Mayová ustála hlasování o nedůvěře. Zajištění brexitu považuje za svou povinnost

3 minuty
Mayová: Zajištění brexitu je má povinnost
Zdroj: ČT24

Vláda britské premiérky Theresy Mayové má i nadále důvěru parlamentu. Pro vyslovení nedůvěry hlasovalo 306 poslanců, proti 325. S návrhem na vyjádření nedůvěry kabinetu přišla Labouristická strana poté, co poslanci v úterý jasně odmítli brexitovou dohodu dojednanou s Evropskou unií. Mayová hodlá odchod země z EU zajistit. V krátkém večerním prohlášení uvedla, že naplnění výsledku referenda z roku 2016 považuje za svou povinnost.

Premiérka připustila, že události posledních 24 hodin musely být pro britské občany velmi znepokojivé. Vyzvala ale všechny parlamentní strany, které se v úterý podílely na zamítnutí její brexitové dohody, ke „konstruktivnímu dialogu“.

Už ve středu večer Mayová jednala se zástupci Skotské národní strany (SNP), liberálních demokratů a velšské strany Plaid Cymru. „Je čas upřednostnit naše národní zájmy a zajistit brexit,“ vyzvala všechny premiérka.

  • 23:37

    Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, on-line reportáž pro tuto chvíli končí.

  • 23:09

    Theresa Mayová uvedla, že chápe, že pro Brity je současné dění v zemi znepokojivé.

  • 23:07

    Ve čtvrtek hodlá pokračovat v jednáních s dalšími zástupci parlamenntích stran. Lituje však, že k jednacímu stolu omítá zasednout lídr labouristů Jeremy Corbyn. "Mé dveře pro labouristy ovšem zůstávají otevřeny," ujistila premiérka.

Premiérka vzápětí po hlasování netajila potěšení nad tím, že Dolní sněmovna její vládě vyjádřila podporu. „Neberu svou zodpovědnost na lehkou váhu. Má vláda bude pokračovat ve své práci tak, aby zvýšila naši prosperitu, zajistila bezpečnost a posílila naši jednotu,“ slíbila premiérka poslancům po oznámení výsledku hlasování.

Dodala také, že její kabinet udělá vše, aby naplnil vůli lidu vyjádřenou v referendu a vyvedl zemi z Evropské unie. „Jsem připravena jednat s každým členem tohoto parlamentu, abych zajistila odchod z EU a aby si tento parlament zasloužil důvěru britského lidu,“ slíbila premiérka.

Corbyn požaduje záruky, jinak s Mayovou jednat nebude

Šéf labouristů Jeremy Corbyn, který hlasování o nedůvěře inicioval, premiérku vyzval, aby její vláda dala jasné záruky, že Británie EU neopustí bez dohody. Teprve potom podle něj Mayová může začít jednat s představiteli parlamentních stran o jejich představách brexitové dohody.

Premiérčin mluvčí ale později uvedl, že Mayová hodlá s předsedy stran mluvit o všech alternativách, a to včetně tvrdého brexitu: „Britská veřejnost se rozhodla pro odchod z Evropské unie. Chceme odejít s dohodou, ale (premiérka) je odhodlána splnit vůli lidu. To znamená opustit EU k 29. březnu tohoto roku.“

Corbynův mluvčí poté oznámil, že se předseda Labouristické strany s premiérkou nesejde. „Nemůžete vést smysluplné jednání, pokud máte pořád na stole variantu, která by byla pro tuto zemi katastrofální,“ vysvětlil.

„Jsem zklamaná, že šéf Labouristické strany se zatím odmítl podílet (na jednáních), ale dveře zůstávají otevřené,“ reagovala Mayová ve večerním projevu na Corbynův kategorický požadavek.

Jeremy Corbyn
Zdroj: Reuters

Rovněž zástupce Liberálních demokratů Edward Davey ujistil, že jeho strana se chce jednání zúčastnit, ale musí být vyloučena možnost neřízeného rozchodu s EU. Předseda poslanecké frakce Skotské národní strany (SNP) Ian Blackford řekl, že vítá „nabídku k rozhovorům ze strany premiérky“ a dodal, že strany pokud možno musí konstruktivně spolupracovat.

Podpora vlády v národním zájmu

Vládu kromě konzervativců podpořila také severoirská Demokratická unionistická strana (DUP), která podporuje menšinový kabinet Mayové už od jeho vzniku. Předsedkyně DUP Arlene Fosterová po středečním setkání s Mayovou předem potvrdila, že její strana vládu v hlasování podpoří. V kritické době pro Británii je to podle ní v národním zájmu.

V úterý poslanci jasně odmítli dohodu o vystoupení země z EU. Dohodu jich podpořilo 202, proti bylo 432. Opoziční labouristé vzápětí oznámili, že podali návrh na vyslovení nedůvěry vládě.

Mayová už v polovině prosince ustála hlasování poslanců své vlastní strany o nedůvěře. Tehdy se rozhodovalo, zda bude dál vůdkyní Konzervativní strany a potažmo i předsedkyní vlády. V tajném hlasování podpořilo Mayovou 200 poslanců, 117 jí vyjádřilo nedůvěru.

V pondělí musí premiérka představit svůj „plán B“

Poté, co vláda hlasování o nedůvěře přežila, musí do 21. ledna v parlamentu předložit takzvaný „plán B“, tedy návrh dalšího postupu ohledně brexitu.

