přijela se dvěma dětmi a manželem. Podobně jako mnoho dalších rodičů se rozhodla v pondělí neposlat své děti do školy, aby je mohla vzít na protest v Jeruzalémě.

Někdejší šéf izraelské tajné služby Mossad Tamir Pardo řekl, že by rozsáhlé reformy posunuly Izrael směrem k diktatuře. Podle něj se navrhované reformy „zpronevěřují základním hodnotám“ Izraele, jejichž obrana stála životy mnoha vojáků.

Netanjahu chce omezit „aktivistické soudce“

Netanjahu je souzen kvůli podezření z korupce, které odmítá. Tvrdí, že legislativní změny jsou nutné k omezení aktivistických soudců, kteří překročili své pravomoci a zasahují do politiky.

Kritici naopak míní, že reformy mohou oslabením role soudců omezit demokratické principy v Izraeli a zajistit vládě neomezenou moc. S varováním kromě opozice přišly také izraelské banky a technologický sektor, podle nichž může reforma ohrozit občanské instituce, které přispívají k prosperitě země.

V neděli večer izraelský prezident Jicchak Herzog v televizním projevu vyzval k nalezení shody a řekl, že rozhořčení způsobilo, že se Izrael ocitl na pokraji „ústavního a sociálního kolapsu“.

Americký prezident Joe Biden vyzval Netanjahua k dosažení shody před prosazením dalekosáhlých změn a v komentáři, který v neděli zveřejnil deník The New York Times, zdůraznil, že nezávislé soudnictví je jedním ze základů americké a izraelské demokracie.