Čína zrovnoprávňuje svobodné matky a nemanželské děti. Jde o další ze snah úřadů zastavit prudký pokles počtu obyvatel v důsledku dlouholeté politiky jednoho dítěte. Nemanželské děti stejně jako ty, které se narodily jako druhé a další v pořadí, donedávna neměly nárok na vzdělání a lékaře. Jejich matky navíc úřady trestaly.
Čína nově uznává nemanželské děti. Dosud se musely obejít bez vzdělání i lékařů
Děti svobodných matek Čína dosud neuznávala, a tak byly nuceny žít ve vakuu. To byl případ i malé Šang-süan, které stát po narození odmítl vydat rodný list, jelikož se narodila svobodné matce v Pekingu. Nemohla do školy ani získat potřebnou lékařskou péči včetně očkování.
Čína donedávna ženy bez reprodukčního povolení pokutovala. Pod tlakem populační krize však mění přístup. Úřady nyní odstraňují překážky a samoživitelky zrovnoprávňují. „Mezi mojí dcerou a jinými dětmi už konečně není žádný rozdíl. V Číně je teď hodně neúplných rodin včetně těch po rozvodu. Nikdo už mezi námi nedělá rozdíly,“ pochvaluje si jedna ze svobodných matek Chan I-šan.
Zatímco dřív znamenalo být svobodnou matkou stigma, současná společnost si zvyká, míní Číňanka. „Čínská společnost pořád víc straní mužům. Svobodné matky si zaslouží víc ochrany a psychologické podpory, protože jim to společnost vyčítá víc než mužům. Rozvedený muž je vnímán jako okouzlující, ale rozvedená žena je opovrženíhodná,“ kritizuje žena.
Zvýšení porodnosti jako nutnost
Přestože Peking zrušil politiku jednoho dítěte, mnohé páry z ekonomických důvodů víc potomků nechtějí. Čína přitom naléhavě potřebuje zvýšit porodnost, protože ubývá obyvatel a hrozí, že nebude mít kdo pracovat. Loni počet poprvé za 60 let – od velkého hladomoru – klesl.
Provincie hledají způsoby, jak lidi povzbudit. Některé dávají novomanželům třicetidenní placenou dovolenou, jiné nabízejí peníze za druhé a třetí dítě, a to až v přepočtu 65 tisíc korun. Pořád ale chybí další opatření jako dotace na bydlení a otcovská dovolená.