Europarlament odhlasoval historicky první unijní normu o potírání násilí na ženách

Europoslanci na plenárním zasedání ve Štrasburku podpořili historicky první unijní předpis, který má předcházet násilí vůči ženám, chránit oběti domácího násilí a poskytovat jim lepší pomoc. Novinka rovněž vyzývá k přísnější právní úpravě řešící útoky v on-line prostředí, například posílání nevyžádaných odhalených fotografií nebo zveřejňování soukromých informací o jiné osobě na internetu bez jejího souhlasu.

Novinka, kterou svými hlasy podpořilo 522 poslanců, 27 bylo proti a 72 se zdrželo hlasování, také zakazuje nucené sňatky či mrzačení ženských pohlavních orgánů. Rozšiřuje rovněž seznam přitěžujících okolností trestných činů o útoky namířené proti veřejně činným osobám, jako jsou novináři a obránci lidských práv, nebo o úmysl potrestat oběť kvůli jejímu pohlaví, sexuální orientaci či barvě pleti. V případě odsouzení to může znamenat vyšší trest.

Předpis upravuje i služby v oblasti sexuálního a reprodukčního zdraví, které podle něj musí být dostupné pro oběti genderově podmíněného a domácího násilí. Úřady jednotlivých států budou mít nově povinnost shromažďovat důkazy, nahlašovat trestné činy tohoto typu a šířit osvětu, že sex bez souhlasu je trestný čin.

Evropská komise každých pět let posoudí, zda jsou zavedená opatření dostačující, či je nutné je revidovat.

Z jednadvaceti českých europoslanců jich návrh podpořilo sedmnáct. Zdrželi se Michaela Šojdrová (KDU-ČSL) z lidovecké frakce EPP a Ivan David (zvolený za SPD) z protievropské frakce Identita a demokracie (ID). Proti byl Hynek Blaško (zvolený za SPD) a hlasování se neúčastnila Kateřina Konečná (KSČM, levicová frakce GUE/NGL).

„Evropská unie poprvé vysílá jasný signál, že násilí na ženách bere vážně a jako existenční hrozbu pro naši bezpečnost. Téměř 450 milionů lidí a tři instituce společně říkají, že si to nenecháme líbit,“ uvedla irská zpravodajka výboru pro práva žen a rovnost pohlaví Frances Fitzgeraldová z lidovecké frakce EPP.

Směrnice podle ní neřeší vše, co by si europarlament přál, ale obsahuje důležité kroky v oblasti prevence, ochrany a stíhání. „Dnes (ve středu) jsme vykročili k tomu, aby se Evropa stala prvním kontinentem na světě, který vymýtí násilí na ženách,“ dodala.

„Tato dohoda je katalyzátorem pozitivních změn, závazkem k neustálému zlepšování a projevem naší společné odpovědnosti v boji proti násilí na ženách. Náš boj však zdaleka nekončí,“ poznamenala švédská zpravodajka výboru pro občanské svobody Evin Incirová ze socialistické frakce. „Budeme vytrvale bojovat za práva žen, dokud nebude společenská změna nepřehlédnutelná,“ dodala.

Načítání...