Gaetz nebude usilovat o post v Trumpově administrativě

Republikán Matt Gaetz oznámil, že již nebude usilovat o funkci ministra spravedlnosti, kterou mu nabídl zvolený americký prezident Donald Trump. Rozhodl se tak po schůzkách se členy Senátu, který obsazování vlády schvaluje. Gaetzova nominace neměla mezi senátory jistou podporu. Kritice čelil i kvůli kongresovému vyšetřování ohledně nevhodného sexuálního chování a užívání drog.

„Je zjevné, že moje schválení se nespravedlivě měnilo v něco, co odvádí pozornost od důležité práce. Nelze ztrácet čas zbytečně vleklou washingtonskou roztržkou, takže odvolám své jméno z úvah o příštím ministrovi spravedlnosti,“ uvedl Gaetz na sociální síti X.

Oznámení přišlo zhruba týden poté, co Trump Gaetze do funkce navrhl. Podle amerických médií nebyl první volbou exprezidentova týmu a jeho nominace zaskočila senátory i pracovníky ministerstva spravedlnosti. Podle informací webu Politico mnozí republikáni v rozhovorech s Trumpem a jeho týmem dali v uplynulých dnech najevo, že nevidí velké šance na potvrzení Gaetzova jmenování v Senátu.

Nominovaný se ve středu sešel s několika republikánskými senátory. „Velmi si vážím nedávné snahy Matta Gaetze získat podporu,“ uvedl nastupující prezident Trump. „Vedl si velmi dobře, ale zároveň nechtěl být pro administrativu rušivým prvkem,“ pokračuje prohlášení, v němž Trump předpovídá neúspěšnému kandidátovi na ministra „skvělou budoucnost“.

Koho nyní příští šéf Bílého domu do klíčového postu nominuje, nebylo ihned jasné. Agentura AP vývoj označila za „problém v Trumpově snaze dosadit své nejvěrnější do nové administrativy“ a za krok, kterým nastupující republikánský prezident uznal míru odporu, s nímž se uvnitř vlastní strany setkali jeho vládní kandidáti s problematickou minulostí.

Neoblíbený republikán

Gaetz byl v posledních letech jedním z nejvěrnějších Trumpových stoupenců v Kongresu, podle amerických medií ale mezi svými republikánskými kolegy nebyl příliš oblíbený, mimo jiné kvůli konfliktu s někdejším předsedou Sněmovny reprezentantů Kevinem McCarthym. Jeho působení ve sněmovně také provází vyšetřování týkající se podezření ze sexuálních přečinů či užívání zakázaných drog.

Ministerstvo spravedlnosti své vyšetřování uzavřelo bez obvinění, sněmovní etický výbor ale podle médií vypracoval vlastní zprávu s nelichotivými závěry. Jistá žena podle svého právníka výboru řekla, že při divokém večírku v roce 2017 byla svědkem sexuálního styku mezi Gaetzem a sedmnáctiletou dívkou. Tato mladá žena zase podle nové zprávy televize CNN vypověděla, že měla s kongresmanem dvě „sexuální setkání“ během jednoho večera. Gaetz od počátku sex s neplnoletou popírá.

Zpráva vyšetřovací komise zatím nebyla zveřejněná a není jasné, zda se tak stane. Gaetz ihned po nominaci do vlády vystoupil ze sněmovny a etický výbor zpravidla nevydává závěry o lidech, kteří nejsou členy Kongresu.

Gaetz v nedávných volbách svůj poslanecký mandát obhájil a podle některých komentátorů by se teoreticky mohl do sněmovny vrátit nebo kandidovat v doplňovacích volbách.

Podle deníku The New York Times byla kontroverze kolem jeho jmenování pro Trumpa jistým způsobem přínosná. „Jiné Trumpovy volby do kabinetu se díky ní začaly jevit poměrně rozumné,“ napsal list. Zmínil při tom skutečnost, že Trumpův osobní právník Todd Blanche byl nominován na náměstka ministra spravedlnosti. Podle NYT je Blanche jedním z potenciálních náhradníků za Gaetze.