Libanonské teroristické hnutí Hizballáh potvrdilo smrt nejvyššího vůdce skupiny Hasana Nasralláha při izraelském vzdušném útoku v Bejrútu. Jeruzalém doufá, že Hizballáh nyní změní chování, armáda je však připravena na další eskalaci včetně pozemní operace, zdůraznil mluvčí. Podle íránských médií zahynul v Bejrútu i zástupce operačního velitele revolučních gard Abbás Nilforúšán. Izrael zabil také šéfa místní sítě palestinského teroristického hnutí Hamás v Sýrii Ahmeda Muhammada Fahada, tvrdí armáda. Sirény varující před vzdušnými útoky se rozezněly na severu židovského státu, kam Hizballáh opět vypálil rakety.
Izrael doufá, že se likvidací Nasralláha vyhne pozemní operaci
Teroristické hnutí v reakci uvedlo, že bude pokračovat v boji proti Izraeli. Podle poslední bilance libanonského ministerstva zdravotnictví při páteční sérii mohutných vzdušných útoků Izraele na jižním předměstí Bejrútu přišlo o život nejméně 33 lidí a dalších více než 190 bylo zraněno.
Podle reportéra zahraniční redakce ČT Jakuba Szántó Izrael nejspíš k útoku použil leteckou munici určenou k boření bunkrů. Nálože pak vybuchují až několik metrů pod zemí. „Pomocí těchto specifických a velice drahých zbraní se evidentně podařilo zasáhnout nejvyšší velení Hizballáhu,“ podotkl novinář.
„Útok byl proveden ve chvíli, kdy se nejvyšší představitelé Hizballáhu sešli ve svém velitelství, aby koordinovali teroristické aktivity proti občanům Státu Izrael,“ sdělila izraelská armáda. Ta tvrdí, že sídlo Hizballáhu bylo legitimním cílem podle mezinárodního práva. Izraelský ministr obrany Jo'av Galant v projevu zdůraznil, že Izrael nebojuje s libanonským lidem.
Libanonská vláda na mimořádném zasedání rozhodla o vyhlášení státního smutku, bude trvat od pondělí do středy. Premiér Nadžíb Mikátí také vyzval libanonské strany k jednotě.
Boje proti Hizballáhu nekončí
Vojenská operace s cílem zabít Nasralláha podle armády nesla název „Nový pořádek“. Náčelník generálního štábu izraelské armády Herci Halevi prohlásil, že Izrael dostihne každého, kdo vyhrožuje židovskému státu nebo jeho občanům. „Tím nástroje v našem arzenálu nekončí. Vzkaz všem, kdo ohrožují občany Státu Izrael, je prostý: ‚Budeme vědět, jak je dostat,‘“ řekl Halevi.
„Nasralláh patřil mezi největší nepřátele Izraele všech dob,“ uvedl mluvčí izraelské armády Daniel Hagari. Podle něj však boje proti Hizballáhu nekončí, protože hnutí má další kapacity. Nejmenovaný vysoce postavený izraelský činitel nicméně řekl už v pátek novinářům, že Jeruzalém doufá, že se díky likvidaci vedení skupiny vyhne zahájení pozemní operace v Libanonu, píše server Times of Israel.
Nejvyšší íránský duchovní vůdce Alí Chameneí byl po útoku v Bejrútu převezen na bezpečné místo v Íránu, kde platí zvýšená bezpečnostní opatření, sdělily agentuře Reuters dva představitelé blízkovýchodního regionu informovaní o krocích Teheránu.
Brutální vzkaz, hodnotí zpravodaj
Nasralláh vedl Hizballáh více než tři desetiletí. „Je to průlom a je to další, nejzásadnější a pokořující úder zasazený Hizballáhu, který nyní čelí ofenzivě, jakou nezažil, v posledních dvou týdnech. Jedenáct měsíců Hizballáh praktikoval omezenou válku, ve které ostřeloval izraelské severní pohraničí v solidaritě se svými palestinskými bratry v Gaze, tedy s hnutím Hamás. Izrael se nyní rozhodl eskalovat, ukončit neudržitelný status quo,“ hodnotí situaci blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek.
Podle zpravodaje ale smrt Nasralláha neznamená konec Hizballáhu nebo vyvěšení bílé vlajky. „Nepochybně ale úder na Bejrút a postupná likvidace vedení celé organizace je vzkazem, že doba izraelské trpělivosti skončila a že chce nebo očekává, že Hizballáh bude reagovat pružněji na návrhy ohledně příměří. Je to brutální vzkaz, kterému Hizballáh nepochybně rozumí,“ podotkl Borek.
Spolu s Nasralláhem přišel o život podle Jeruzaléma také šéf Hizballáhu pro operace na jižní frontě Alí Karakí a další velitelé. Ti se podle armády v okamžiku úderu nacházeli v hlavním ústředí Hizballáhu, které bylo umístěno pod obytnými budovami na bejrútském předměstí Dahíja, které je baštou hnutí v libanonském hlavním městě. Karakí se stal terčem izraelského úderu v Bejrútu už na začátku týdne, ale Hizballáh tehdy prohlásil, že útok přežil.
Společenský vliv Hizballáhu
Teroristická síť sponzorovaná a podporovaná Íránem má v Libanonu velkou moc. „Hizballáh je velice organizovaná společenská struktura, která kromě vojenské roviny má i rovinu politickou a společenskou a do značné míry reprezentuje velkou část šíitského obyvatelstva Libanonu. Šíité tvoří něco přes 1,5 milionu obyvatel. Část této demografické skupiny bere Hizballáh jako svého zástupce,“ upozornil Borek.
Podle zpravodaje nyní bude muset Hizballáh nahradit velitele, ale také obhájit před libanonskou společností „fiasko“ z posledních dnů a to, že na Bejrút dopadají izraelské rakety.
