Europarlament odhlasoval historicky první unijní normu o potírání násilí na ženách

Europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku podpořili historicky první unijní předpis, který má předcházet násilí vůči ženám, chránit oběti domácího násilí a poskytovat jim lepší pomoc. Novinka rovněž vyzývá k přísnější právní úpravě řešící útoky v on-line prostředí, například posílání nevyžádaných odhalených fotografií nebo zveřejňování soukromých informací o jiné osobě na internetu bez jejího souhlasu.

Novinka, kterou svými hlasy podpořilo 522 poslanců, 27 bylo proti a 72 se zdrželo hlasování, také zakazuje nucené sňatky či mrzačení ženských pohlavních orgánů. Rozšiřuje rovněž seznam přitěžujících okolností trestných činů o útoky namířené proti veřejně činným osobám, jako jsou novináři a obránci lidských práv, nebo o úmysl potrestat oběť kvůli jejímu pohlaví, sexuální orientaci či barvě pleti. V případě odsouzení to může znamenat vyšší trest.

Předpis upravuje i služby v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví, které podle něj musí být dostupné pro oběti genderově podmíněného a domácího násilí. Úřady jednotlivých států budou mít nově povinnost shromažďovat důkazy, nahlašovat trestné činy tohoto typu a šířit osvětu, že sex bez souhlasu je trestný čin.

Evropská komise každých pět let posoudí, zda jsou zavedená opatření dostačující, či je nutné je revidovat.

Z jednadvaceti českých europoslanců jich návrh podpořilo sedmnáct. Zdrželi se Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) z lidovecké frakce EPP a Ivan David (zvolený za SPD) z protievropské frakce Identita a demokracie (ID). Proti byl Hynek Blaško (zvolený za SPD) a hlasování se neúčastnila Kateřina Konečná (KSČM, levicová frakce GUE/NGL).

„Evropská unie poprvé vysílá jasný signál, že násilí na ženách bere vážně a jako existenční hrozbu pro naši bezpečnost. Téměř 450 milionů lidí a tři instituce společně říkají, že si to nenecháme líbit,“ uvedla irská zpravodajka výboru pro práva žen a rovnost pohlaví Frances Fitzgeraldová z lidovecké frakce EPP.

Směrnice podle ní neřeší vše, co by si europarlament přál, ale obsahuje důležité kroky v oblasti prevence, ochrany a stíhání. „Dnes (ve středu) jsme vykročili k tomu, aby se Evropa stala prvním kontinentem na světě, který vymýtí násilí na ženách,“ dodala.

„Tato dohoda je katalyzátorem pozitivních změn, závazkem k neustálému zlepšování a projevem naší společné odpovědnosti v boji proti násilí na ženách. Náš boj však zdaleka nekončí,“ poznamenala švédská zpravodajka výboru pro občanské svobody Evin Incirová ze socialistické frakce. „Budeme vytrvale bojovat za práva žen, dokud nebude společenská změna nepřehlédnutelná,“ dodala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Zemětřesení v Myanmaru si vyžádalo přes dva tisíce obětí

Bilance obětí pátečního zemětřesení v Myanmaru vzrostla na 2028 mrtvých a nejméně 3408 zraněných. S odvoláním na oznámení myanmarské junty o tom informoval list The Wall Street Journal. V Thajsku pak zemřelo nejméně 18 lidí. Pod troskami rozestavěného mrakodrapu, který se zřítil v Bangkoku, se podle záchranářů stále ozývají známky života.
07:57Aktualizovánopřed 1 mminutou

Trump „nežertuje“ o třetím prezidentském mandátu

Prezident Donald Trump radikálně mění směřování americké zahraniční politiky i podoby federálních úřadů, zaměřit by se zřejmě mohl i na podobu samotného prezidentského mandátu. V rozhovoru pro NBC News připustil, že by nejvyšší funkci chtěl vykonávat i potřetí, přičemž zdůraznil, že nežertuje. Ústava přitom jasně omezuje prezidentský úřad na dvě volební období. Trump argumentuje vlastní popularitou, tvrdí, že ji má nejvyšší ze všech republikánů za poslední století. Podle agentury Gallup se však v současnosti jeho preference pohybují těsně pod padesáti procenty.
před 3 mminutami

Soud určil u Le Penové čtyři roky odnětí svobody

Francouzský soud uznal vůdkyni krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penovou vinnou v procesu, kde byla obviněna s dalšími lidmi ze zpronevěry prostředků Evropského parlamentu (EP). Následně jí s okamžitou platností zakázal ucházet se na pět let o volené veřejné funkce a odsoudil ji ke čtyřem rokům odnětí svobody, z toho ke dvěma nepodmíněně, napsala agentura Reuters. Podle agentury AFP ale nemá jít do vězení, neboť zbylé dva roky si má odpykat s elektronickým náramkem. Politička se proti rozsudku odvolá.
11:09Aktualizovánopřed 50 mminutami

Před osmdesáti lety začala bitva o Okinawu, Japonci tehdy nasadili kamikaze

Japonsko si připomíná osmdesát let od začátku bitvy o Okinawu. Při nejkrvavějším střetu druhé světové války v Tichomoří padlo čtvrt milionu Japonců, Američanů a dalších. Ostrovní císařství nasadilo svou zoufalou zbraň – sebevražedné piloty kamikaze.
před 1 hhodinou

„Je suis Marine,“ reagoval Orbán na rozsudek nad Le Penovou

Porušení demokratických norem nebo vyhlášení války ze strany Bruselu. Tak podle agentury AFP reagovali někteří evropští politici na pondělní rozhodnutí francouzského soudu, který kvůli zpronevěře zakázal šéfce poslanců krajně pravicového Národního sdružení (RN) Marine Le Penové, aby se v příštích pěti letech ucházela o volené veřejné funkce.
16:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Izrael nařídil evakuaci palestinského Rafahu a okolí

Izraelská armáda v pondělí nařídila evakuaci obyvatel většiny města Rafah a přilehlých oblastí na jihu Pásma Gazy. Uvedla, že zde hodlá obnovit intenzivní pozemní operaci proti palestinskému teroristickému hnutí Hamás. Informovala o tom agentura AP a izraelská média.
10:56Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Emiráty poslaly tři lidi na smrt za vraždu rabína

Ve Spojených arabských emirátech (SAE) byli odsouzeni k trestu smrti tři lidé, kteří loni v listopadu stáli za vraždou izraelsko-moldavského rabína Cviho Kogana. Čtvrtý pachatel má strávit zbytek života za mřížemi. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní agenturu WAM. Podle izraelských médii jde o Uzbeky.
před 4 hhodinami

Nelegální migrace by se měla řešit stejně jako terorismus, řekl Starmer

Nelegální migrace by měla být řešena stejně jako terorismus, prohlásil britský premiér Keir Starmer při zahájení summitu o migraci a společné strategii proti gangům převážejícím migranty. Podle předsedy vlády způsobila špatná organizace příliš mírný postoj Británie v otázce nelegální migrace, což zločinecké gangy převážející migranty vnímají jako pozvánku do země. Gangy využívají také nejednotnost orgánů evropských zemí, míní podle webu BBC Starmer.
15:06Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...