Mayová už během středečních interpelací v parlamentu řekla, že neřízenému odchodu Británie z EU se lze vyhnout jen dvěma způsoby: schválením dohody, nebo zrušením brexitu. Její vláda přitom podle ní brexit rušit nehodlá. Vláda se tak pravděpodobně pokusí s Evropskou unií dál jednat. Není také vyloučeno odložení brexitu nebo druhé referendum.

Problém pro velkou část britských politiků představuje v dohodě odmítnuté v úterý hlavně takzvaná irská pojistka, tedy záložní řešení, které by mělo zabránit vzniku přísného režimu na hranici britského Severního Irska a Irské republiky. Podle řady britských zákonodárců by aktivace pojistky znamenala dlouhodobé připoutání Británie k unijním strukturám.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Ze Sixtinské kaple vyšel černý kouř, volba papeže bude pokračovat

Konkláve kardinálů, které ve středu začalo ve Vatikánu, v prvním kole podle očekávání nezvolilo novou hlavu katolické církve. Nad Sixtinskou kaplí, v níž je uzavřeno 133 volitelů, to po deváté večer signalizoval černý kouř. Kardinálové budou pokračovat ve čtvrtek, výběr však může trvat i několik dalších dní.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

V koncentračních táborech Spojenci objevili hrůzy, český kreslíř je dokumentoval

Před osmdesáti lety Spojenci z východu i západu postupovali k Berlínu a osvobozovali nacistické vyhlazovací tábory. V místech, v nichž našli smrt lidé z řad židovské komunity, cizinců, politických odpůrců, válečných zajatců a dalších hitlerovskému režimu nepohodlných, naráželi na hrůzné výjevy. Jedním z největších táborů na území dnešního Německa byl ten v Buchenwaldu, který přežil třeba i Čech Karel Vrkoslav nebo další vězeň Karl Vögtel. Později osvobozené Dachau zase v kresbách zachytil vězeň Karel Frinta. Jeho osud nyní poprvé zpracoval a publikoval Ústav pro studium totalitních režimů.
před 8 hhodinami

Německo-francouzské přátelství je dar, řekl Merz po setkání s Macronem

Nový německý kancléř Friedrich Merz po schůzce s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem v Paříži řekl, že Ukrajina se může spolehnout na podporu Německa i Francie. Dodal, že brzy plánuje i cestu do Kyjeva. Večer se má Merz přesunout do Varšavy na setkání s polským premiérem Donaldem Tuskem.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Německo bude odmítat i žadatele o azyl

Na německých pozemních hranicích mohou být napříště odmítáni i migranti, kteří v zemi chtějí žádat o azyl, rozhodl ve středu nový ministr vnitra Alexander Dobrindt. Zároveň oznámil, že navýší počet spolkových policistů na hranicích, informovala agentura DPA. Kancléř Friedrich Merz, který nastoupil do funkce v úterý, dlouhodobě sliboval, že jeho vláda okamžitě po nástupu zpřísní migrační politiku včetně kontrol na německých pozemních hranicích.
před 9 hhodinami

Svět volá po deeskalaci mezi Indií a Pákistánem. Trump má údery za „ostudné“

Svět volá po uklidnění napětí mezi Indií a Pákistánem, které se vystupňovalo vzájemným bombardováním příhraničních oblastí. Londýn a Peking se chtějí zapojit do snah o diplomatické snížení napětí. K podniknutí kroků k uklidnění situace vyzvala strany konfliktu také Evropská unie, Německo či Turecko. Americký prezident Donald Trump označil eskalaci konfliktu za „ostudnou“.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Indie udeřila v Pákistánu, obě země hlásí mrtvé

Indie v noci zaútočila na území Pákistánu i na část Kašmíru pod pákistánskou kontrolou. Jde o významnou eskalaci napětí v oblasti. Pákistán obviňuje Indii, že její noční údery zabily 31 lidí včetně žen a dětí a zranily desítky dalších. Indie tvrdí, že se zaměřovala na cíle ozbrojenců zodpovědných za teroristické útoky z minulého měsíce. Pákistánský premiér oznámil sestřelení pěti indických letadel a odvetné údery. Ty podle Indie připravily o život civilisty v indické části Kašmíru.
6. 5. 2025Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Největší konfrontace od roku 1999, hodnotí expert střet Indie a Pákistánu

Úterní noční ostřelování mezi Indií a Pákistánem bylo podle indologa Martina Hříbka největší konfrontací mezi zeměmi od války v Kašmíru v roce 1999. Expert Jiří Krejčík upozornil, že Indie může situaci využít k tomu, aby svého západního souseda odstřihla od vody. Na uklidnění situace již podle Zbyňka Dubského z Katedry mezinárodních studií a diplomacie VŠE pracují Spojené státy. Ty však společně s Čínou dlouhodobě vyzbrojují Pákistán.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Pekarová Adamová a Raši chtějí vytvořit fond zaměřený na mládež a sdílení kultury

Šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a předseda slovenské Národní rady Richard Raši (Hlas) po středečním jednání uvedli, že chtějí vytvořit nadační fond pro česko-slovenskou přítomnost a budoucnost, který by byl mimo jiné zaměřený na sdílení kulturních hodnot mezi mládeží obou zemí. O posilování vzájemných vztahů šéf slovenského parlamentu mluvil i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Zástupce Senátu Raši ujistil, že Slovensko nadále zůstává pevnou součástí Evropské unie i NATO.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...