Čínská firma sbírá DNA milionů žen, testy podstoupily také Češky. Přístup k datům by údajně mohl mít Peking

4 minuty
Události: Čínská firma sbírá DNA milionů žen, včetně Češek
Zdroj: ČT24

Čínská společnost BGI, která prodává prenatální testy do celého světa, sbírá genetická data milionů žen. Agentura Reuters mluví s odvoláním na americkou vládu o spolupráci firmy s čínskou armádou a bezpečnostním riziku. Testy podstoupily i české ženy.

O neblahé zkušenosti se podělila například dvaatřicetiletá Polka Emilia, jedna z více než osmi milionů žen, jež podstoupily prenatální test z krve. Měl ukázat, jestli genetický vzorek dítěte nevykazuje abnormality, například známky Downova syndromu. „Po přečtení formuláře jsem měla pocit, že jsem dobře informovaná o testu i o tom, jak budou data využita,“ říká.

Emilii později šokovala informace o tom, že by s daty mohla pracovat čínská vláda. „Chci vědět, co se děje s tak citlivými daty, jako je genom můj a mého dítěte,“ zdůrazňuje.

BGI zbytky krevních vzorků posílá do laboratoře v Hongkongu a využívá je pro populační výzkumy, sdělila agentuře Reuters. Podle Reuters jsou genetická data více než pěti set žen uložena také ve vládní genové bance v Šen-čenu.

„Co víme, že nějakým způsobem funguje, je tvorba té poměrně rozsáhlé databáze genetických informací, které společnost sbírá všude po světě,“ podotýká člen projektu Sinopsis a sinolog Filip Jirouš. Doplňuje, že není známo, jakým způsobem může informace využívat čínská armáda.

Testy v Česku

Společnost BGI tvrdí, že po ní Peking nikdy nechtěl, aby mu poskytla data z genetického testování, a že nemá přístup k údajům, podle nichž by ženy mohl identifikovat. Test se prodává do více než padesátky zemí a pod názvem Prenascan ho nabízejí i některé laboratoře v Česku.

„Prenatální testy Prenascan v trutnovské nemocnici nabízíme, vzhledem k finanční nákladnosti vyšetření jsou však využívány zcela výjimečně,“ konstatuje Lucie Chytilová z nemocnice v Trutnově. Jednatel Centra lékařské genetiky David Čutka uvádí, že v tomto středisku se pouze odebírá krev těhotné ženě. „Samotné testování krve pro naše zařízení zajišťují laboratoře společnosti Gennet,“ dodává.

Na otázku, kolik takových testů provedla, společnost Gennet neodpověděla. Ve výroční zprávě za rok 2019 ale zmiňuje zhruba tisícovku z Česka a Slovenska. „Naše společnost některé vzorky sama vyšetřuje již nyní a určitě budeme situaci do budoucna řešit pouze vlastním testem,“ slibuje jednatel Gennetu Matěj Stejskal. Zmiňuje konkurenční boj mezi Spojenými státy a Čínou a to, že několik soudních sporů běží také ohledně amerických testů.

Postup je navíc podle Gennetu dostatečně ošetřený informovaným souhlasem. Ten uvádí, že vzorek půjde k čínské společnosti a výsledky budou použity pro výzkumné účely.

„Platíte si nějakou službu, měli byste mít samozřejmě volbu toho, aby to skončilo poskytnutím té služby a následně byly vzorky zlikvidovány. V tomto vidím velké etické pochybení té společnosti,“ komentuje věc advokát z neziskové organizace Iuridicum Remedium Jan Vobořil.

Etika vědy je v Číně volnější než jinde

Jirouš připouští, že většina států na světě, které mají technologické kapacity, s upravováním lidského genomu nějakým způsobem pracují. „Problém je ten, že etika v oblasti vědy je v Číně mnohem volnější než kdekoliv jinde,“ upozorňuje.

Se společností BGI spolupracovalo v Česku na jednom z projektů také výzkumné centrum Biocev. Konkrétně šlo o výzkum mutace související s krátkozrakostí. „Čína se extrémním způsobem vyvinula. Zatímco dříve jsme se obávali, že nám mohou něco vzít, nějakou technologii, tak mám pocit, že leccos se teď můžeme naučit,“ líčí ředitel Českého centra pro fenogenomiku Biocev Radislav Sedláček.

Výše citovaná Polka Emilie mluví o tom, že pokud by znala všechny souvislosti, zvolila by jiný test.

Kauzu s prenatálními testy řeší řada zemí. Například ministerstvo zdravotnictví sousedního Německa vzkázalo, že zprávy o shromažďování dat bere velice vážně. Regulátoři prověří laboratoře, které s testy firmy BGI pracovaly kvůli možným prohřeškům proti ochraně osobních dat. Případ sledují rovněž britští zákonodárci, byť Downing Street odmítla věc komentovat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 48 mminutami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 11 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 11 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 11 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 17 hhodinami
Načítání...