EU vznáší na Polsko požadavky s pistolí u hlavy, řekl premiér Morawiecki

Polský premiér Mateusz Morawiecki obvinil Evropskou unii, že na Varšavu klade požadavky a přitom jí „míří na hlavu pistolí“. Předseda polské vlády to řekl deníku Financial Times. V rozhovoru také vyzval Brusel, aby odvolal hrozby právními a finančními postihy, pokud chce, aby se v Polsku vyřešila krize kolem vlády práva. Varoval také, že EU svými kroky vyvolá třetí světovou válku, za což se mu dostalo pokárání od Evropské komise a od předáka polské opozice Donalda Tuska.

Evropská unie „je projekt, který velmi úspěšně přispěl k nastolení trvalého míru mezi jejími členskými státy,“ reagoval mluvčí Evropské komise Eric Mamer na výroky Morawieckého. „Není zde místo pro rétoriku zmiňující válku.“ 

Bývalého polského premiéra a současného předsedu Evropské lidové strany Tuska slova Morawieckého o válce šokovala. „Svět zůstává ohromen po rozhovoru polského premiéra, ve kterém předpovídá třetí světovou válku zahájenou sporem Polska s EU,“ řekl. Dodal přitom, že „hloupost je příčinou těch nejvážnějších politických katastrof“. 

Polský ústavní soud na začátku října rozhodl, že některé články základních smluv o Evropské unii odporují polské ústavě. Zpochybnil tak nadřazenost unijního práva nad tím polským. Právě nadřazenost unijního práva nad právem jednotlivých členských zemí je věc, se kterou každý stát při vstupu do Unie souhlasí. Evropská komise proto zvažuje, že na Polsko podá stížnost k Soudnímu dvoru EU nebo spustí nový mechanismus, který podmiňuje čerpání evropských peněz nezávislostí justičních orgánů.

Morawiecki uvedl, že pokud Brusel spustí tento mechanismus, zahájí tím „třetí světovou válku“, a dodal, že hodlá bránit práva své země „všemi dostupnými zbraněmi“. Spor ohledně vlády práva je podle něj politický proces, který se má řešit dialogem, nikoliv diktátem.

„Naštěstí je to politický proces. A politické procesy mohou politici zastavit. To je to nejmoudřejší, co by mohli udělat. Protože pak spolu nebudeme hovořit s pistolí u hlavy,“ řekl předseda polské vlády.

Morawiecki nicméně dodal, že Polsko do konce roku ukončí činnost disciplinární komory, která trestá soudce a kterou už dříve Soudní dvůr Evropské unie nařídil zrušit, a pokusí se tak zmírnit napětí s Bruselem. 

Žádný polexit nehrozí

Komise podle něj ale porušuje unijní právo tím, že neschválí nebo Polsku nepřidělí peníze z fondu obnovy, a Varšava je připravena jí takový krok oplatit. „My ty peníze později nebo dříve dostaneme. Čím později je ale dostaneme, tím jasnější je to důkaz diskriminačního zacházení a diktátorského přístupu ze strany Evropské komise,“ dodal.

Morawiecki nicméně odmítl, že by spory s Bruselem mohly vést k celonárodní kampani za opuštění EU. „Až 88 procent Poláků chce zůstat v Unii a polovina z nich jsou voliči naší strany,“ uvedl. „Jsme přesvědčeni, že Polsko v ní musí zůstat. Není zde žádné riziko polexitu. Budeme tvrdě bránit Polsko jako součást EU,“ dodal. Polexitem se rozumí obdoba brexitu, tedy vystoupení Británie z Evropské unie.