Evropská komise žaluje Slovensko. Neřeší podle ní dostatečně segregaci Romů ve školách

Slovensko podle Evropské komise (EK) účinně neřeší problém segregace romských dětí ve školách. Komise kvůli tomu podala žalobu k Soudnímu dvoru Evropské unie. Slovensko sice provedlo řadu legislativních reforem a snaží se o začleňování Romů, ale pokroky jsou nedostatečné, uvedla EK v prohlášení.

„Pravidla EU o rasové rovnosti přísně zakazují diskriminaci na základě etnického původu v klíčových oblastech života, včetně vzdělávání. Na Slovensku jsou však romské děti často umisťovány do zvláštních škol pro žáky s lehkým mentálním postižením. Také mnoho romských dětí, které jsou součástí hlavního vzdělávacího proudu, je často segregováno v oddělených třídách nebo školách,“ uvedla EK.

EU příslušnou směrnici přijala v roce 2000, situaci na Slovensku se EK začala věnovat v roce 2015 a v roce 2019 mu poslala odůvodněné stanovisko. Slovensko sice od té doby podle EK pokročilo, ale nedostatečně, a tak následuje žaloba.

„Je to následek toho, že se s tím léta nic nedělalo. Toto je problém, který zde přetrvává od vzniku Slovenské republiky. Ten problém tu je, intenzivně na tom pracujeme,“ řekl premiér Eduard Heger. Podle něj lze čekat při praktickém řešení celé záležitosti výraznější posun za deset či 20 let.

Názor komise potvrdil i nedávný průzkum Agentury EU pro základní práva. Na Slovensku navštěvuje 65 procent romských dětí od šesti do 15 let školy, kde jsou všichni nebo většina žáků Romové, což je o pět procentních bodů více než v roce 2016. Slovensko se tak stalo členským státem EU s nejvyšší mírou segregace Romů ve vzdělávání.

Načítání...