Corbyn odmítá jednat s Mayovou o brexitu. Premiérka mu napsala dopis

4 minuty
Události ČT: Změny v migrační politice Londýna a vládní vyjednávání o dohodě
Zdroj: ČT24

Předseda labouristů Jeremy Corbyn se stále odmítá zapojit do mezistranického dialogu o podobě brexitu, ke kterému vyzývá premiérka Theresa Mayová. Corbyn účast na jednání podmiňuje slibem vlády, že Velká Británie z EU neodejde bez dohody. Předseda labouristů už kvůli svému postoji čelí kritice vlastní strany. Premiérka Corbynovi napsala dopis, v němž vysvětluje, proč jeho požadavek vláda splnit nemůže. Mayová hodlá v parlamentu návrh dalšího postupu představit v pondělí 21. ledna, poslanci o něm budou hlasovat v úterý 29. ledna.

Podle Jeremyho Corbyna je dohoda o brexitu mrtvá a premiérčina pozvánka k jednání pouhým „trikem“. „Řeknu to znovu: Jsem připraven jednat, ale na začátku musí být to, že hrozba katastrofického scénáře odchodu bez dohody zmizí ze stolu,“ uvedl Corbyn v projevu ke členům a příznivcům Labouristické strany v jihoanglickém Hastingsu.

Pokud premiérka neřízený brexit bez dohody nevyloučí, prokáže to podle něj jediné: že snahu prosadit svou dohodu v parlamentu nemyslí vážně. Televize Sky News informovala, že Corbyn všem svým poslancům zaslal e-mail s výzvou, aby se vyhýbali kontaktu s vládou, dokud kabinet jeho požadavku nevyhoví.

Corbyn Mayovou vyzval, aby umožnila konání předčasných voleb. Ty jsou totiž podle něj jediným způsobem, „jak najít řešení, které by fungovalo pro celou zemi“.

Pokud se nebudou konat předčasné volby a Mayová ani nepředloží plán B, který by byl pro labouristy přijatelný, bude načase hledat jiné možnosti. Jednou z nich je podle Corbyna i „lidové hlasování“. Druhé referendum o brexitu považuje až za poslední možnost.

Mayová v dopise Corbynovi: Vláda nemůže požadavek splnit

Na Corbynovu podmínku Mayová reagovala dopisem, v němž uvádí, že vláda nemůže jeho požadavek splnit. „Jsou dva způsoby, jak se brexitu bez dohody vyhnout: buď hlasovat pro dohodu…, nebo odvolat článek 50 (Lisabonské smlouvy) a zvrátit výsledek referenda. Mám za to, že zvrátit výsledek referenda by nebylo správné,“ napsala předsedkyně vlády.

K možnosti odkladu data brexitu uvedla, že EU by podle ní členství Británie neprodloužila, jen aby umožnila další debaty na britské scéně.

„Nezbývá mnoho času, než 29. března opustíme EU, takže cestu vpřed je potřeba nalézt rychle,“ vzkázala Mayová. V dopise vyjádřila zklamání nad tím, že Corbyn nepřijal nabídku k setkání, a uvedla, že by s ním ráda jeho návrhy probrala.

7 minut
Jeremy Corbyn: Dohoda o brexitu je passé
Zdroj: ČT24

Pozvání od premiérky se v krizi přijímá, vzkázal Corbynovi Blair

Předseda Konzervativní strany Brandon Lewis označil ve vysílání rádia BBC Corbynův postoj za „pokrytecký“. Labouristé podle něj stejně jako konzervativci v parlamentu podpořili aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy, která zahájila proces odcházení Británie z EU, a souhlasili tak s tím, že pokud se nedosáhne dohody, bude brexit neřízený.

obrázek
Zdroj: ČT24

Postoj Jeremyho Corbyna kritizoval také jeho předchůdce v čele Labouristické strany a bývalý premiér Tony Blair. „Pokud premiérka v situaci národní krize požádá hlavního opozičního vůdce o schůzku, tak by na ni měl rozhodně přijít,“ uvedl Blair v rozhlasovém vysílání BBC. Corbyn by podle něj měl co nejdříve vyjasnit svou pozici a další úmysly.

