„Evropa bez Merkelové je možná.“ Německá média píší o odchodu kancléřky

O konci jedné éry, historickém zlomu, překvapení pro podporovatele i protivníky i jako o důstojném odchodu píší německá média o rozhodnutí kancléřky a šéfky CDU Angely Merkelové ukončit politickou kariéru. Politička oznámila, že nebude znovu kandidovat do čela strany ani obhajovat poslanecký mandát a nechce ani žádnou funkci v EU. V křesle kancléřky hodlá zůstat do příštích voleb, které proběhnou nejpozději v roce 2021.

Téma kancléřčina politického odchodu dominuje v Německu novinám i televiznímu a rozhlasovému zpravodajství. „Éra Merkelové se chýlí ke konci,“ stojí na titulní straně listu Süddeutsche Zeitung, „Merkelová končí,“ píše deník Tagesspiegel, „Merkelová už nebude předsedkyní CDU,“ oznamuje Frankfurter Allgemeine Zeitung a bulvární Bild konstatuje: „Merkelová na konci své moci“.

Anglojazyčná verze webu veřejnoprávní stanice Deutsche Welle pak vyšla s titulkem „Evropa bez Angely Merkelové je možná.“ Komentátor DW Bernd Riegert v článku naznačuje, že pro Evropskou unii je postupné stahování Merkelové novou šancí. Politička byla totiž často kritizovaná za svůj přístup k migrační politice a tlak na šetření veřejných rozpočtů.

Süddeutsche Zeitung vyjadřuje přesvědčení, že dlouholetá kancléřka na rozdíl od svých předchůdců, například Konrada Adenauera či Helmuta Kohla, dokázala zvolit vhodný okamžik pro svůj odchod. „Éra Merkelové končí. Obnova a reformace CDU mohou začít,“ uvádí list.

Také deník Kölner Stadtanzeiger oceňuje způsob, jakým se Merkelová rozhodla skončit. „Když do toho ještě něco nepřijde, končí Merkelová své působení ve funkci jako historická postava: nejen jako první žena v kancléřství, nejen jako věčná kancléřka formátu Helmuta Kohla, ale také jako první v řadě německých šéfů vlády, kdo se z úřadu stahuje z vlastního rozhodnutí, nikoli kvůli porážce ve volbách nebo skandálu,“ míní list.

Opozici zmizí terč

Dopady rozhodnutí hamburské rodačky podle německých médií nepocítí jen CDU nebo koaliční Křesťanskosociální unie (CSU), ve které může růst tlak na předsedu Horsta Seehofera; dopad má odcházení Merkelové i na vládního partnera, SPD, a stejně tak na opozici.

„Především FDP a AfD musí najít nové strategie. Přijdou totiž o hlavní protivnici,“ píše server Spiegel Online. V případě protestní a protiimigrační Alternativy pro Německo naráží na to, že tato strana velkou část svých kampaní dosud stavěla na odporu proti Merkelové, která pro ni byla symbolem otevřené migrační politiky. Nyní si AfD bude muset hledat jiné terče.

I podle liberálního týdeníku Die Zeit čtyřiašedesátiletá politička, která stojí v čele CDU od roku 2000 a v čele vlády od roku 2005, svým rozhodnutím prokázala vlastní velikost. „Je příliš neješitná, než aby se považovala za nenahraditelnou,“ podotýká.

Přestavba koalice?

Novináři deníku Straubinger Tageblatt si myslí, že Merkelová způsobila obrovské překvapení. Upozorňují, že kancléřka teď musí počítat s tím, že její moc může mizet rychleji, než by jí bylo milé. To by ji prý mohlo přivést ještě k nějakému zásadnímu kroku. „Možná nás Merkelová brzy ještě jednou překvapí,“ dokáže si představit list.

Spiegel Online upozorňuje, že není vůbec jasné, jestli kancléřka ve funkci vydrží až do roku 2021. Na stole je podle Speigelu i to, že SPD koalici opustí (zprvu do ní socialisté ostatně vůbec nechtěli vstupovat) a v Německu se nové volby uskuteční dřív než za tři roky.

Podle Süddeutsche Zeitung je ve hře i možnost, že velkou koalici povede někdo jiný než Merkelová. Za ještě pravděpodobnější má ale vznik koalice CDU/CSU se Zelenými a svobodnými demokraty (FDP), o níž se neúspěšně jednalo už po loňských parlamentních volbách.

