Dělostřelci přeměnili Soledar v sutiny. Zelenskyj svolal vrchní velení

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že kvůli probíhajícím bitvám o Soledar a Bachmut svolal poradu ukrajinského vrchního velení. Obráncům obou východoukrajinských měst, kteří čelí ruským útokům, slíbil rychlé a nepřetržité zásobování municí a vším potřebným. Na poradě se také jednalo o posílení ukrajinské armády zbraněmi a technikou od partnerů.

Porady u vrchního velitele se podle prezidentské kanceláře zúčastnil kancléř Andrij Jermak, tajemník bezpečnostní rady Oleksij Danilov, ministr obrany Oleksij Reznikov, náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj, náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov, šéf vnější rozvědky Oleksandr Lytvynenko, velitel pozemních sil Oleksandr Syrskyj a další vojenští velitelé, jakož i šéf tajné služby Vasyl Maljuk, ministři vnitra, zahraničí, financí, infrastruktury a další členové vlády.

Agentura Unian připomněla, že náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová ve čtvrtek oznámila, že těžké boje v Soledaru, který leží na přístupu k Bachmutu, pokračují. Nepřítel se podle ní neúspěšně snaží prorazit ukrajinskou obranu a dobýt Soledar a utrpěl při tom velké ztráty. K Soledaru podle ukrajinských důstojníků přesunulo ruské velení elitní jednotky, které se dříve marně pokoušely dobýt Bachmut.

Ukrajinský vojenský expert Oleksandr Krajev odhadl, že obě strany v bitvě o Soledar každý den přicházejí o několik stovek vojáků a spotřeba munice je obrovská. „Je to jedna z největších a nejtvrdších bitev na evropském kontinentu od druhé světové války,“ řekl stanici BBC.

Analytik: Soledar má smysl jen s dalším postupem

Podle generálporučíka Pavla Macka, bývalého velitele Výcvikového centra spojeneckých sil NATO, by ale dobytí Soledaru a Bachmutu mělo pro Rusko význam, jen pokud by dokázalo navázat dalším operačním průlomem. Řekl to v pořadu Události, komentáře.

Obsazení Soledaru by podle něj zmenšilo prostor pro zásobování ukrajinských sil v oblasti, přes Bachmut by pak mohli útočníci postupovat dále na Kramatorsk a Slovjansk. „Pokud by se Rusům podařilo dobýt Bachmut a následně by se jim podařilo prolomit ukrajinskou obranu ještě hlouběji, byl by to už větší taktický problém,“ dodal.