Izrael čekají volby. O osobnosti Netanjahua i legalizaci marihuany

3 minuty
Události: Izrael čekají volby, do parlamentu se může dostat rekordní počet stran
Zdroj: ČT24

Izraelci budou v úterý hlasovat v předčasných parlamentních volbách. Hlavními rivaly jsou pravicový blok vedený současným premiérem Benjaminem Netanjahuem a opozice v čele s Benjaminem Gantzem. Odhady výsledků komplikuje velký počet kandidujících menších stran. Očekává se ale, že vítěz voleb bude muset jít do koalice, jako ostatně pokaždé v dosavadní historii Izraele.

Průzkumy ukazují, že šance Netanjahuova pravicového Likudu a centristické strany Benjamina Gantze jsou mimořádně vyrovnané.

List Haarec minulý týden zveřejnil sondáž, podle které by měl Likud získat 30 křesel, Gantzova Modrá a Bílá 27. V koalici by si pak Netanjahu dokázal ve 120členném parlamentu zajistit většinu 67 křesel. Naopak podle průzkumu, který zveřejnil televizní kanál 12, dosáhne Likud na 26 křesel a Modrá a Bílá na třicet křesel. I v tomto případě se však očekává, že Netanjahu bude mít větší koaliční potenciál.

Za dvěma nejsilnějšími stranami ovšem následují desítky menších partají, kvůli nimž se výsledky voleb odhadují jen těžko. Zatím není zřejmé ani to, kolik stran dokáže překročit hranici 3,25 procenta nutnou pro vstup do parlamentu.

Referendum o Netanjahuovi

Současný premiér Netanjahu usiluje o celkem pátý a již čtvrtý po sobě jdoucí mandát, navzdory tomu, že nadále čelí korupčním kauzám. Volby jsou proto považovány hlavně za referendum o něm. Už samotná předvolební kampaň se soustředila spíše na osobnosti Netanjahua a Gantze než na obsah volebních programů.

Benjamin Netanjahu s Donaldem Trumpem
Zdroj: Carlos Barria/Reuters

Premiér se pokusil svého rivala vykreslit jako nezkušeného a sám vyzdvihoval své dlouholeté politické zkušenosti. Během kampaně stihl navštívit amerického prezidenta Donalda Trumpa i ruského prezidenta Vladimira Putina.

Slíbil také rozšíření izraelské svrchovanosti na okupovaném Západním břehu Jordánu. „Nebudu dělit Jeruzalém, nebudu evakuovat žádnou osadu a zajistím, abychom získali kontrolu nad územím západně od Jordánu,“ prohlásil. Území Západního břehu, které Izrael okupuje od války v roce 1967, by se přitom v budoucnu mělo stát součástí palestinského státu.

Dva dny před volbami se také sešel se zástupci komunity homosexuálů a transgenderových osob. „Naslouchám vám a budu za vás jednat,“ slíbil jim podle deníku The Jerusalem Post. Někteří členové komunity ale schůzku označili za pouhý politický tah - Netanjahu podle nich hlasoval proti právům homosexuálů po celých posledních deset let.

Benny Gantz je největším rivalem Benjamina Netanjahua
Zdroj: Reuters/Amir Cohen

Generál a bývalý šéf armády Benjamin Gantz se v kampani naopak snažil těžit z korupčních kauz, kterým Netanjahu v posledních letech čelí. Generální prokurátor už koncem února oznámil záměr obžalovat ministerského předsedu po volbách z úplatkářství a zneužití důvěry.

Ganzt také ostře kritizoval Netanjahuova vyjádření ohledně Západního břehu; podle něj jde o nezodpovědnou snahu získat hlasy voličů: „Myslím, že vydávat takové strategické a historické prohlášení ve volební kampani je neseriózní a nezodpovědné.“

Řadu voličů zaujal boj o legalizaci marihuany

Moše Feiglin se snažil nalákat voliče na slib legalizace marihuany
Zdroj: Corinna Kern/Reuters

Překvapením kampaně se stala strana Zehut požadující legalizaci marihuany. Její předseda Moše Feiglin se proslavil před lety, když se dožadoval práva modlit se na Chrámové hoře, kterou si nárokují muslimové. Teď na voliče zabral Feiglinův mix ultrapravice a snahy o legalizaci marihuany. „Díky legalizaci se na volném trhu objeví něco, co je méně škodlivé než cigarety a alkohol,“ hlásal předseda Zehutu v televizní diskuzi.

V Izraeli není konopí okrajovým tématem. Už několik let se pěstováním toho léčebného zabývají technologické firmy i vědci a jednu úspěšnou pěstitelskou firmu vede dokonce i bývalý premiér Ehud Barak.

Jeho příběh tak koresponduje s příběhem nadcházejících voleb: mírový proces s Palestinci se stal tématem minulosti, řadu voličů více zajímá zelený list.

Parlamentní volby se měly v Izraeli původně konat až v listopadu, loni v prosinci se ale vládní koalice rozhodla pro předčasný dubnový termín. Důvodem byla krize vyvolaná sporem o zákon o výjimkách z povinné vojenské služby pro ultraortodoxní židy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
07:00Aktualizovánopřed 22 mminutami

Chceme vidět pokrok, řekl Rubio před možnou schůzkou Ukrajiny a Ruska

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. V Turecku se setkali ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha a jeho americký protějšek Marco Rubio. USA podle něj chtějí vidět pokrok.
06:21Aktualizovánopřed 27 mminutami

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
před 1 hhodinou

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 14 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 14 hhodinami
Načítání...