8 minut
Politolog Jakub Eberle o odchodu Angely Merkelové
Zdroj: ČT24

Britové čekají chaotický boj o nástupnictví

Na kancléřčino rozhodnutí reagují také evropské deníky. Britský The Guardian poznamenal, že Merkelová dominovala německé politice tak dlouho, že její odchod je nutně traumatizující. „Důsledně se zasazovala za německý model sociálního tržního hospodářství, a to v době, kdy jsou zpochybňovány jeho dva pilíře, sociální spravedlnost a solidní finance,“ vyzdvihl britský list zásluhy Merkelové o ekonomickou a sociální stabilitu.

Dlouhé loučení Merkelové je podle The Times „začátkem období nestability v největší evropské ekonomice“. „Mocenský boj o nástupnictví v čele strany i vlády bude pravděpodobně chaotický,“ míní list i s poukazem na skutečnost, že záhy po ohlášené změně v čele CDU se přihlásili hned tři zájemci o nejvyšší stranický post.

Španělský deník El Mundo se domnívá, že stažení Merkelové z politiky je špatnou zprávou i pro Evropskou unii. „Merkelová není jen Německo. Společně s Francií hájí vytrvale už mnoho let ty hodnoty, které Evropu činí v demokratickém světě jedním z prostorů s největším blahobytem a pokrokem,“ píše konzervativní list.

„Její ústup je proto špatnou zprávou pro Evropskou unii, která bude v příštích letech stát před těžkými výzvami konsolidace bankovní a fiskální unie, úspěšného uzavření rozhovorů o brexitu i dynamizace institucí společenství,“ doplňuje El Mundo.

Z nepostradatelné ženy se stala psankyně, píší Švýcaři

„Bylo to vysvobození v poslední minutě,“ napsal švýcarský Tages-Anzeiger. „Nelibost, s níž se setkávala ve vlastní straně, po trpkých porážkách CSU a CDU v Bavorsku a Hesensku ještě zesílila. Angela Merkelová, během let v Unii nepostradatelná, se stala psankyní,“ komentuje Tages-Anzeiger.

Podle dalšího švýcarského listu Neue Zürcher Zeitung (NZZ) Merkelová „definitivně propásla šanci na blyštivý odchod“ tím, že dále trvá na kancléřském úřadě. „Místo toho působí její oznámení spíše jako manévr, jímž si zachrání zbylou moc co nejdéle,“ poznamenal NZZ.

Italský deník Corriere della Sera premiérku téměř oplakává. „Bude nám po Angele Merkelové smutno. Němci, kteří ji měli od roku 2005 za kancléřku, přestáli bez újmy nejhorší hospodářkou krizi století,“ připomíná italský deník, který Merkelovou popisuje jako političku se schopností učinit vždy to správné. „Nyní, když začal její soumrak, se Merkelová ukazuje jako historický gigant v tomto kousku tisíciletí,“ konstatuje Corriere della Sera.

Polský deník Gazeta Wyborcza napsal, že soumrak politické kariéry Merkelové je špatnou zprávou pro Polsko. „V Německu v novějších dějinách ještě nevládl politik tak příznivě nakloněný Polsku. Merkelová rozumí našim dějinám a dokonce se na nich podílela… Merkelová chápe vzhlížení Polska k Západu a jeho obavy z Východu. Podporovala naše evropské ambice a pomáhala překlenout rozdělení mezi novou a starou Evropou,“ zdůrazňuje Gazeta Wyborcza.

Váhání nad Seehoferem

Po ohlášeném konci kancléřky Merkelové roste tlak na předsedu Křesťanskosociální unie (CSU) Horsta Seehofera, aby také skončil ve funkci. „Angela Merkelová si dokázala vybrat cestu k odchodu z čela strany, o které rozhodla sama, to přeji také kolegovi Horstu Seehoferovi,“ řekl listu Die Welt sárský ministerský předseda Tobias Hans (CDU).

„Je možné, že také Seehofer teď rychleji přijde na to, že nastal jeho čas,“ poznamenal zase vysoce postavený činitel CSU, podle něhož Seehofer podporu ve straně ztratil už po loňských parlamentních volbách, v nichž bavorská strana stejně jako celá konzervativní unie výrazně ztratila.

O nic lépe navíc CSU nedopadla v bavorských zemských volbách v polovině října, v nichž získala 37,2 procenta hlasů, což pro ni představuje nejhorší výsledek bezmála za sedmdesát let. Za současný stav strany přitom podle 66 procent Bavorů může právě Seehofer.