Hizballáh má nyní v libanonské vládě národní jednoty dva ministry, v zemi je ale zároveň polarizačním aktérem, poznamenal Jan Daniel z Ústavu mezinárodních vztahů. „Velká část libanonské politiky se definuje tím, jestli stojíte na straně Hizballáhu, nebo proti němu. A velká část společnosti se staví proti Hizballáhu jako aktérovi, který nerozhoduje demokraticky. Nechci říct, že do určitě míry si uzurpoval veškerou moc v Libanonu, ale stal se důležitým hráčem i kvůli tomu, že je schopen používat násilí proti svým politickým oponentům,“ říká expert.
Domovy opustily statisíce lidí
Předměstí libanonské metropole zasáhla další vlna izraelských náletů v sobotu brzy ráno, reportovala agentura Reuters. Svědci podle ní slyšeli před úsvitem více než dvacet náletů. Izrael útočil také na cíle v údolí Bikáa na východě země.
Tisíce Libanonců opustily své domovy v jižním Bejrútu a shromáždily se na náměstích či v parcích v centru města nebo na mořském pobřeží; nad jihem metropole je vidět stoupající dým, píše Reuters. O rozsahu škod zatím nejsou informace.
„Hizballáh strategicky rozmístil zbraně v civilních oblastech, čímž ohrozil libanonské civilisty ve snaze ublížit izraelským civilistům,“ uvedla izraelská armáda. „Válčíme s Hizballáhem, nikoli s libanonským lidem,“ dodala.
Izraelské údery spustily uprchlickou vlnu. „Více než padesát tisíc Libanonců a Syřanů žijících v Libanonu nyní přešlo do Sýrie na útěku před izraelskými leteckými útoky. Více než 200 tisíc lidí je navíc vysídleno uvnitř Libanonu,“ oznámil vysoký komisař OSN pro uprchlíky (UNHCR) Filippo Grandi na síti X. Dodal, že v koordinaci s vládami obou zemí probíhají humanitární operace, včetně pomoci ze strany UNHCR.
Načítání...
Obavy z útoku na izraelskou infrastrukturu
Íránem podporovaný Hizballáh mezitím oznámil, že vypálil rakety na sever Izraele v odvetě za jeho údery na „města, vesnice a civilisty“ v Libanonu. Server The Times of Israel píše o přibližně patnácti střelách odpálených na sever židovského státu.
Izraelská armáda krátce po přistání vládního speciálu s premiérem Benjaminem Netanjahuem sestřelila raketu, která vyvolala poplach v Tel Avivu a v okolí, píše AP. Armáda tvrdí, že raketa byla vypuštěna z Jemenu, kde působí hútíové, kteří jsou spojenci Hizballáhu. Raketu se podle armády podařilo sestřelit mimo izraelský vzdušný prostor; škody ani oběti nejsou hlášené.
Nejpesimističtější prognóza podle Borka hovoří o tom, že by Hizballáh mohl najednou vypálit na Izrael tisíc až dva tisíce raket. Ty by mohly cílit na infrastrukturu včetně elektřiny, silničních uzlů, letišť, odsolovacích zařízení či sídla státních úřadů. „Pro Hizballáh to bude nyní určitě lákavá představa, otázka je, jestli jsou schopni tuto lákavou představu masivního zahlcujícího úderu na Izrael provést, když jsou sami v defenzivě a Izrael jim nedopřává oddychu,“ poznamenal novinář.
Bezpečnostní expert Miroslav Mareš z Masarykovy univerzity konstatoval, že dosavadní odvetné útoky Izrael nezasáhly nijak významně, protože je schopen svými prostředky protivzdušné obrany rakety z velké části eliminovat. Mareš připomněl také masivní vzdušný úder ze strany Íránu před několika měsíci, který rovněž nezpůsobil větší škody. „Čeho se Izrael musí obávat, to jsou útoky teroristické, a to nejen v regionu, ale možná i v širším globálním rámci,“ míní odborník.
Útok zabil šéfa Hamásu v Sýrii, tvrdí izraelská armáda
Při izraelském nočním vzdušném útoku v jižní Sýrii byl podle agentury Reuters zabit šéf místní sítě palestinského teroristického hnutí Hamás. Fahad byl podle armády zodpovědný za vedení útoků proti izraelským vojákům a dalším cílům na území Izraele, zejména prostřednictvím raketové palby na Golanské výšiny.
„Fahad byl zlikvidován v době, kdy se chystal bezprostředně provést další teroristický útok,“ uvedla podle agentury Reuters armáda. „Útok podnikly v noci nad jižní Sýrií izraelské stíhací letouny,“ dodala.
Mobilizace záložních praporů
Izraelci v sobotu oznámili, že mobilizovali tři záložní prapory, aby posílili obranu centrálního velitelství. To zodpovídá převážně za vojenskou činnost v oblasti okupovaného Západního břehu Jordánu. Podle dostupných neoficiálních informací má izraelský prapor 700 až tisíc vojáků.
Armáda rozhodnutí přijala před obdobím svátků spojených s židovským novým rokem, kdy na Západním břehu a v Jeruzalémě v minulosti často docházelo k eskalaci napětí, píše Reuters.
Násilí na Západním břehu ze strany palestinských ozbrojenců, proti nimž armáda podniká časté razie, ale i ze strany radikálních židovských osadníků vůči Palestincům za uplynulý rok prudce vzrostlo spolu s válkou v Pásmu Gazy. Tu Izrael vede proti Hamásu v odvetě za jeho brutální útok z loňského 7. října.
Armáda už dříve tento týden povolala také dvě záložní brigády k vojenským cvičením na severu země u hranic s Libanonem.