Předseda labouristů si za své trucování vysloužil kritiku i od vlastních poslanců. „Corbyn je zjevně připraven jednat s Hamasem, Hizballáhem, Asadem a Íránem bez podmínek. Ale ne s premiérkou Spojeného království. Proč?“ táže se na Twitteru poslanec Mike Gapes.

Termín brexitu je zatím stále stanoven na 29. března, i když se v britských médiích stále častěji objevují spekulace, že by Mayová mohla Evropskou unii požádat o jeho odložení. Premiérka to opakovaně odmítla. Tony Blair ovšem označil odsunutí termínu brexitu za nevyhnutelné. 

Zástupci vlády jednali s kritiky dohody

Už ve středu večer vyzvala premiérka politiky všech stran, aby „odložili vlastní zájmy stranou“ a zapojili se do jednání o způsobu, jak dosáhnout spořádaného odchodu Británie z Unie.

Zástupci kabinetu Mayové se celý čtvrtek setkávali s kritiky zamítnuté rozvodové dohody, kterou připravili britští a unijní vyjednavači, ve snaze najít řešení, jež by mohla podpořit většina dolní komory parlamentu. Rozhovory probíhaly jednak v Downing Street přímo s premiérkou, samostatnou větev vládní operace mají podle všeho na starosti nejbližší spolupracovníci ministerské předsedkyně a ministr životního prostředí Michael Gove.

Navzdory výzvě stranického šéfa Corbyna na úřadu vlády byli i labourističtí poslanci Yvette Cooperová a Hilary Benn. Jejich kolega Chuka Umunna řekl Sky News, že brexit „je nadřazený stranické politice“ a že se členy vlády bude i nadále ve styku s cílem zabránit neřízenému odchodu z Unie. Televize také citovala labouristického poslance, který Corbynovu výzvu tvrdě kritizoval. „Je řada lidí, u kterých hledám rady ohledně toho, s kým mluvit a s kým nemluvit. Jeremy Corbyn k nim nepatří,“ uvedla nejmenovaná osoba.

Kromě opozičních poslanců se premiérka během čtvrtka sešla i se zákonodárci z řad své vlastní Konzervativní strany, kteří nesouhlasí s jejím brexitovým plánem, a s poslanci severoirské Demokratické unionistické strany (DUP), která v Dolní sněmovně její menšinovou vládu toleruje.

Premiérka odmítá vyloučit tvrdý brexit a prodlužovat lhůtu pro vyjednávání

Poslankyně za Stranu zelených Caroline Lucasová během dne serveru Independent řekla, že Mayová i nadále odmítá požadavek opozice vyloučit možnost opuštění Evropské unie bez dohody. „Znovu a znovu jsem ji vyzývala, aby možnost tvrdého brexitu smetla ze stolu, protože to zásadně ovlivňuje jednání, když víte, že jste u hrany útesu,“ uvedla Lucasová s tím, že premiérka nadále odmítá i možnost požádat o prodloužení lhůty pro odchod z Unie.

Zatím není jasné, zda čtvrteční jednání vedla k nějakým změnám v postoji Mayové. Její mluvčí odpoledne uvedla, že schůzky byly konstruktivní. Stejné slovo použil na Twitteru také konzervativní euroskeptik John Whittingdale. Mluvčí Mayové dodala, že premiérka bude nejspíše v následujících dnech po telefonu hovořit s lídry EU.

V britských médiích byla před úterním hlasováním o brexitové dohodě nejrozšířenější teorie o tom, že premiérka bude i po prvotní porážce trvat na prosazení připravené dohody. Tyto spekulace v podstatě potvrdil generální prokurátor Geoffrey Cox, který v poslední den rozpravy Dolní sněmovny o dohodě prohlásil, že „se bude muset vrátit ve skoro stejné podobě se skoro stejným obsahem“.