Řada kolegů v řadách CDU ho navíc obviňuje, že spory, které v celoněmecké vládě CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) pomáhal rozdmýchat, výrazně přispěly také k neúspěchu křesťanských demokratů v nedělních volbách v Hesensku. Strana tam zvítězila, ale dostala jen 27 procent hlasů, což je nejhorší výsledek od roku 1966. „Katastrofa stran unie v Bavorsku a v Hesensku má především jednu příčinu: Horsta Seehofera,“ řekl listu Fuldaer Zeitung šéf hesenských poslanců CDU Michael Brand.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Řidič ve Vancouveru najel do davu, zemřelo několik lidí

Ve Vancouveru v Kanadě zemřelo několik lidí a řada dalších utrpěla zranění poté, co řidič v sobotu večer tamního času (v neděli nad ránem) najel autem do davu na pouličním festivalu. Na síti X to oznámila policie s tím, že řidiče zadržela. Okolnosti incidentu nejsou známé.
08:04Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Trump usiluje o volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem

Americký prezident Donald Trump požaduje volný průjezd amerických lodí Panamským a Suezským průplavem. Mělo by se to týkat jak vojenských, tak obchodních lodí, napsal na své sociální síti Truth Social. Trump zároveň uvedl, že požádal ministra zahraničí USA Marka Rubia, aby se touto záležitostí okamžitě zabýval.
před 2 hhodinami

Při výbuchu v íránském přístavu zemřelo čtrnáct lidí, přes sedm set osob se zranilo

Mohutný výbuch, který v sobotu zasáhl přístav u íránského města Bandar-Abbás, má čtrnáct obětí. Vzrostl také počet zraněných, íránská státní televize informovala o více než 750 lidech. Výbuch, který nastal v den třetího kola jednání o jaderném programu Teheránu mezi Spojenými státy a Íránem, podle úřadů zřejmě zapříčinily špatně skladované chemikálie. Státní televize večer uvedla, že požár dál sílí.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné

Papež František byl pohřben v bazilice Panny Marie Sněžné v Římě, oznámil Vatikán. Neveřejný obřad následoval po dopolední asi dvouhodinové mši na Svatopetrském náměstí. Pontifik zemřel v pondělí ve věku 88 let. Na rozloučení s papežem dorazila celá řada významných světových představitelů, včetně amerického prezidenta Donalda Trumpa či ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského. Česko zastupoval premiér Petr Fiala (ODS).
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Evropské zbrojovky zvyšují produkci munice, popsala Zóna ČT24

Rusko-ukrajinská válka poukázala na slabý bod v evropské obraně. Jedná se o nedostatek munice. Evropská komise v roce 2024 vyčlenila na investice do výroby výbušnin, střelného prachu, nábojů a střel 500 milionů eur (12,5 miliardy korun). Z dotací těžil například německý Rheinmetall i české zbrojovky Explosia a STV Group, přiblížil pořad Zóna ČT.
před 11 hhodinami

Zelenskyj a Trump se setkali poprvé od hádky. Šéf Bílého domu pak pohrozil sankcemi Moskvě

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v Římě krátce setkal s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Jednání, které bylo prvním osobním od únorové vážné roztržky obou politiků ve Washingtonu, činitel Bílého domu podle agentury Reuters označil za velmi produktivní, ukrajinská prezidentská kancelář hovoří o „první konstruktivní výměně názorů“. Trump posléze pohrozil Moskvě sankcemi, zatímco Kreml tvrdí, že Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pokus, který se vymkl kontrole. Sovětské úřady se explozi v Černobylu snažily utajit

Před devětatřiceti lety došlo k největší jaderné havárii v dějinách. V tehdejším Sovětském svazu explodoval čtvrtý blok Černobylské jaderné elektrárny. Po výbuchu se do atmosféry uvolnil radioaktivní mrak. Sovětské úřady se nejprve snažily tragédii utajit. To se ovšem nepodařilo, jelikož radioaktivní kontaminace byla ekvivalentem čtyř set jaderných bomb svržených na Hirošimu. Poškozený reaktor byl pak postupně zakryt ochranným sarkofágem.
před 15 hhodinami

Papež dokázal sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět, řekl olomoucký arcibiskup

Blízkost, něha a soucit. To jsou slova, která si s papežem Františkem spojuje olomoucký arcibiskup Josef Nuzík. V rozhovoru s Josefem Kvasničkou po sobotním veřejném rozloučení s hlavou katolické církve ve Vatikánu vyzdvihl pontifikovu vlastnost sjednotit „rozkolísaný a rozdělený“ svět. Arcibiskup také věří, že styl papeže může přiblížit více lidí k církvi i k Bohu a doufá, že na něho naváže i papež budoucí.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...