3 minuty
Mayová: Zajištění brexitu je má povinnost
Zdroj: ČT24

Mayová je jako šváb v nukleární zimě, komentují média udržení důvěry

Středeční výsledek hlasování o důvěře britské vládě a vývoj kolem brexitu jsou hlavními tématy všech tamních médií. „Mayová přežila hlasování, ale Británie zůstává v brexitovém patu,“ napsal na titulní straně deník The Guardian.

Server Independent v komentáři označil premiérku Mayovou za „nezničitelnou“. „Je švábem v nukleární zimě. Je chaluhou, která přežije v sirném plynu vylučovaném podmořskými sopkami sedm mil pod denním světlem. Je Nokií 5210,“ napsal s odkazem na mobilní telefon považovaný mnohými uživateli za synonymum nezničitelnosti.

Deník Metro zveřejnil na titulní stránce fotografie premiérky Mayové a předsedy labouristů Corbyna a svůj úvodní článek nadepsal titulkem „Brexican stand-off“, který je slovní hříčkou odkazující na „Mexican stand-off“. Výraz „mexický pat“ přitom označuje střet, který nemůže vyhrát ani jedna ze soupeřících stran.

Sporu Mayové s Corbynem se na titulních stránkách věnují i další britské listy. Například bulvár Daily Express dává Corbynovi za pravdu a Mayové s odkazem na průzkum veřejného mínění vzkazuje, že ztratila „respekt národa“.

Prestižní švýcarský list Neue Zürcher Zeitung v reakci na vítězství Mayové při hlasování o nedůvěře upozornil, že premiérka ještě není „z nejhoršího venku“, neboť labourista Corbyn teď využije každé její porážky ve svůj prospěch. Ani lídr opozice ale nemá podle švýcarského titulu lehkou situaci: „Labouristický sjezd pověřil na podzim vedení strany, aby v případě neúspěšného pokusu o vyjádření nedůvěry vládě pracovalo na vypsání druhého referenda nebo zrušení brexitu, a to je cesta, které se Corbyn bojí.“

Kriticky vidí situaci v Británii francouzský list L'Opinion, podle kterého se kdysi „velký“ britský národ nachází v „sebezničujícím módu“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Chceme vidět pokrok, řekl Rubio před možnou schůzkou Ukrajiny a Ruska

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina, ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij. V Turecku se setkali ukrajinský ministr zahraniční Andrij Sybiha a jeho americký protějšek Marco Rubio. USA podle něj chtějí vidět pokrok.
06:21Aktualizovánopřed 18 mminutami

Zastavte sankce a vzdáme se jaderných ambicí, zní z Íránu do USA

Írán je připraven podepsat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem jadernou dohodu výměnou za zrušení sankcí. Stanici NBC News to ve středu řekl poradce íránského nejvyššího duchovního vůdce Alího Chameneího. Poradce pro politické, vojenské a jaderné záležitosti Alí Šamchání je patrně nejvýše postaveným činitelem z Chameneího okruhu, který o možnosti uzavření dohody otevřeně hovoří.
před 1 hhodinou

Mnohé principy vojenství jsou nadčasové, shodují se odborníci

Od konce druhé světové války uplynulo již osmdesát let. Během této doby došlo v řadě oblastí k zásadnímu technologickému pokroku, který se nevyhnul ani těm souvisejícím s válečnictvím. Právě posun v oblasti technologií považuje za nejzásadnější rozdíl mezi válčením během druhé světové války a současnými konflikty vojenský historik Tomáš Řepa. Analytik Vojtěch Bahenský pak míní, že přirozenost války zůstává stejná, ale mění se její charakter.
před 2 hhodinami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provázejí nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 13 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 14 hhodinami
Načítání...